Ligos sujauktą gyvenimą į vėžes gražino operacija

Liga progresavo keletą metų

Dar neseniai Varėnos rajono gyventoja p. Elena buvo įsitikinusi, kad ją ėda kažin kokia onkologinė liga. Mat 54 metų moteris per trejus metus tapo beveik akla. Per regėjimo lauką uždengusį rūką ji nebeatpažindavo už keturių metrų esančio žmogaus. „Kai kurie pažįstami pykdavo, kad nesisveikinu. Priekaištus išklausydavau tylėdama, nes nesinorėjo kiekvienam pasakoti, kad aš jų tiesiog nematau“, – ne vienerius metus trukusią pusaklio žmogaus gyvenimo kankynę iki šiol su siaubu prisimena moteris.

P. Elenai regėjimas trikti pradėjo prieš keletą metų. Matyti ji pradėjo lyg per rūką, vis sunkiau buvo įžiūrėti smulkius daiktus, skaityti ir rašyti, akiniai mažai tepadėdavo, spalvos išbluko ir tapo neryškios. Moteris kreipėsi į arčiausiai jos gyvenamosios vietos esančius medikus. Gydytojai kataraktą nustatė ne iš karto, bet net ir tiksliai sužinojusi, kokia liga temdo jos akis, p. Elena sakė, jog operuotis ryžosi ne iš karto.

Vienintelis gydymo būdas – operacija

Regėjimui vis prastėjant, p. Elena nutarė nebedelsti. Ji sako, kad Varėnos medikai rekomendavo kreiptis į Medicinos diagnostikos ir gydymo centrą, įsikūrusį Vilniuje, V. Grybo gatvėje, kuriame moderniausia įranga ištiriamos akys, nustatomos ligos, atliekamos operacijos.

Sutuoktinio lydima, moteris atskubėjo į Vilnių. Ten ją apžiūrėjęs gydytojas oftalmologas mikrochirurgas V. Kilius patvirtino, kad p. Elenai katarakta.

Katarakta – tai akies lęšiuko liga. Sveikas lęšiukas yra skaidrus ir pralaidus šviesai. Ligai jį paveikus, lęšiukas susidrumsčia, šviesa nebegali prasiskverbti į akį. Dėl tokio sutrikimo žmogus pradeda prasčiau matyti, daiktai aplinkui atrodo neryškūs, lyg gaubiami rūko. Tampa sunku vairuoti automobilį tamsiu paros metu, nes labai akina šviesos, blogiau matyti saulėtą dieną, nebetinka anksčiau nešioti akiniai. Regėjimas vis blogėja, kol žmogus galiausiai pradeda skirti tik šviesą nuo tamsos. Vienintelis kataraktos gydymo būdas – operacija, kurios metu  susidrumstęs lęšiukas pašalinamas ir pakeičiamas dirbtiniu. Jei neoperuojama, liga pasibaigia visišku apakimu – žmogus praranda regėjimą ir nebegali gyventi be artimųjų pagalbos.

Pasaulį išvydo iš naujo

P. Elenos operacija, kurią atliko tas pats akių gydytojas mikrochirurgas Vaidas Kilius, praėjo sklandžiai. „Jokių nemalonių pojūčių nepatyriau, nes per operaciją miegojau, medikų balsus girdėti pradėjau tik viskam baigiantis“, – patirtą kataraktos operaciją, kuri tęsėsi pusę valandos, prisimena p. Elena. Kadangi operacija buvo atlikta po pietų, moteris iki kitos dienos ryto pasiliko vienoje iš Medicinos diagnostikos ir gydymo centre įrengtų patogių palatų. „Personalas manimi labai rūpinosi, nuolat teiravosi kaip jaučiuosi, klausinėjo ar ko nepageidaučiau“, – privačios medicinos įstaigos darbuotojų dėmesiu pacientui  stebėjosi ir gėrėjosi p. Elena.

Tvarstis nuo operuotos moters akies buvo nuimtas jau kitos dienos rytą. Anot p. Elenos, patyrusi, kad išoperuota akimi mato be priekaištų, kurį laiką tiesiog negalėjo atitokti. „Jaučiausi, lyg pasaulį matyčiau iš naujo. Prieš išvykdama namo kaip smalsi mokinė ekskursijoje apžiūrėjau gražiausiais Vilniaus vietas“, – visiškai atgavusi regėjimą operuota akimi džiaugėsi moteris.

Po operacijos – į namus

P. Elenai, kaip ir kitiems Medicinos diagnostikos ir gydymo centro pacientams, kataraktos operacija buvo atlikta  ultragarso aparatu, kuris laikomas itin patikimu ir labai saugiu: susidrumstusį lęšiuką išsiurbus, aparatas automatiškai sustabdo procesą ir kiti akies audiniai lieka nepažeisti. Juo galima saugiai išoperuoti net ir labai įsisenėjusią kataraktą.

Pacientai pasveiksta ir regėjimą atgauna labai greitai – jau net keletą valandų po operacijos ar kitą dieną. Dažniausiai operacija trunka iki pusvalandžio, jei katarakta užleista ar komplikuota, – kiek ilgiau. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre išoperuoti pacientai gali jau tą pačią dieną – po 1-2 valandų – vykti į namus.

Regėjimas atgaunamas tuoj pat po operacijos, jei nėra kitų akies ligų. Po kataraktos operacijos 95 proc. pacientų atgauna 50-100 proc. regėjimo. Žmogus vėl gali imtis visų įprastinių darbų ir pomėgių, o kataraktos keltus nemalonumus pamiršti, lyg jų ir nebūtų buvę.

Gydytojas oftalmologas-mikrochirurgas V. Kilius

Užsakymo Nr. MDR-193-01