Viešnagė Baltarusijoje

Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos ir Gardino akademiko E. F. Karskio gimnazijos Nr. 1 draugystė tęsiasi jau daug metų. Mūsų mokyklas skiria nedidelis atstumas, tad abiejų šalių mokiniai bei mokytojai noriai bendrauja ir bendradarbiauja. Pastarasis susitikimas organizuotas gegužės 17-18 dienomis. 10-ties „Atgimimo“ mokyklos 6-8 klasių mokinių grupė kartu su mokytoja Vilija Šimkonyte ir direktorės pavaduotoja ugdymui Irena Lukošiene lankėsi Gardino gimnazijoje Nr. 1. Dvi dienas mokiniai ir mokytojai dalyvavo bendrose projekto „Mus jungia Nemunas“ veiklose.

Vienas iš šio projektinio vizito tikslų – susipažinti su miestu ir šalimi, kurioje viešėjome, todėl jau pirmąją dieną turėjome galimybę aplankyti įdomias, dar nematytas istorines Baltarusijos vietas. Pirmasis sustojimas – Sinkovičių Šv. Mykolo Arkangelo cerkvė-tvirtovė – unikalus stačiatikių sakralinės architektūros paminklas, vienas vertingiausių sakralinės gotikos paminklų LDK. Vėliau vykome į Slonimą – istorinį miestelį Gardino apskrityje, kurio seniūnai buvo žymių LDK giminių atstovai: Chreptavičiai, Oginskiai ir Sapiegos. Slonime apsilankėme liaudies meistrų Saleiko šeimos namuose-muziejuje ir susipažinome su jų kūryba. Saleiko – ne tik menininkai, iš medžio ir keramikos kuriantys įstabaus grožio meno kūrinius, bet ir poezijos bei muzikos kūrėjai. Pasigrožėję meno darbais ir pasiklausę koncerto, toliau kelionę tęsėme link XVII amžiuje pastatyto Žirovičių vyrų stačiatikių vienuolyno. Norint patekti į vienuolyną, teko apsijuosti ilgais sijonais bei galvą apgobti skarelėmis. Ekskursiją po vienuolyną vedė pats seminaristas. Šis objektas – vienas reikšmingiausių Baltarusijos dvasinių centrų, kuriame jau ne vieną šimtmetį saugoma stebuklinga Dievo Motinos ikona, kuri yra pati mažiausia – sulig vaiko delnu (43 х 56 mm), sukurta iš šviesiai pilko jaspio. Vienuolynas XVII a. buvo laikomas didžiausiu visoje Lietuvos ir Baltarusijos teritorijoje. Aplankę Žirovičius, pilni įspūdžių vakare grįžome į Gardiną, mokiniai svečiavosi projekto partnerių mokinių šeimose.

Antroji diena buvo skirta projektinės veiklos pristatymui ir pažinčiai su Gardino gimnazija. Gimnazijos 11-tos klasės mokinės, buvusios projekto „Mus jungia Nemunas“ dalyvės, pristatė pamoką „Ekošviesos“, demonstravo interaktyvius filmukus apie ekologines problemas, verčiančias susimąstyti, organizavo mini viktorinas, į kurias įtraukė ir mūsų mokinius. Gimnazijos aštuntokai pristatė pranešimą „Tradiciniai baltarusių liaudies amatai“. Visi kartu pasidžiaugėme, jog abiejų tautų liaudies menas turi labai daug panašumų – tai ir audimas, ir kalvystė, ir pynimas iš šiaudų bei drožyba. Mokiniai dar ilgai nesiskirstė, noriai sėdo prie klasėje stovėjusio pianino ir grojo širdžiai mielas melodijas.

Kiekviena tokia projektinė kelionė – tai unikali galimybė, skatinanti mokytis iš kolegų, dalintis patirtimi, palyginti kultūrų skirtumus, tarpvalstybinių vizitų metu susirasti draugų bei patobulinti kalbos įgūdžius.

Druskininkiečiai turėjo galimybę aplankyti įdomias, dar nematytas istorines Baltarusijos vietas/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka

 

Vilija Šimkonytė,
rusų kalbos mokytoja