Užsienio reikalų ministerija su sanatorija „Belorus“ žaidžia katę ir pelę

Prieš savaitę, kai jau buvo sužibusi viltis, kad apie sanatorijos „Belorus“ problemas išgirdo visa Lietuva, sureagavo Prezidentūra, kitos institucijos, Užsienio reikalų ministerija, atrodė, jog reikalai pajudėjo iš mirties taško. Tačiau tai buvo tik regimybė. Iš esmė niekas nepasikeitė, o dar ir „Sodra“ priminė, kad sanatorija nemoka mokesčių.

VšĮ sanatorija „Belorus“ darbuotojai piketavo prie „Swedbank“ Druskininkų skyriaus/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

Sanatorijos „Belorus“ Darbo tarybos pirmininkas Vladislav Šaruckij sakė, kad Užsienio reikalų ministerija buvo  trumpam atblokavusi sanatorijos sąskaitą ir leido sumokėti už šilumą bei vienai reklamos agentūrai, kitų mokėjimų nebuvo leista atlikti.

„Negalėjome sumokėti nei už elektrą, nei darbuotojams, nei įmokų „Sodrai“. Tiesa, į mūsų įšaldytą sąskaitą pervedė valstybės skolą už kompensacijas – per 180 tūkst. eurų, bet iš to jokios naudos, mes tais pinigais negalime naudotis. Iš esmės per savaitę mes neturime rimtų poslinkių į gera, jaučiamės esą toje pačioje situacijoje“, – kalbėjo V. Šaruckij.

Darbo tarybos pirmininkas teigė, jog jie kreipėsi į LR Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetą, kad būtų sprendžiamas „Belorus“ sanatorijos darbuotojų socialinių garantijų klausimas. Buvo gautas atsakymas, kad sanatorijos klausimas įtrauktas į artimiausią komiteto posėdžio darbotvarkę.

„Kreipėmės į „Sodrą“, prašydami atidėti mokėjimus, tačiau į tai nebuvo atsižvelgta, negavome atsakymo, kad mokėjimai bus nukelti. Taigi mums gali būti taikomos sankcijos, kaip nemokantiems „Sodros“ mokesčių. O mes tikrai juos sumokėtume, jei URM atblokuotų sąskaitą“, – sakė V. Šaruckij. 

Anot jo, „Sodra“ buvo teigusi, kad, jei „Belorus“ sanatorija bus COVID-19 paveiktų įmonių sąraše, problemų dėl „Sodros“ įmokų nebus, tačiau Valstybinė mokesčių inspekcija vasario mėnesį „Belorus“ išbraukė iš šio sąrašo: „Dabar bandome sužinoti, ar būsime sugrąžinti į šį sąrašą ir kada tai galėtų įvykti. Juk „Sodrai“ nemokame ne savo valia, įmonės sąskaitoje pinigų yra, tačiau jų neleidžia mums sumokėti.“

Sanatorijos profsąjunga kreipėsi į Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovę Ingą Ruginienę, prašydama pagalbos, sprendžiant darbuotojų atlyginimų ir įmokų „Sodrai“ klausimus.

Dar sausio mėnesį „Belorus“ sanatorija kreipėsi į teismą dėl „Swedbank“ veiksmų, užblokuojant sanatorijos sąskaitas. Teismas vasario mėnesį priėmė ieškinį, tačiau jo nagrinėjimas dar nepradėtas. V. Šaruckij teigė, kad buvo prašoma teisinio ginčo laikotarpiu pritaikyti laikinąsias apsaugos priemones – atlaisvinti sanatorijos sąskaitas, tačiau teismas šio prašymo nepatenkino.

Veiksmų, kad teismo procesas būtų kuo greičiau pradėtas, ėmėsi ir druskininkiečių išrinktas Seimo narys Zenonas Streikus.

„Manau, kad teismas turėtų vykti skubos tvarka, nes tai labai svarbi byla. Patariau sanatorijos atstovams dėl šio klausimo kreiptis į teisingumą ministrę, Prezidentūrą, kitas, su teismais susijusias institucijas“, – sakė Seimo narys.

Praėjusį antradienį Z. Streikus surinko grupės Seimo narių, priklausančių opozicijai, parašus dėl prašymo Užsienio reikalų ministrui atsakyti į klausimus, susijusius su „Belorus“ sanatorijos problemomis.

„Pateikėme ministrui konkrečius klausimus. Pagal galiojančią tvarką, jis turi į šiuos klausimus atsakyti“, – sakė Z. Streikus.

Meras R.Malinauskas: „Kaltininkus įvardysiu konkrečiomis pavardėmis“

„Prieš sanatoriją yra įvykdyta afera. Kas jos tikslus užsakovas, šiandien atsakyti dar negaliu. Užsienio reikalų ministerija, vietoj to, kad spręstų jų pačių sukurtą problemą ir visą susidariusią situaciją, žaidžia katę ir pelę, bet nepriiminėja sprendimų, kurie reikalingi šioje sanatorijoje dirbantiems žmonėms ir pačiai įstaigai, kuri registruota Lietuvoje ir ne vieną dešimtmetį mokėjo mokesčius Lietuvos valstybei.

„Sodra“ išdėstė situaciją, kad nemokami mokesčiai, o jie nemokami todėl, kad Užsienio reikalų ministerija nurodė bankui užblokuoti sanatorijos sąskaitą. Ir jei tai daroma specialiai, norint pakenkti šiai įstaigai ir joje dirbantiems žmonėms, tada šioje valstybėje galime tikėtis bet kokio rezultato.

Laukiame informacijos iš Valstybinės mokesčių inspekcijos, ar sanatoriją paveikė, ar nepaveikė pandemija. Yra teisininkai, kurie teisiniu keliu gali tai išsiaiškinti, jei mes vis dar gyvename teisinėje valstybėje. Kadangi mes gyvename valstybėje, kurioje neegzistuoja nei įstatymai, nei teisė, nei sąžinė, nei logika, jau nežinia ko galima tikėtis. Jei gyventume normalioje valstybėje, tai net nediskutuotume šiomis temomis, nes tokia situacija būtų neįmanoma.

Turime apie tai garsiai kalbėti. Nuo šios dienos, kai manęs kas nors paklaus apie šios problemos kaltininkus, kiekvieną iš jų įvardysiu konkrečiomis pavardėmis.“ 

Parengė Laimutis Genys