Kaip Jaskonių ir Naujasodės kaimų bendruomenė varė žiemą iš kiemo

 

Jaskonių ir Naujasodės kaimų bendruomenė kiekvienais metais prisimena Užgavėnių tradicijas ir papročius. Minia persirengusių užgavėtojų, triukšmaudami, keliauja po kaimą ir užsuka į kiekvieną trobą. Ten dainuoja, šoka, prašo blynų ir visaip linksmina šeimininkus.

Jaskonių ir Naujasodės kaimų bendruomenė kasmet prisimena Užgavėnių tradicijas ir papročius ir šią šventę švenčia smagiai/Asmeninio archyvo nuotraukos

Šiais metais buvo nuspręsta Užgavėnes švęsti bendruomenės  kieme. Ir štai šeštadienį nuo pat ryto bendruomenės namuose buvo juntamas šurmulys. Vyrai skubėjo įtvirtinti Morę,  krovė malkas ir ruošė laužą, moterys virė sriubą ir rūpinosi kitais gardumynais.

Neilgai trukus, į kiemą pradėjo skubėti šventės dalyviai. O jie – vienas už kitą gražesni, spalvingesni ir įdomesni. Lašininis, kaip visada, savimi patenkintas ir ranka prisilaikydamas savo didelį pilvą, jautėsi labai drąsiai. O Kanapinis, kuklutis, ramiai vaikščiojo ir atsargiai stebėjo aplinką.

Daugiausia   susirinko čigonių, kurios turėjo net pakovoti tarpusavyje dėl jauno čigono ir įrodyti, kuri yra geriausia. Čia pat krykštavo ir maivėsi  velniukai, ubagėliai, žydai ir kiti personažai. Visi dalyviai, užvalgę karštos sriubos ir pasivaišinę čia pat šeimininkių kepamais blynais, skubėjo varžytis įvairiose rungtyse. Bato metimas, blynų nešimas šaukšte pareikalavo atidumo, ištvermingumo ir, žinoma, greitumo. Juk nugalėtojų laukė prizai! Tačiau kiek gi Lašininis gali vaikščioti toks savimi pasitikintis? Reikia stoti į kovą su Kanapiniu. Šiais metais kova buvo labai atkakli. Kanapiniui teko labai paplušėti, nes Lašininis pasirodė labai stiprus ir visai nenorėjo apleisti savo vietos.

O persirengėlių laukė dar vienas svarbus darbas – Morės deginimas. Vienam žydui jos net pagailo, ir jis pasiūlė su ja atsisveikinti. Po trumpų atsisveikinimų Morė paskendo liepsnose. Visi, garsiai plodami, džiaugėsi, jog žiemą išvijo iš kiemo. Visi svarbūs darbai nudirbti, tad šventę toliau tęsė dainos, šokiai ir kitos linksmybės.

Viso renginio metu visus linksmino kapela „Malūnėlis“.

Loreta Sadauskienė