Savanoriai skuba druskininkiečiams į pagalbą

Nuo pat karantino pradžios Druskininkų bendruomenė parodė pavyzdį, kaip svarbu susitelkti ir padėti vienas kitam nelengvu laikotarpiu. Sulaukta gausybės žinučių ir skambučių su pagalbos siūlymais bei nuoširdžiu noru padėti. Savivaldybės meras Ričardas Malinauskas pakvietė druskininkiečius prisijungti prie savanorių komandos, joje šiuo metu – jau per 30 narių. Šie žmonės ir yra neįkainojama paspirtis, užtikrinant sklandų situacijos suvaldymą.

Savanorių komandos veiklą kuruojantis Druskininkų savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius J. Kazlauskas džiaugiasi, kad savanorių, siūlančių savo pagalbą, gretos nuolat didėja/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Druskininkų savanorių komandos veiklą kuruojantis Druskininkų savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorius Juozas Kazlauskas pasakojo, kad savanorių, siūlančių savo pagalbą, gretos nuolat didėja: „Tai iš tiesų yra ypatinga situacija. Nuo pat pradžių buvo aišku, kad reikalingi nestandartiški ir kūrybiški savanorių telkimo sprendimai“. Buvo sukurta savanorių registracijos forma ir duomenų bazė, kuri ir įstaigos, ir skirtingas sritis koordinuojantiems darbuotojams suteikė galimybę operatyviai pasitelkti savanorių pagalbą, o užduotis – racionaliai paskirstyti pagal savanorių pasiūlytos pagalbos formas ir pagal savanorių bei pagalbos prašančių žmonių gyvenamąsias vietas. Taip išvengiama nereikalingo kontakto, užtikrinamas saugumas, o savanoriai nukreipiami ten, kur tuo metu labiausiai reikia jų pagalbos.

Prasminga ir reikalinga savanorių pagalba

Druskininkų savanoriai padeda operatyviai išplatinti svarbią informaciją, jungiasi prie Šaulių sąjungos patruliavimo, jau šį savaitgalį talkins ir policijos pareigūnams. Jų pagalba yra itin svarbi labiausiai pažeidžiamai pandemijos metu visuomenės grupei – senjorams.

Kajus Čebatorius, aktyviai prisidėjęs prie informacinių plakatų išplatinimo Druskininkų mieste, teigė, kad informacijos internete ir masinio informavimo priemonėse netrūksta, tačiau senoliams ši informacija gali būti sunkiau prieinama. „Labai svarbu, kad juos pasiekiame ir tokiu būdu – jie ar jų kaimynai žinos, kur kreiptis, prireikus pagalbos“, – sakė jaunuolis.

Druskininkų socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Daugilė Stankutė sakė, kad dažniausiai savanorių pagalbos prireikia būtent vyresnio amžiaus žmonėms: „Šie žmonės laikosi karantino taisyklių ir neišeina iš namų. Savanoriai jiems nuveža maisto, vaistų, kartais tenka į polikliniką nuvežti jų dokumentus, pervežti senjorus į kitų miestų gydymo įstaigas“.

Socialinė darbuotoja pasakojo, kad senjorai, pasinaudoję savanorių paslaugomis, vėliau dėl pagalbos kreipiasi jau tiesiai į savanorius. Taip užmezgamas svarbus ryšys, sulaukiama palaikymo, užtikrinama, kad pagalba nebus vienkartinė – kitą kartą jais taip pat bus pasirūpinta. D. Stankutės teigimu, dažniau prašoma nupirkti didesnį maisto produktų kiekį, kurio užtektų bent savaitei. Ji taip pat džiaugėsi ir verslininkų, dovanojančių maisto produktus, pagalba.

Viena iš pirmųjų prie savanorių prisijungusi Lina rūpinasi jos rajone gyvenančia senjorų pora, atveža jiems vaistų ir nuperka maisto produktų. Lina džiaugėsi galinti pagelbėti ir sakė, kad senjorai laikosi visų karantino rekomendacijų, o taip pat rūpinasi sveika bei visaverte mityba. Savanorė akcentavo pasitikėjimą ir rodomo dėmesio svarbą senoliams – nors ir bendraujama nuotoliniu būdu, o pagalba teikiama, laikantis saugumo reikalavimų, tačiau tai, kad jie šiuo sunkiu momentu yra nepamiršti ir yra žmonės, kuriais gali pasitikėti, garbaus amžiaus žmonėms labai svarbu. „Šiandien po darbo taip pat važiuosiu jų apipirkti. Jeigu bus reikalinga, esu pasiruošusi padėti ir kitiems, kam šiuo metu sunku“, – sakė savanorystės nauda neabejojanti Lina.

Į savanorių gretas įsiliejęs Druskininkų savivaldybės tarybos narys Modestas Vitkauskas sakė, kad šią veiklą laiko labai prasminga ir reikalinga. Jis maistu nuolat aprūpina 4-5 žmones. Modestas teigė, kad dažnai nupirkti maisto Druskininkuose gyvenantiems tėvams prašo kituose miestuose įsikūrę jų vaikai, nes jie negali atvažiuoti aplankyti savo tėvų ir juos aprūpinti maistu.

„Yra tekę maisto produktų maišelį palikti prie „Saulutės“ sanatorijos stovinčiame automobilyje. Padarė bankinį pavedimą, nupirkome maisto ir palikome neužrakintame automobilyje“, – savanorystės įspūdžiais dalijosi M. Vitkauskas.

Savanoriai yra neįkainojama paspirtis, užtikrinant sklandų situacijos suvaldymą, jie jungiasi prie Šaulių sąjungos patruliavimo, savaitgalį talkins ir policijos pareigūnams/Asmeninio archyvo nuotraukos

Šauliai prašo supratingumo

Praėjusį savaitgalį Druskininkų savanoriai kartu su Šaulių sąjungos nariais patruliavo Druskininkų savivaldybėje ir stebėjo, ar druskininkiečiai laikosi karantino reikalavimų.

Karininko A. Juozapavičiaus šaulių 1-osios rinktinės G. Matulionio 3-iosios kuopos vadas Ramūnas Šerpatauskas pasakojo, kad šauliai kasdien patruliuoja Druskininkų viešose vietose, kuriose galimi žmonių susibūrimai.

„Savaitgalį kartu su Druskininkų savanoriais patruliavome K. Dineikos sveikatingumo parke, Vilniaus alėjoje, prie Druskonio, šalia Vijūnėlės parko bei kitose vietose ir stebėjome, kaip žmonės laikosi karantino taisyklių“, – pasakojo R. Šerpatauskas.

Patruliavimas vyksta, pasiskirsčius į grupes. Patruliai informuoja viešose erdvėse vaikštančius žmones apie karantino taisykles, prašo naudotis asmens apsaugos priemonėmis.

„Patruliai K. Dineikos sveikatingumo parke pastebėjo alkoholį vartojančius asmenis ir nurodė jiems pasišalinti. Kitų rimtesnių pažeidimų neteko užfiksuoti. Mūsų žmonės sąmoningi ir geranoriški, adekvačiai reaguoja į patrulių pastabas“, – pasakojo R. Šerpatauskas.

Jis sakė, kad ketinama plėsti patruliavimo teritorijas, stebėti ir Ateities bei Gardino gatvių prieigas. Savaitgalį ketinama padidinti patrulių skaičių, nes per šv. Velykas žmonėms gali kilti įvairių pagundų.

„Žmonės savaitgalio dienomis gali sugalvoti parke ar miške išsikepti šašlykų, turime sekti situaciją, todėl prašysime didesnės pagalbos iš Druskininkų savanorių.

Taip pat ketiname patruliuoti ir šiokiadienių vakarais, kai jaunimas sugalvoja išeiti į lauką ir susitikinėti. Mes prašome druskininkiečių būti sąmoningiems, pilietiškiems ir švenčių dienomis laikytis karantino taisyklių“, – pasakojo Šaulių sąjungos atstovas.

Kaip sakė Šauliams užtikrinti viešąją tvarką padėjusi Irma Jakimonytė, savanorystė – ne tik pagalba kitiems, bet ir galimybė jai pačiai išmokti kažko naujo: „Nudžiugino druskininkiečių sąmoningumas ir supratingumas. Kojos šiek tiek jaučia patruliavimo padarinius, tačiau esu pasirengusi padėti ir toliau!“

Bendradarbiavimas ir saugumas

Neįkainojamą pagalbą mieste teikia ir pasiaukojančiai dirba Maltos ordino Druskininkų grupės savanoriai, aktyviai veikia organizacijos „Stiprūs kartu“ nariai.

Druskininkų savivaldybė, esant poreikiui, suteikia organizacijoms papildomų apsaugos priemonių, prie šių aktyviai pagalbą teikiančių iniciatyvų prisijungia bei padeda ir Druskininkų savanoriai.

Dominykas Šinkonis atstovauja visoje Lietuvoje veikiančiai savanorių organizacijai „Gynybos paramos fondas“, dirbančiai su „Maisto banku“ ir atliekančiai kitas svarbias savanorystės funkcijas.

Dominykas praėjusią savaitę baigė pagal tarptautinį standartą parengtus saugios savanorystės kursus, kuriuose išmoko visų savanoriams būtinų saugos taisyklių.

Jau ateinantį penktadienį D. Šinkonis surengs mokymus Druskininkų savanoriams, kaip saugiai ir kvalifikuotai teikti paslaugas žmonėms karantino metu. Gynybos paramos fondo nariai kartu su Druskininkų savanoriais išplatino Savivaldybės išleistus plakatus apie karantino reikalavimus, taip pat prisijungia ir prie kitų Druskininkų savanorių atliekamų užduočių.

Druskininkų savivaldybė dėkoja visiems savanoriams ir aktyviai prisidedantiems bendruomenės nariams. Kartu mes esame stiprūs!

Jei Jums reikia savanorių pagalbos, skambinkite tel. (8 313) 58072

Jei norite papildyti savanorių gretas, registruokitės: bit.ly/kartu-uz-druskininkus arba bit.ly/kartu-uz-drs

Parengta pagal Druskininkų savivaldybės informacija