Ką svarbu žinoti apie šildymo kompensacijas?

Pastaruoju metu Druskininkų savivaldybės administracija sulaukia nemažai gyventojų klausimų dėl kompensacijų už šildymą. Kam priklauso kompensacijos už šildymą?

Į klausimus atsako Druskininkų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Baranauskienė

– Kas turi teisę į būsto šildymo išlaidų kompensacijas?

– Būsto šildymo išlaidų kompensacijas reglamentuoja LR piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymas, kuris aiškiai nurodo, kad teisę turi tik nepasiturintys gyventojai ir tik tie, kurie kreipimosi dėl kompensacijų metu atitinka tam tikrus reikalavimus. Pavyzdžiui, kiekvienas vyresnis nei 18 metų bendrai gyvenantis asmuo, vienas gyvenantis asmuo arba vaikas nuo 16 iki 18 metų turi dirbti ar mokytis. Įsiskolinusieji už būsto šildymą, vandenį su energijos, kuro, vandens tiekėjais turi būti sudarę sutartį dėl dalies skolos apmokėjimo arba teismas turi būti priteisęs apmokėti skolą.

Socialinės paramos skyriaus vedėja L. Baranauskienė / Laimos Rekevičienės nuotrauka

– Ar vertinamas turtas, pateikiant prašymą kompensacijai gauti?

– Skiriant kompensacijas, laikinai (dėl ekonominės situacijos) turimas turtas nevertinamas. Atkreipiame gyventojų dėmesį, kad nevertinamas tik turtas, pajamos – vertinamos ir turi esminę įtaką, apskaičiuojant kompensaciją.

– Kur druskininkiečiai gali sužinoti kompensacijos dydį?

– Gyventojai gali pasitikrinti preliminarų kompensacijų dydį pasinaudoję skaičiuokle
www.spis.lt

– Kaip gyventojas gali pateikti prašymą kompensacijai gauti?

– Šią savaitę LR Seimas priėmė teisės aktų pakeitimus, kurie numato, kad besikreipiantiems gyventojams kompensacijos bus skiriamos iš karto visam šildymo sezonui, jeigu dėl jų kreiptasi, likus 1 mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu.

Tai reiškia, jog pakaks vieno prašymo visam šildymo sezonui. Tai galioja prašymams, pateiktiems po šių metų rugsėjo 1 d. Pakeitimai galios du šildymo sezonus – 2022-2023 m. ir 2023-2024 m.

Priklausančias kompensacijas bus galima gauti atgaline tvarka – už visą šildymo sezoną, nepriklausomai nuo to, kada asmuo šildymo sezono metu kreipsis dėl kompensacijų. Pavyzdžiui, jeigu kreipsis 2023 m. balandžio mėnesį, kompensacijos galės būti grąžinamos už 2022 m. spalio, lapkričio, gruodžio, sausio, vasario ir kovo mėnesius.

Prašymą gyventojai galima pateikti elektroniniu būdu www.spis.lt arba atvykę į Socialinės paramos skyrių (Vasario 16-osios g.7, Druskininkai). Prašymus priima ir seniūnijose dirbantys skyriaus specialistai.

– Ar nuo šildymo būdo priklauso kompensacija šildymui?

– Šildymo kompensacija galima pasinaudoti nepriklausomai nuo naudojamo šildymo būdo –

ir būstą šildant centralizuotai, ir kitos rūšies kuru (malkomis, anglimi, dujomis ar panašiai). Svarbu tai, kad šildymo būdas turi būti įregistruotas Registrų centre.

– Ar prašymą dėl kompensacijos skyrimo turi užpildyti vienas, ar visi kartu gyvenantys asmenys?

– Šildymo kompensacija skiriama, atsižvelgus į būste gyvenamąją vietą deklaruojančių asmenų bendras pajamas, todėl, norint gauti kompensaciją, prašymus dėl jos atskirai turi pateikti visi viename būste gyvenamąją vietą deklaravę arba būstą nuomojantys vieniši asmenys arba šeimos.

– Ar turi teisę į kompensaciją gyventojai, gyvenantys sodo nameliuose?

– Sodo nameliai Nekilnojamo turto registre nėra įregistruoti kaip gyvenamosios patalpos, todėl kompensacija galėtų būti skiriama tik išimties tvarka, patikrinus buities bei gyvenimo sąlygas ir nusprendus Piniginės paramos skyrimo komisijai.

– Ką dar svarbu žinoti gyventojams?

– Svarbu žinoti, kad, pasibaigus karantinui, nebeliko galimybės prašymus pateikti telefonu, o socialinę pašalpą ar būsto šildymo kompensacijas gaunantys darbingo amžiaus, nedirbantys ir aktyviose darbo rinkos priemonėse nedalyvaujantys gyventojai vėl pasitelkiami visuomenei naudingai veiklai.