Gamtos mokslų konferencijoje – šiandienos realijos

Ar žinote, kad viename arbatiniame šaukštelyje dirvožemio yra apie vienas milijardas mikroorganizmų, o ant adatos smaigalio jų gali tilpti net milijonas? Litre jūros vandens yra milijardai virusų… O kiekvienas žmogus turi apie 2-3 kilogramus gyvų mikroorganizmų, be kurių negalėtų gyventi.

Apie gripą, šiandien primirštą, tačiau vis dar galingą pasaulio priešą, puikų pranešimą parengė 2a klasės mokinė A. Kleponytė/Ramunės Karlonienės nuotrauka

Pirmą kartą „Ryto“ gimnazijoje rengiamos mokinių gamtos mokslų konferencijos tema – „Virusų ir bakterijų galia“. Vasario 24 dieną surengtoje virtualioje konferencijoje simboliškai atsispindėjo ir nūdienos realijos – virusai, bakterijos, kaip mūsų žemės sudedamoji dalis, gyvuoja tarp mūsų, tik vieni iš jų gyvybiškai svarbūs, kiti – epidemijų ir pandemijų sukėlėjai.

Konferencijos moderatorės biologijos mokytojos Danutės Šlajuvienės teigimu, mintis surengti gamtos mokslų konferenciją tikrai nenauja, juo labiau, kad gimnazijoje yra puikių pavyzdžių (istorijos, lietuvių kalbos ir literatūros konferencijos), įrodančių naudą ne tik žinių, bet ir oratorinių gebėjimų, komunikacijos prasme. Mokytoja tvirtino, kad mokinių informatyvūs ir įdomūs pranešimai, parengti įprastai pamokai, būna išgirsti tik siauresnėje auditorijoje, todėl labai norėjosi tąsias ribas ir erdves išplėsti. Pirmajai gamtos mokslų konferencijai ruoštasi atsakingai, o mokinių parengtų pranešimų buvo aštuonetas. Beveik dvi valandas trukusio renginio metu išgirstos mintys buvo naudingos ir mokiniams, ir kitiems konferencijos dalyviams bei svečiams.

Abiturientė Dorotėja Dyburytė (mokytoja D. Šlajuvienė) pradėjo konferenciją bendresnės krypties pranešimu apie pandemijas ir epidemijas, sukrėtusias pasaulį.

3a klasės mokinė Gustė Suraučiūtė (mokytoja Nijolė Krukonienė) pasakojo apie virusų ir bakterijų sandarą bei apie jų plitimo būdus. Mokytojos Daivos Vasiljevienės ugdytinės Ida Matulevičiūtė ir Miglė Arbačiauskaitė (2c) supažindino su mūsų dienų virusu, kurio oficialus mokslinis pavadinimas yra SARS-CoV-2 Koronavirusas (COVI-19). 2a klasės mokinė Ugnė Janeliauskaitė (mokytoja Giedrė Matulevičienė) skaitė pranešimą apie  klastingą tuberkuliozę, nepelnytai vadinamą asocialių asmenų, nesilaikančių higienos ar gyvenančių skurdžiai, liga. Apie gripą, šiandien primirštą, tačiau vis dar galingą pasaulio priešą, puikų pranešimą parengė 2a klasės mokinė Austėja Kleponytė (mokytoja D. Šlajuvienė). Trečiokės Gretos Jakubauskaitės (mokytoja N. Krukonienė) pranešimas apie gyvūnus puolančius virusus ir ketvirtokės Emilijos Dailydaitės (mokytoja D. Šlajuvienė) pranešimas apie augalų ligas priminė, kad ne tik žmonės neatsparūs, kad gamtoje išskirtinių nėra.

Paskutinio pranešimo temos formuluotė – probleminė. 1b klasės mokiniai Dominykas Lukošiūnas ir Airida Švotrinaitė (mokytoja Elita Senkevič) svarstė, ko bijoti labiau – skiepo ar ligos. Pranešėjų pristatymo pradžioje parodytas animacinis filmukas apie begemotą, bijojusį skiepų, tąkart įgavo naujų prasmių. Natūraliu būdu persirgus, imunitetas būna geresnis, tačiau užkrečiamų ligų komplikacijos verčia sunerimti.

Padėkojusi už gražią iniciatyvą gamtos mokslų mokytojams, direktorė Egidija Vilkienė pasidžiaugė, kad vasaris gimnazijoje gausus konferencijų, kad šioje konferencijoje nepabūgo dalyvauti ne tik vyriausieji, bet ir pirmus metus čia besimokantieji. Įsiminė Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojos Linos Černiauskienės padėka ir pastebėjimas: „Esame maža valstybė, taigi savo šalies gerovės kūrimas mokslo pagrindu pagirtinas ir veiksnus“.

Gamtos mokslų mokytojai džiaugiasi pirmuoju savo vieversiu – gamtamoksle konferencija, dėkoja mokiniams už iniciatyvas ir triūsą, o fizikos mokytojai Dijanai Bartainienei – už skoningą ir patrauklų programos maketą.

Ramunė Karlonienė