Ir darbus lydi daina

Praėjusį ketvirtadienį „Ryto“ gimnazijoje pavakaroti pirmokus pakvietė tradicinis renginys „Ir darbus lydi daina“. Technologijų mokytojai Jonas Dudulis ir Aušra Markevičiūtė, norėdami jaunimui priminti, kaip žiemos vakarus leido jų seneliai ir proseneliai, į gimnaziją pakvietė svečių: Viečiūnų progimnazijos technologijų mokytoją Aureliją Vilūnienę, „Saulės“ pagrindinės mokyklos technologijų mokytoją Almantą Trainavičių, Vilniaus Žirmūnų darbo rinkos mokymo centro Druskininkų filialo pedagogą Vidmantą Kygą ir gimnazijos tautos tradicijų puoselėtojus folkloro ansamblį „Racilukai“. Ansambio vadovei, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojai Lina Dudulienei užvedus pirmąją adventinę dainą „Sodai sodai leliumoj“, jaunimui atrodė, kad vakaras žada būti rimtas ir santūrus. Po kelių dainų, visus pakvietus į ratą, pirmokai nustebo, kad jų protėviai žaidė tokius smagius žaidimus, kaip, pavyzdžiui, „Totorys kalnais lėkė“.

„Ryto“ gimnazijos pirmokai buvo pakviesti į tradicinį renginį „Ir darbus lydi daina“/„Ryto“ gimnazijos archyvo nuotraukos

Netrukus visi pedagogai mokinius ir savo kolegas kvietė išbandyti senuosius amatus: V. Kyga mokinius mokė, kaip savo paties sukonstruotomis staklėmis išsidrožinėti medalį prabėgusiems jubiliejiniams metams atminti. J. Dudulis parodė, kaip savo rankomis nusivyti virves, A. Vilūnienė pamokė prakalbinti molį ir susikurti indus bei eglutės žaisliukus, A. Trainavičius pademonstravo, kaip susikurti mini stogastulpį, A. Markevičiūtė – kaip suverpti siūlą. Džiugu sulaukti mokinių susidomėjimo ir supratimo, kad kiekvienas amatas reikalauja ne tik rankų miklumo, bet ir įgudimo – viskas nėra taip paprasta.

Vakarą vainikavo kelios ansamblio „Racilukai“ pamokytos ir drauge visų sudainuotos tik dzūkams būdingos Advento dainos, padainuotos, visiems sustojus į bendrą ratą. Ir, regis, tuo metu visi tikrai pajuto tą nuostabų Advento metą – bendrystę, patirties ir tradicijų perdavimimą ir perėmimą.

 

Aušra Markevičiūtė