Vaikų diena – japoniškai!

Japonijoje kasmet gegužės penktą dieną švenčiama Berniukų šventė, japoniškai vadinama Tango no Sekku. Nuo 1948 m. ji paskelbta valstybine švente – Vaikų diena. „Atgimimo“ mokyklos japonų klubo nariai šią dieną paminėjo ypač linksmai, nes šventėme ją kartu su VDU japonų klubu „Hashi“. Džiaugiamės, kad klubo prezidentas Žygimantas atvyko net su 9 mainų programos studentais iš Japonijos.


„Atgimimo“ mokyklos japonų klubo nariai Tango no Sekku dieną paminėjo ypač linksmai/„Atgimimo“ mokyklos archyvo nuotrauka

Renginio pradžioje mūsų merginos svečius pasitiko ir maloniai nustebino premjerine daina „Hana was saku“, kuri sukurta 2011 m. žemės drebėjimo aukoms atminti. Mes ketiname ją paviešinti Japonijos nacionalinės televizijos internetiniame portale. Studentai pirmiausia trumpai pristatė vaikų dienos istoriją ir tradicijas.
Sužinojome, kad Tango no Sekku šventė gyvuoja jau daugiau nei tūkstantį metų. Japonai, skirtingai nei daugelis kitų tautų, daugelį metų nešvęsdavo savo gimtadienių. Buvo įprasta rengti dvi gimtadienio šventes metuose – vieną visoms šalies mergaitėms ir moterims, kitą – vyrams ir berniukams. Šventiniu laikotarpiu lauke iškabinami spalvoti popieriniai ar medžiaginiai karpiai – Koinobori (koi – karpis, noboru – kopti, lipti). Tradiciškai iškabinami 4 karpiai – didžiausias (juodos spalvos – tėtis, mažesnis (raudonos spalvos) – mama ir du mažiausieji – vaikai. Japonų manymu, karpis – pati energingiausia ir atkakliausia žuvis, nebijanti plaukti prieš srovę, ryžtingai įveikianti visas kliūtis. Tai drąsos, sugebėjimo pasiekti labai didelius tikslus ženklas.
Džiaugiamės, kad mūsų nuolatinės geradarės ponios Watanabės iš Japonijos dėka mes savo mokykloje taip pat turime Koinobori. Vaikų šventės metu rengiami vaidinimai, žaidimai, kepami saldumynai. Vienas iš tradicinių šios šventės saldumynų – Kashiwa Mochi. Jis gaminamas iš ryžių ir pupelių, vyniojamas į ąžuolo lapą. Saldumyno forma panaši į šalmą, todėl buvo tikima, kad tokie saldumynai padeda samurajams laimėti kovas. Ąžuolas, kaip tvirčiausias medis, simbolizuoja stiprybę.
Po teorinės dalies persikėlėme į kūrybines dirbtuvėles. Keturiose stotelėse studentai siūlė išbandyti įvairias įdomias veiklas. Vienoje buvo galima pasigaminti savo pagrindinį šventės simbolį – karpį. Kitoje mokėmės kaligrafiškai specialiu tušu užrašyti savo vardą japoniškai. Neapsėjome ir be origami – lankstėme bene populiariausią lankstinį – gervę. Ypač daug emocijų sukėlė žaidimas, pavadinimu „menko“, popierinio sumo kovos, kurių laimėtojai gavo saldžių prizų. Linksmybės persikėlė į lauką: žaidėme žaidimą „Daruma ga koronda“, kurio atitikmuo, pasirodo, yra ir Lietuvoje. Po visų veiklų buvo smagu išgirsti, kaip keletas japonų studentų, tęsiančių savo studijas rudenį, išreiškė viltį vėl pas mus atvažiuoti.
Nors tai buvo paskutinis turiningos japonų klubo veikos renginys šiais mokslo metais, jau pradedame ruoštis kitiems metams. Tradiciškai rugpjūčio mėnesį laukiame draugų iš Shonan Gakuen mokyklos.

Rovena Kvaraciejūtė,
Japonų kalbos ir kultūros klubo „Sakuros žiedas Druskininkuose“ vadovė