NUOMONĖ: Kam trukdo gyventi kylantis naujasis Kultūros centras?

Antroji pandemijos banga vėl uždarė mus namuose, atimdama galimybę gyvai bendrauti su draugais ir bičiuliais, atvirai dalintis Druskininkų naujienomis, pavakaroti kavinėje ar atsipalaiduoti vandens procedūromis. Dabar, deja, turime tik vieną galimybę neprarasti ryšio su realybe – bendrauti su skystųjų kristalų kompiuterio ar telefono ekranais.

Druskininkiečiai pastebi kiekvieną dieną ryškėjančius būsimojo Kultūros centro kontūrus/„Mano Druskininkai“ archyvo nuotrauka

Nors politika nėra man įdomiausia tema, tačiau pandemijos metu akis užkliūva už internete skelbiamų su politika susijusių pranešimų antraščių ar įvairių transliacijų.

Praėjusią savaitę užmečiau akį net ir į Druskininkų savivaldybės tarybos posėdžio transliaciją, kuri vyko nuotoliniu būdu. Sužinojau, kokios žalos mūsų miesto biudžetui pridarė koronavirusas, kaip miesto vadovai stengiasi tas netektis kompensuoti.

Ypač mane sudomino informacija, kad Savivaldybė vėl gavo milijono eurų dotaciją Kultūros centro statybai. Pagalvojau, kaip mūsų valdžiai pavyksta nuolat gauti finansinį pastiprinimą šio objekto, kurio labai laukiu, statybai? Taigi siautėja kovidas, visiems sunku, o Kultūros centras va auga, kaip ant mielių. Kad tai faktas, galiu patvirtinti iš savo patirties – kas savaitę keliauju į šalia statybvietės esančią sanatoriją ir matau, kad Kultūros centras metras po metro stiebiasi į viršų.

Užkliuvo ir tai, kad tame pačiame transliuotame tarybos posėdyje konservatorius Antanas Balkė ėmė domėtis, kodėl Savivaldybė vėl gavo iš Vyriausybės milijoną Kultūros centrui. Klausinėjo, ar Savivaldybė prašė tų pinigų, ar nurodė argumentus, kodėl jų reikia?

Po tokių tarybos nario klausimų buvo ir juokinga, ir graudu. Ar jam atrodo, kad Vyriausybė stovi su rankoje ištiestais milijonai ir siūlo juos paimti? Tipo – niekas neima, tai Druskininkai nusprendžia paimti?..

Paklausiau tokių vietinio politiko kalbų ir nesupratau, kodėl jis piktinasi tuo, kad Vyriausybė skiria pinigus Druskininkų kultūros centro statybai. Juo labiau, kad, pasirodo, jis yra menininkas, skulptorius, reikia manyti, puikiai žino, kaip sudėtingai atsiranda išskirtiniai miesto objektai.

Laimė, posėdžio metu išgirdau merą sakant, kad Druskininkai per iki metų pabaigos šitam ypač svarbiam mūsų miestui ir visai Lietuvai objektui tikisi gauti apie 15 mln. Eur. Suprantu – reikia parodyti ir įrodyti, kad pinigai panaudojami laiku ir tiksliai pagal paskirtį. Ir galiu tik įsivaizduoti, kiek mūsų Savivaldybei tenka rašyti raštų sostinės valdininkams ir asmeniškai prašyti, kad gautume tuos pinigus. Man atrodo, kad tai puiku! Ar gali būti, kad kažkam dėl to liūdna?

„Kuo blogiau – tuo geriau“, – prieš pusę amžiaus šią chrestomatinę frazę paleido į pasaulį buvęs žymus Kinijos Komunistų partijos lyderis Mao, pasiskolinęs ją iš garsiojo savo tautiečio Konfucijaus ir pritaikęs savo smegenų vingiams. Tai paradoksali, netgi šiek tiek sadomazochistinė frazė, kuriai natūrali žmogiškoji prigimtis (ir logika) yra linkusi priešintis. Juk daugelis nori nuolat gerėjančio, ramaus ir prabangaus gyvenimo. Tiek sau, tiek bendruomenei. Ypač dabar, kai visi esame uždaryti savo namuose, ir gyvenimas nėra toks puikus, kaip daugeliui norėtųsi. Bet va ima ir atsiranda žmonių, kurių elgesį pastebėjus, norom nenorom pagalvoju – kuo blogiau Druskininkams, tuo geriau jiems?

Atmintyje išlikęs politikų ir jų ginklanešių žurnalistų kompanijos, kuri, man atrodo, yra Druskininkų nemylėtojai ir kuriai, panašu, pritartų posėdyje mano išgirstas A. Balkė, blaškymasis po Druskininkus per pirmąją pandemijos bangą, kai šie tikrino, ar vandens parkas laikosi karantino reikalavimų, piktdžiugiškai skelbė, kad Druskininkuose neliko turistų, kad „Druskininkai virto mirusiu miestu“. „Kaip gerai, kad Druskininkams blogai“, – regis, tokia piktdžiugiška emocija styrojo jų paskelbtuose tekstuose socialiniuose tinkluose ir nacionalinėje žiniasklaidoje. Tik va nesuprantu, ar jie tikrai dėl to tapo laimingesni?

Kartais atrodo, jog kai kam gyvenimas be nesėkmių, problemų, be neapykantos kitaip mąstančiam, atrodančiam, sėkmingai augančiam – yra sunkiai ir kantriai pasiekiamas būvis.

REDAKCIJOS KOMENTARAS

Norėdami pasitikslinti, koks buvo Tarybos nario Antano Balkės tikslas, pateikiant klausimą apie Kultūros centrui Vyriausybės paskirtą 1 mln. eurų, paskambinome jam ir paprašėme atsakyti, kas jam buvo neaišku dėl pinigų skyrimo Druskininkų kultūros centro projekto įgyvendinimui. Pokalbio metu nepavyko gauti konkretaus Tarybos nario atsakymo. Jis teigė pasigedęs aiškumo, kokių dokumentų ir argumentų pagrindu buvo paskirtas tas milijonas. Taip pat sakė esą pasigedęs informacijos, kiek ir kada įsisavinta Vyriausybės skirtų pinigų Kultūros centro statybai. Ir galiausiai pašnekovas net ėmė politizuoti šių pinigų paskyrimą, siedamas tai su antruoju Seimo rinkimų turu. Esą pinigai buvo skirti spalio 21 dieną, tai Tarybos narys, suprask, linkęs manyti, kad Vyriausybė prieš antrąjį Seimo rinkimų turą tiesiog „pabarstytė pinigų“. O gal Druskininkų savivaldybės tarybos narys galėjo tiesiog pasidžiaugti, kad skirta lėšų miestui ir visai šaliai taip reikalingo objekto statybai, užuot pradėjęs ieškoti nepamatuotų įtarimų?

Nuotolinio Druskininkų savivaldybės tarybos posėdžio įrašą galite pažiūrėti:

Linas Greičius