Kalbiname merą: Meras R. Malinauskas: „Karantinas padėjo atrasti dar daugiau Druskininkų privalumų – juos išnaudosime ir ateityje“

Po dviejų mėnesių griežtų karantino apribojimų Vyriausybė jau ėmėsi jo švelninimo priemonių, o Sveikatos apsaugos ministerijos duomenys rodo, jog koronaviruso infekcijos plitimas Lietuvoje sulėtėjo. Pamažu duris atveria parduotuvės, kavinės, darželiai, muziejai ir bibliotekos. Tačiau tai – tik pirmi žingsniai link mums įprasto gyvenimo ritmo.

Kovo viduryje ištuštėjusios Druskininkų miesto gatvės pamažu prisipildo žmonių šurmulio, užsukti kviečia kavinių terasos, savaitgaliais netikėčiausiose vietose galima pasiklausyti gyvos muzikos koncertų. Apie tai, kaip karantino laikotarpiu laikosi Druskininkai ir kokie kurorto vasaros planai – pokalbis su Savivaldybės meru Ričardu Malinausku.

– Mere, pandemija pakeitė visą įprastą kurorto gyvenimo ritmą. Kokie buvo pastarieji keli mėnesiai?

Nors kurorto gatvės buvo tuščios ir atrodė, kad viskas sustojo, bet mums su komanda šis laikas buvo tikrai intensyvus. Dėl viruso privalėjome sustabdyti įprastą gyvenimo tempą, o staiga sustoti nėra taip paprasta, kaip galbūt galėtų atrodyti.

Pirmiausia turėjome užtikrinti medikų aprūpinimą asmens apsaugos priemonėmis ir nuolat rūpintis tų priemonių rezervo papildymu. Tai darome iki šiol. Reikėjo pasirūpinti mūsų įstaigų darbuotojų, kurie turi kontaktų su žmonėmis, saugumu. Pavyko specialiu draudimu nuo koronaviruso pusmečiui apdrausti ir finansines garantijas ligos atveju suteikti 60-čiai kontaktų su žmonėmis turinčių mūsų socialinių darbuotojų ir savanorių. Gaila, bet dėl per didelės rizikos kol kas Lietuvos draudikai atsisako apdrausti medikus.

Visą šį laiką darbai keitė vienas kitą: reikėjo sudėlioti sistemą, kaip nuotoliniu būdu aptarnausime žmones, užtikrinti, kad nuotolinis ugdymas būtų vykdomas sklandžiai, atšaukti renginius.

Sulaukiau daug klausimų dėl sprendimo laikinai uždrausti apgyvendinimo sektoriaus veiklą. Suprantama, kad savivaldybės, kuriose yra vos keletas viešbučių, tokių sprendimų nepriiminėjo. Tačiau mūsų atveju, kai svečius skaičiuojame šimtais tūkstančių, kitaip pasielgti negalėjome. Džiaugiuosi, kad verslas šį draudimą priėmė supratingai.

Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus skaičiuojame šimtais, o karantinas dar nesibaigė, dar galioja nemažai apribojimų ir reikalavimų, kuriuos turime įgyvendinti.

Sprendėme ne tik karantino diktuojamus klausimus, rūpinomės ir įprastais kasdieniais darbais. Vien į kelių infrastruktūrą šiais metais investuosime ne mažiau kaip 4 mln. eurų.

– Kam bus skirtos šios lėšos, kokie konkrečiai planuojami darbai?

Dalį šių lėšų skirsime atsiskaitymui už ilgalaikį gatvių projektą. Dar 2009 metais, daugiau nei 60 proc. atpigus kelių darbų įkainiams, nesiskolindami, o sudarę sutartį su verslu, sutvarkėme dalį miesto ir kaimiškųjų teritorijų kelių. O už visus atliktus darbus atsiskaityti turime per 15 metų. Taip sutaupėme apie 5 mln. eurų.

Už likusias lėšas atliksime daug svarbių darbų mieste ir seniūnijose. Mieste rekonstruosime pėsčiųjų-dviračių taką šalia Ratnyčios upės ir dalį „Žilvino tako“, atliksime kapitalinį Klonio, Šlaito, Rūtų, Rasos gatvių remontą, rekonstruosime Antakalnio, Kalnų, Panemunės gatves, suremontuosime Liepų gatvės šaligatvius, tęsime daugiabučių namų kiemų tvarkymo darbus.

Taip pat baigiamas projektuoti taip vadinamas lenktas tiltukas per Ratnyčėlę. Labai tikimės dar šiemet pradėti jo atnaujinimo darbus.

Leipalingio seniūnijoje rekonstruosime dalį Alėjos gatvės, bus atliktas kelio Leipalingis-Dulgininkai kapitalinis remontas.

Viečiūnų seniūnijoje atliksime kapitalinį Senųjų Viečiūnų ir Sodžiaus gatvių bei dalies kelio Naujasodė-Jaskonys remontą.

Vyriausybė ir LR Susisiekimo ministerija, siekdama skatinti ekonomiką ir mažinti COVID-19 sukeltas pasekmes, savivaldybėms numatė papildomų lėšų keliams.

Turiu informacijos, kad Druskininkų savivaldybei skirta daugiau kaip 600 tūkst. eurų. Už šią sumą planuojame atnaujinti Gardino gatvės atkarpą nuo „Raigardo“ sodų iki Gardino pagrindinio kelio bei atlikti dalies pėsčiųjų-dviračių tako „Žvaigždžių orbita“ rekonstrukciją.

– Druskininkuose kultūrinis gyvenimas itin aktyvus, visi įpratę prie nesibaigiančių pramogų – tik spėk jas rinktis. Dėl pandemijos visi renginiai buvo skubiai atšaukti iki pat birželio 1 dienos. O kas laukia vasarą? Ar bus organizuojama taip mylima ir laukiama Kurorto švente?

Taip, atšaukėme daug suplanuotų pavasario renginių. Įspūdinga Narcizų jūra šiemet kvietėme grožėtis tik virtualiai. Negalėjome susitikti ir su mūsų medikais, nors tai iki šiol visada tradiciškai darydavome Medikų dienos proga.

Teko atšaukti dešimtis kovo, balandžio, gegužės mėnesiais turėjusių vykti renginių, o kur dar privataus verslo organizuoti koncertai, spektakliai.

Druskininkuose renginiai planuojami į priekį metams ir daugiau. Deja, karantinas pakoregavo planus: vasaros renginius teko perplanuoti, kad užtikrintume saugumą, nes panašu, kad būriuotis masiniuose renginiuose galėsime dar negreitai.

Būtent šis apribojimų laikotarpis padėjo atrasti Druskininkų privalumus iš naujo: sporto veiklas iš salių perkėlėme į gamtą, nusprendėme organizuoti mini koncertus miesto parkuose ir kitose netradicinėse erdvėse, kad išvengtume žmonių būriavimosi.

Šio principo laikysimės ir toliau. Visą vasarą Druskininkuose bus organizuojami nauji ir jau tradiciniai renginiai, tačiau jų formatas keisis.

Žinau, kad Kurorto šventė yra bene laukiamiausias metų įvykis. Nors pandemija ir neleidžia pasitikti vasaros taip įspūdingai, kaip esame įpratę, tačiau šventė tikrai bus. Kai tik turėsime galutinę renginio programą, iš karto ja pasidalinsiu.

– Vyriausybė, skatindama ekonomiką, skyrė papildomų lėšų įvairiems projektams. Druskininkų kultūros centro įrengimui skirta 10 mln. eurų. Kaip einasi šiuo metu didžiausio ir svarbiausio projekto darbai?

Iš aštuonių Vyriausybei pateiktų projektų, finansavimas skirtas keturiems projektams. Už gautas lėšas įgyvendinsime paskutinį K. Dineikos sveikatingumo parko atnaujinimo etapą, Viečiūnuose, buvusio baseino patalpose, įrengsime edukacinį centrą, rekonstruosime biblioteką. Žinoma, pats svarbiausias projektas – mūsų Kultūros centro statybos.

Kultūros centro projekto įgyvendinimas einasi sklandžiai – kaip tik šią savaitę buvome susitikę su išorės ekspertais, su kuriais dar kartą aptarėme akustikos, įgarsinimo, vaizdo ir apšvietimo įrengimo klausimus. Norime detaliai išanalizuoti net ir smulkiausius sprendinius – kokybės kartelė šiam projektui ypač aukšta.

Džiaugiuosi, kad prieš metus pradėtas statyti modernus Kultūros centras jau dabar duoda pridėtinę vertę ir skatina investuotojus domėtis Druskininkais. Neseniai buvo organizuotas nuotolinis susitikimas su tarptautinio prancūzų tinklo „Accor Hotels“ atstovais, kurie domėjosi ne tik galimybe tapti Kultūros centro operatoriumi, bet ir investuoti į buvusios sanatorijos „Nemunas“ pastatą.

Labai norėtųsi, kad šis pastatas-vaiduoklis vėl atgimtų naujam gyvenimui. Iki šiol 6 kartus organizavome aukcioną, gaila, bet investuotojų neatsirado. Viliuosi, kad iki Kultūros centro statybų pabaigos rasime investuotoją ir buvusios „Nemuno“ sanatorijos pastatui.

– Druskininkiečiai domisi kurorto plėtros planais: ar bus tvarkoma Druskininkų autobusų stotis, kada ir kur Druskininkuose duris atvers parduotuvė „Lidl“?

Dabartinė autobusų stotis tikrai nepuošia kurorto veido. Ne kartą kreipėmės į jos savininkus su prašymais atnaujinti stotį ir sutvarkyti jos aplinką.

Bendrajame plane yra numatyta vieta naujai autobusų stočiai, tačiau konkrečių planų dar neturime. Šiuo metu ieškome galimybių, kalbamės su investuotojais dėl naujos autobusų stoties.

Druskininkuose tikrai planuojama atidaryti „Lidl“ parduotuvę. Tai – verslo investicijos, o Savivaldybės uždavinys yra jas palaikyti, padėti ir sudaryti kuo palankesnes sąlygas. Džiaugiuosi, kad apie 20 metų nenaudojamas buvusio viešbučio „Sakalas“ pastatas pagaliau bus atnaujintas – būtent jame planuojama įkurti „Lidl“ parduotuvę. Mano žiniomis, parduotuvė duris turėtų atverti kitų metų pavasarį.

R. Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras