Už nederamą elgesį koronaviruso pandemijos metu gresia didelė atsakomybė

Pastaruoju metu randame nemažai informacijos ar patarimų, kaip turėtumėme saugotis nuo koronaviruso ir kaip turėtumėme elgtis karantino metu. Šios informacijos viešojoje erdvėje išties daug. Tačiau kartu su taisyklėmis, kurių privalome laikytis koronaviruso pandemijos metu turime žinoti ir apie gresiančią atsakomybę, jei fizinis asmuo ar įmonė, elgtųsi neatsakingai ir pažeistų sveikatos apsaugos reikalavimus.

Atsakomybė už tokio pobūdžio teisės pažeidimą yra apibrėžta ir Lietuvos Respublikos (LR) administracinių nusižengimų, ir LR baudžiamajame kodeksuose.

LR administracinių nusižengimų kodekso 45 straipsnis numato, kad visuomenės sveikatos srities Europos Sąjungos (ES) reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, LR žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo šešiasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų ir baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų.

Jei toks administracinis nusižengimas padarytas pakartotinai, tuomet užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto keturiasdešimt iki šešių šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams arba kitiems atsakingiems asmenims – nuo penkių šimtų penkiasdešimt iki vieno tūkstančio dviejų šimtų eurų.

Jei visuomenės sveikatos srities ES reglamentų ar sprendimų, higienos norminių aktų ar kitų visuomenės sveikatos srities teisės aktų, Lietuvos Respublikos žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pažeidimas sukėlęs pavojų išplisti pavojingoms ar ypač pavojingoms užkrečiamosioms ligoms, užtraukia baudą asmenims nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo vieno tūkstančio keturių šimtų iki trijų tūkstančių eurų.

LR administracinių nusižengimų kodekso 526 straipsnis numato, kad LR civilinės saugos įstatymo ir kitų civilinę saugą reglamentuojančių teisės aktų nevykdymas ar pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo keturiolikos iki trisdešimt eurų ir įspėjimą arba baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo trisdešimt iki šešiasdešimt eurų. Jei toks nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo trisdešimt iki keturiasdešimt eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo šešiasdešimt iki devyniasdešimt eurų.

Kita teisinė norma yra apibrėžta baudžiamajame kodekse. LR baudžiamojo kodekso 277 straipsnis numato:

1. Tas, kas pažeidė teisės aktų dėl sveikatos apsaugos reikalavimus ar užkrečiamųjų ligų profilaktikos kontrolės taisykles, jeigu dėl to išplito susirgimas ar kilo epidemija, baudžiamas bauda arba areštu arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

2. Tas, kas būdamas medicinos įstaigos informuotas apie savo ligą ir įspėtas dėl apsaugos priemonių, kurių jis privalo laikytis bendraudamas su žmonėmis, sukėlė pavojų kitam asmeniui užsikrėsti pavojinga infekcine liga, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

3. Asmuo atsako pagal šį straipsnį tik tais atvejais, kai jame numatytos veikos yra padarytos dėl neatsargumo.

4. Už šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką atsako ir juridinis asmuo.

Už tyčinį tokio pobūdžio elgesį būtų numatytas kitas baudžiamojo kodekso straipsnis – „Sveikatos sutrikdymas“ priklausomai nuo ekspertų nustatyto sunkumo.

Todėl elkimės atsakingai savo ir aplinkinių atžvilgiu, laikykimės įstatymų, ir tai padės greičiau įveikti koronaviruso protrūkį bei grįžti prie įprasto gyvenimo ritmo.

Parengė Edgaras Suchanekas, Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Druskininkų PK Veiklos skyriaus vyriausiasis tyrėjas