REDAKCIJOS KOMENTARAS: Ant savęs ir balkio nemato, ant kito ir krislą pastebi, arba A. Balkės „dulkių sindromas”

Kai kurie Druskininkų politikai, manantys, kad yra visada teisūs ir mėgstantys garsiai šaukti bei dangstytis visuomenės balsu, patys neretai užmiršta tai, kas jiems neparanku ir kas aplinkinius verstų abejoti jų neklystamumu. Kartais jie piktinasi kitais taip pat, kaip kažkas dėl to paties piktinosi jais. Kaip liaudis sako, ant savęs ir balkio nemato, ant kito ir krislą pastebi.

Dėl statybų keliamų nepatogumų į „Citus“ yra kreipęsi kaimyninių namų gyventojai / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Štai Druskininkų savivaldybės tarybos narys Antanas Balkė visą pavasarį piktinasi dulkėmis, kurias kelia „Nemuno“ sanatoriją įsigyję ir pastato rekonstrukciją pradėję verslininkai. Vykstant griovimo darbams, suprantama, kad  statybvietėje kyla dulkių, kurios pasiekia ir aplinkinius namus.

A. Balkė dėl šios situacijos prirašė gausybę įvairių raštų savivaldybei, kuriuose reikalavo imtis priemonių, kad dulkės dingtų. Jis viešai piktinosi Druskininkų valdžia, neva šiai nerūpi aplinkinių žmonių sveikata ir tyras kurorto oras. Nesvarbu, kad šį pastatą iš savivaldybės įsigijo žinoma nekilnojamojo turto bendrovė „Citus“ ir planuoja senojo „Nemuno“ vietoje įrengti modernios architektūros, funkcionalų, prestižinį objektą.

Akivaizdu, kad tokiu atveju, kai dėl griovimo darbų kyla nepatogumų gyventojams, derėtų kreiptis ne į savivaldybę, bet į šio objekto naujuosius savininkus, tačiau Tarybos narys nuėjo įprastu keliu – jei Druskininkuose atsiranda problemų, tai dėl visko kalta savivaldybė.

„Mano Druskininkai“ kreipėsi į „Nemuno“ pastato savininką – bndrovę „Citus“, klausdami, ar jie sulaukė gyventojų ar institucijų skundų dėl „Nemuno“ rekonstrukcijos darbų keliamų dulkių.

 „Citus“ atstovas, atsakingas už informaciją žiniasklaidai, Rytas Stalnionis informavo, kad bendrovė yra sulaukusi kaimyninių namų gyventojų kreipimosi. „Į kaimynų užklausas reagavome iškart ir radome juos tenkinančius sprendimus. Dėkojame druskininkiečiams už kantrybę ir atsiprašome už gyventojams sukeltus laikinus nepatogumus – taip jau būna statybų metu. Stengėmės tai sumažinti: laistėme statybvietę, dengėme intensyviausių darbų vietas, plovėme kelius ir techniką, ėmėmės kitų įmanomų priemonių. Deja, orai taip pat buvo ypač atšiaurūs – šį pavasarį vyravo kaip reta stiprūs, gūsingi vėjai, kurie mūsų pastangas vertė niekais ir, suprantama, kėlė gyventojų nepasitenkinimą.

Aktyviausią ardymo darbų fazę jau beveik baigėme, skubame juos atlikti iki sezono pradžios, ir dulkių atgimstančio „Nemuno“ statybų aikštelėje tikrai bus mažiau, o atnaujintas vienas miesto simbolių vėl puoš Druskininkus“, – sakė R. Stalnionis.

„Mano Druskininkai“ žurnalistui paskambinus ir pasidomėjus, ar pats A. Balkė dėl šios problemos kreipėsi į „Nemuno“ savininkus – bendrovę „Citus“, politikas į šį klausimą nepanoro atsakyti.

A. Balkė, ko gero, nenori prisiminti senos istorijos apie dulkes, nes tai jam, regis, neteikia garbės / Redakcijos archyvo nuotrauka

„Jūs ta tema norite kokį nors rašinį sukurti? Nieko neturiu prieš jus, bet tas jūsų leidinys mums yra nepriimtinas, kaip tenkinantis grupinius interesus, ir bendravimas su žurnalistais irgi yra nepriimtinas. Rašykite, kaip norite, čia mūsų keliai išsiskiria“, – kalbėjo A.Balkė.

Tačiau yra ir antroji šios banalios istorijos pusė. Pasirodo, su dulkių problema A.Balkė jau buvo rimtai susidūręs ir šiek tiek anksčiau. Tik tada ne jis skundė teršėjus dėl aplinkos teršimo, bet A. Balkės kaimynai skundėsi, kad jis, savo kiemelyje kurdamas skulptūras, kelia daug triukšmo ir dulkių.

„Tegul jis ten viduje sau kuria, tegul šlifuoja į sveikatą, bet tegul neburzgina dienomis ir savaitgaliais lauke. Išneša savo skulptūras į kiemą, pasistato ir pradeda džiržginti, triukšmas didelis. Užsidėjęs respiratorių nuo tų dulkių, jam nieko, o visi tie nešvarumai mums ant skalbinių, ant daržovių“, – tuomet pasakojo Mizarų g. gyventojai, nusivedę vieną miesto žurnalistę į įvykio vietą.

Dėl keliamo triukšmo tie patys kaimynai, kurie dabar kenčia nuo „Nemuno“ griovimo metu keliamų dulkių, prieš du dešimtmečius kentėjo nuo A. Balkės dulkių dozės, kurios gausiai kilo nuo šlifuojamo marmuro luitų.

Kaimynai rašė skundus įvairioms institucijoms, prašė sutramdyti menininką, tačiau nesėkmingai. Pats A. Balkė nepripažino, kad teršia kaimynų ir kurorto orą, bet kaltino kaimynus kerštavimu už tai, kad jis atėmė iš jų galimybę naudotis daržo žeme. Kadangi A. Balkė dulkes kėlė savo kieme, tai tuometis Visuomenės sveikatos centras neturėjo įgaliojimų jį sutramdyti, o pats A. Balkė tuo metu dirbo savivaldybėje.

„Mano Druskininkai“ A. Balkei nusiųstame laiške paklausė: „Kaip vertinate skundus, kurių esate sulaukęs anksčiau iš kaimynų, dėl Jūsų keliamo trukšmo ir dulkių?“ Tačiau politikas į šį klausimą nepanoro atsakyti. Nekomentavo šios situacijos ir tada, kai paskambinome jam telefonu.

Taigi – analogiška istorija, tik veikiantieji asmenys susikeitė vietomis. A. Balkė, ko gero, nenori prisiminti senos istorijos apie dulkes, nes tai jam neteikia garbės. Kaip parašyta Šventajame rašte: „Neteisk kitų, kad pats nebūtum teisiamas“.

Parengė „Mano Druskininkai“ redakcija

REDAKCINIS STRAIPSNIS – redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija