Karantino statistika Druskininkuose: mažinami mokesčiai, biudžeto pokyčiai, sukauptas apsaugos priemonių medikams rezervas

Kovo 16 dieną Lietuvoje buvo įvestas visuotinis karantinas – tuomet mažai kas įsivaizdavo, kiek ilgai jis truks ir kokią įtaką padarys verslo sektoriui, sveikatos priežiūros paslaugų teikimui, savivaldybių biudžetams ir bendruomenės gyvenimui.

Nuo birželio 17 dienos šalyje atšauktas karantinas, tačiau kai kurie apribojimai vis dar išlieka. Keičiasi kaukių dėvėjimo tvarka – uždarose patalpose kaukių dėvėjimas lieka rekomendacija, atvirose erdvėse vykstančiuose renginiuose gali dalyvauti 700 žiūrovų, uždarose patalpose – 150. Tačiau, nepaisant karantino atšaukimo ir apribojimų švelninimo, pandemijos padariniai bus jaučiami dar ilgai.

Vertinant šiandieninę Druskininkų verslo ir ypač turizmo sektoriaus situaciją – dėl pandemijos buvo sustabdytos beveik visos veiklos, patirta daug nuostolių ir iki šiol nedirbama pilnu pajėgumu – Druskininkų savivaldybės tarybos valdančioji dauguma, siekdama palaikyti verslo bei bendruomenės ekonominį stabilumą, taip išsaugant darbo vietas ir iš dalies kompensuojant karantino laikotarpiu susidariusius nuostolius, birželio 11 d. priėmė sprendimą nustatyti 25 procentų lengvatą 2020 metų mokestiniam laikotarpiui visiems nekilnojamojo turto ir žemės mokesčio mokėtojams, išskyrus apleistą ir neprižiūrimą nekilnojamąjį turtą ir apleistą žemę.

Kaip pažymėjo meras Ričardas Malinauskas, Savivaldybės biudžetas dėl to neteks nemenkos 300 tūkst. eurų sumos, tačiau, solidarizuojantis su verslu ir bendruomene, būtina tai padaryti.

LR Finansų ministerija paskaičiavo, kad dėl pandemijos Druskininkų savivaldybė šiais metais gali nesurinkti apie 1,8 mln. eurų vien tik gyventojų pajamų mokesčio.

Druskininkų savivaldybė, įvertinusi ir kitas faktiškai nesurenkamas savivaldybės planuotas savarankiško biudžeto pajamas (rinkliavos, biudžetinių įstaigų uždirbamos pajamos, tėvelių įnašai ir kt.), prognozuoja apie 2,4 mln. eurų. pajamų nesurinkimą nuo viso 2020 m. savarankiško biudžeto. Tai labai didelė suma. Persvarstytos visos savarankiško biudžeto programos ir jų priemonės, atsisakyta kai kurių masinių sporto ir kultūros renginių. Dėl patirtų netekčių bei tam, kad Savivaldybės funkcijos būtų užtikrinamos sklandžiai, dauguma savivaldybių, tarp jų – ir Druskininkų, paėmė trumpalaikę paskolą, kurią pagal valstybės siūlymus greičiausiai galės grąžinti kitais metais.

Paskelbtas karantinas padarė įtaką ir visų viešojo sektoriaus įstaigų – darželių, mokyklų, sveikatos priežiūros ir kitų veiklai. Dėl karantino turėjome prisitaikyti prie pasikeitusios situacijos ir išmokti tam tikras pamokas –nuotolinio mokymo, nuotolinio klientų aptarnavimo, IT technologijų įvaldymo visuose lygiuose.

Pandemija turėjo įtakos ir bedarbystės rodikliams. Lyginant šių metų birželio 1 d. ir sausio 1 d. rodiklius, nedarbo lygis Druskininkų savivaldybėje pastebimai išaugo. Jokių grupinių atleidimų Druskininkuose neįvyko, o didžiausią įtaką šiam pokyčiui turėjo į Druskininkus grįžę iš užsienio ir Užimtumo tarnyboje užsiregistravę asmenys. Dėl to per minėtą laikotarpį beveik dvigubai padidėjo ir socialinių pašalpų gavėjų skaičius – nuo 400 iki 700 asmenų bei atitinkamai išaugo ir poreikis socialinėms išmokoms gauti. Valstybė ketina skirti savivaldybėms papildomų lėšų šioms išmokoms kompensuoti.

Vyriausybė, mažindama pandemijos poveikį ekonomikai, savivaldybėms skyrė papildomų lėšų projektams įgyvendinti. Druskininkų savivaldybei skirta beveik 13 mln. eurų tikslinių lėšų: Kultūros centro projektui skirta 10 mln., 600 tūkst. eurų – paskutinio K. Dineikos sveikatingumo parko atnaujinimo etapui, 500 tūkst. eurų – Viečiūnų buvusio vaikų darželio baseino patalpų rekonstrukcijai įrengiant jose bendruomenės edukacinį centrą, 200 tūkst. eurų – Viešosios bibliotekos rekonstrukcijai. Beveik 650 tūkst. eurų skirta keliams – už šias papildomas lėšas atnaujinta Gardino g. nuo „Raigardo“ sodų iki Gardino pagrindinio kelio bei dalis Žvaigždžių orbitos dviračių tako.

Karantino laikotarpiu itin didelis dėmesys buvo skiriamas sveikatos priežiūros įstaigų – ligoninės, poliklinikos, visuomenės sveikatos biuro – darbui, medikų aprūpinimu apsaugos priemonėmis, pacientų saugumo užtikrinimui. Šiuo metu Druskininkų savivaldybės civilinės saugos rezerve yra sukaupta beveik 20 tūkst. respiratorių, daugiau kaip 50 tūkst. vienkartinių veido kaukių, 150 tūkst. vienkartinių pirštinių, kitų medikų saugumui užtikrinti reikalingų priemonių

Kaip informavo Savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė, iš viso karantino laikotarpiu Savivaldybės patalpose Druskininkuose saviizoliavosi 81 asmuo. Druskininkuose nebuvo nė vieno užsikrėtimo pavojinga COVID-19 infekcija atvejo. Dėl šios infekcijos Druskininkuose sistemingai tiriami medikai, prekybos vietų, ugdymo įstaigų, socialines paslaugas teikiantys darbuotojai. Taip pat tyrimai atliekami koronaviruso infekcijos simptomus jaučiantiems druskininkiečiams.

Ligoninė ir poliklinika karantino laikotarpiu pacientus konsultavo nuotoliniu būdu, o dabar pamažu yra atnaujinamos sveikatos priežiūros paslaugos – vykdomos kontaktinės konsultacijos, profilaktiniai patikrinimai bei kitos paslaugos.

Išsamesnę informaciją apie sveikatos priežiūros įstaigų teikiamas paslaugas ir jų tvarką gyventojai gali sužinoti, paskambinę į ligoninės registratūrą tel. (8 313) 59 144, mob. tel. +370 645 10 431 ir  į poliklinikos registratūrą tel. (8 313) 52382, (8 313) 52 289.

Nors karantinas pasibaigė, Druskininkų ligoninėje įsteigta karščiavimo klinika ir toliau veiks. Į ją bus nukreipiami karščiuojantys pacientai, taip pat asmenys, kuriems būdingi COVID-19 simptomai.

Druskininkų mobili brigada, atliekanti tyrimus dėl COVID-19, ir toliau dirbs 5 dienas per savaitę – nuo pirmadienio iki penktadienio.

Realios pasaulinės pandemijos pasekmės Druskininkams išryškės metų pabaigoje ir labiausiai priklausys nuo Lietuvos turizmo atsigavimo tempų.

Realios pasaulinės pandemijos pasekmės Druskininkams išryškės metų pabaigoje ir labiausiai priklausys nuo Lietuvos turizmo atsigavimo tempų/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Druskininkų  savivaldybės informacija