Tarp konkurso „Laiškai istorijai“ laureatų – ir Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos mokinė

Metų pradžioje visos Lietuvos mokiniai buvo pakviesti parašyti asmenišką laišką savo istorijos herojui, su istorinėmis asmenybėmis pasidalinti savo mintimis apie Lietuvos ateitį, padėkoti už ryškiausius darbus Lietuvos herojams ir kūrėjams, papasakoti jiems apie Lietuvą, kurioje gyvename šiandien.

A. Granatauskaitė laišką M. K. Čiurlioniui rašė todėl, kad ji žavisi šia iškilia asmenybe, gyvenusia Druskininkuose/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Šūkiu „Iš širdies į praeitį“ akcijos iniciatoriai ir kūrėjai ragino vaikus atrasti asmenišką ryšį su jų miestų ir miestelių apylinkėse kūrusiais visai Lietuvai svarbiais herojais ar įkvepiančiomis asmenybėmis bet kur Lietuvoje. Druskininkuose, prie M. K. Čiurlionio paminklo taip pat buvo pastatyta šiai akcijai skirta dėžė – jaunieji druskininkiečiai noriai rašė laiškus savo istorijos herojams.

Praėjusią savaitę buvo paskelbti konkurso nugalėtojai, tarp jų – ir Druskininkų „Atgimimo“ mokyklos moksleivė Agota Granatauskaitė, rašiusi laišką Mikalojui Konstantinui Čiurlioniui. Agotą dalyvauti konkurse paskatino jos mokytoja Rima Pakalienė.

„Šiais laikais tikrai retai pasitaiko, kad vaikas taip noriai rašytų rašinį. Agotai patinka rašyti, ir jai tai puikiai sekasi. Juk nedažnai rašinio pabaigoje galima perskaityti: „buvo smagu rašyti“; „patiko“? O Agota taip pabaigia rašinius. Mergaitė daug skaito, domisi istorija. Konkurso tema – laiškas istorinei asmenybei – pirmiausia ir reikalavo istorinių žinių, reikėjo pasidomėti pasirinktos asmenybės biografija. Kai paskaičiau Agotos laišką Čiurlioniui, supratau, kad apie jį labai daug žino. Įdomus pasirodė vaikystės epizodas, kai mažasis Kastukas draugams išdalijo slyvas, mamos uogienei nupirktas. Ir visa tai Agota perteikė labai nuoširdžiai, vaiko akimis. Buvo galima pajusti, kad Čiurlionis jai tikrai rūpi, iš rašinio sklido šiluma“, – mintimis dalijosi Agotos mokytoja R. Pakalienė.

Mokytojai labai džiugu, kad jos mokinės darbas buvo pastebėtas ne tik Druskininkuose, bet ir respublikoje: „Agota turės daugiau motyvacijos Ji pati sau įrodė, kad gali rašyti ir kurti. Labai linkiu jai nesustoti.“

„Mikalojau Konstantinai Čiurlioni, rašau Jums, nes noriu padėkoti už tai, kad tapėte, už tai, kad kūrėte muziką ir garsinote savo darbais Lietuvą. Didžiuojuosi Jūsų kūryba ir talentu“… <>… M. K. Čiurlioni, ačiū Tau, kad kūrei, kad įkvėpei mane tapyti, domėtis daile, muzika. Dėkoju lietuvių vardu už kūrybos, meno naujoves, už Tavo drąsą būti originaliam. Labai apgailestauju, kad neturėjai dabartinių sąlygų kurti, nesulaukei šiandieninės savo garbės“, – tai tik maža ištrauka iš A. Granatauskaitės laiško M. K. Čiurlioniui.

Jį parašiusi Agota sako M. K. Čiurlionio asmenybę pasirinkusi todėl, kad jis jai yra artimas, jis gyveno Druskininkuose. Ji pati lanko M. K. Čiurlionio meno mokyklą, o iš ten dirbančių mokytojų nemažai sužinojo apie didįjį Lietuvos genijų ir jo gyvenimą: „Mokytojos pasakodavo įdomių istorijų, todėl žinios pravertė, rašant laišką šiai iškiliai istorinei asmenybei“.

Labiausiai Agotai patinka M. K. Čiurlionio vaikystės istorija, jai įdomu, kaip menininkas tada gyveno, kas jį įkvėpė piešti, kurti muziką.

Paklausta, kaip jaučiasi, sulaukusi apdovanojimo, Agota sakė: „ Tikrai džiaugiuosi, nes man labai patiko rašyti laišką M. K. Čiurlioniui. Noriu padėkoti ir savo mokytojai R. Pakalienei, kuri paskatino dalyvauti konkurse. Gavau prizą ir padėką, esu labai laiminga.“

Parengė Laima Rekevičienė