Druskininkų mobilioji brigada – viena iš darbščiausių šalyje

Nors Druskininkams per pirmąją pandemijos bangą pavyko išvengti COVID-19 susirgimų, tačiau rudenį prasidėjusi antroji koronaviruso banga neaplenkė mūsų kurorto. Džiugina, kad Druskininkuose susirgimų nėra tiek daug, kaip kituose regiono rajonuose, nebuvo rimtesnių infekcijos protrūkių. Prie situacijos valdymo nemažai prisidėjo dar pavasarį Druskininkuose įsteigta Mobilioji tyrimų paėmimo brigada, kuri aktyviai dirba iki šiol. Per devynis mėnesius, kai veikia ši brigada, paimta beveik pusseptinto tūkstančių PGR tepinėlių COVID-19 sukeliamai ligai nustatyti.

Druskininkų PSPC džiaugiasi, kad pavyko suformuoti kompetentingą, supratingą, empatišką pacientams komandą/Laimos Rekevičienės nuotrauka

Šios brigados veiklai vadovauja ir ją organizuoja Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC).

Pasitelkė modernias technologijas

Druskininkų PSPC direktoriaus pavaduotojo medicinai Jono Stankevičiaus teigimu, dar pirmojo karantino metu, Savivaldybės vadovų paskatintas, centras nedvejodamas įkūrė mobiliąją brigadą, kad Druskininkų gyventojams nereiktų vykti į Alytaus mobilųjį punktą. Gavę Sveikatos apsaugos ministerijos sutikimą, druskininkiečiai pirmieji Lietuvoje įkūrė mobiliąją brigadą prie kitų 10 didžiųjų miestų mobiliųjų punktų.

Pasidomėjus, kuo unikali mūsų kurorto mobilioji brigada, J. Stankevičius sakė, kad Druskininkų savivaldybė viena iš nedaugelio, kurios mobili brigada gali nuvykti į paciento namus paimti COVID-19 PGR tyrimus paciento namuose. Tai ypatingai aktualu slaugomiems pacientams, turintiems judėjimo negalią, negalintiems atvykti į mobilųjį punktą.

J. Stankevičius, Druskininkų PSPC direktoriaus pavaduotojas medicinai

„Kurdami šią brigadą, iš karto ieškojome būdų, kaip tepinėlių paėmimo ir ištyrimo procesą padaryti operatyvesniu, sklandesniu, efektyvesniu ir darbuotojams, ir pacientams. Iš pat pradžių neatsilikome nuo kitų 10 didžiųjų mobilių punktų, kurie visą registraciją vykdo per Karštąją liniją 1808. Ieškodami informacinių technologijų sprendimų, nuo pat pradžių įsidiegėme hybridlab sistemą (registracija per 1808), kuri palengvino ir personalo darbą, ir prieinamumą  pacientams. Ši sistema padeda e.sveikatos sistemoje įrašus sugeneruoti automatiškai – nereikia gaišti laiko, įvedant paciento duomenis. Būtent šios sistemos įsidiegimas suteikė galimybę atlikti tokį didelį kiekį tyrimų. Kitos mažosios savivaldybės šios sistemos neįsidiegė arba ją įdiegė pastebimai vėliau“, – pasakojo J. Stankevičius.

Subūrė puikią komandą

PSPC direktorės pavaduotojas pripažino, kad, kuriant brigadą ir organizuojant jos veiklą, nemažas iššūkis buvo ir išlieka – žmogiškieji ištekliai. Reikėjo surasti papildomo personalo, jį apmokyti. J. Stankevičius pasidžiaugė, jog brigadai labai didelę pagalbą suteikė Druskininkų visuomenės sveikatos biuras, skyręs ne medicininį personalą – koordinatorių bei padėjėją, be kurių darbas tikrai nebūtų įmanomas. Brigados veiklos pradžioje, susidarius kritinei situacijai, žmogiškaisiais ištekliais prisidėjo ir Druskininkų miesto ligoninė. Vėliau Pirminės sveikatos priežiūros centras sugebėjo Mobiliosios brigados veiklą organizuoti savarankiškai.

E. Matienė, Druskininkų PSPC direktorė

„Džiaugiamės, kad pavyko suformuoti kompetentingą, supratingą, empatišką pacientams komandą. Juk tai yra komandinis darbas, visi specialistai žino savo funkcijas. Mobilioje komandoje tiesiogiai dirba 1 bendrosios praktikos slaugytojas, 1 padėjėjas, kurie atsakingi už tepinėlių paėmimą, dokumentacijos pildymą, 1 koordinatorius – atsakingas už registraciją ir statistiką. Tačiau, kad procesas vyktų sklandžiai, jame turi dalyvauti ir daugiau įstaigos personalo. Neatskiriama mobiliosios komandos dalis yra vairuotojai, kurie kiekvieną dieną išveža tepinėlius į Vilniaus laboratoriją, taip pat laboratorijos darbuotojai, kurie rūpinasi terpių užsakymu, vyr. slaugos administratorė – medicinos apsaugos priemonėmis, dezinfekcija, statistikos specialistai ir kiti“, – sakė J. Stankevičius.

Tyrimų pikas – gruodį

Pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Eglė Matienė pastebėjo, kad, lyginant su kitomis savivaldybėmis, Druskininkų mobiliosios brigados atliktų tyrimų skaičius yra vienas didžiausių Lietuvoje, skaičiuojant statistiniam savivaldybės gyventojui.

„Būtent didelis atliekamų tyrimų skaičius leidžia greitai identifikuoti susirgimą ir padeda užkirsti kelią  infekcijai plisti. Atliekamų PGR tyrimų pikas buvo pasiektas praėjusių metų gruodį. Šiuo metu, mažėjant sergamumui, natūraliai mažėja ir COVID 19 testavimo apimtys. Noriu nuoširdžiai padėkoti visiems Mobiliosios komandos nariams už jų sąžiningą ir pasiaukojantį darbą“, – sakė E. Matienė.

Eglė Sadauskaitė, Druskininkų Savivaldybės gydytoja: „Druskininkų savivaldybėje jau nuo praėjusių metų pavasario veikia mobili brigada, kurioje druskininkiečiai gali išsitirti dėl COVID-19 infekcijos. Šią komandą sudaro Visuomenės sveikatos biuro ir VšĮ Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro specialistai. Čia dirbantys žmonės kiekvieną dieną susiduria su potencialia COVID-19 grėsme, o septynių parų testavimosi apimtys siekia net 465 mėginius. Darbas nėra vienas iš pačių maloniausių – specialistams tenka visą dieną dirbti su apsauginiais kostiumais, važiuoti pas negalinčius atvykti asmenis į namus, darbo tempas iš tiesų labai didelis. Labai džiaugiuosi ten dirbančiais žmonėmis –  jų komandiniu darbu, motyvacija ir atsidavimu visų druskininkiečių labui šiuo sudėtingu laikotarpiu“.

2020 VšĮ Druskininkų PSPC mobilioji brigada Druskininkų savivaldybės gyventojams iš viso atliko 6322 tyrimus dėl COVID-19: balandžio mėnesį – 524, gegužės – 574, birželio – 241, liepos – 230, rugpjūčio – 257, rugsėjo – 386, spalio – 959, lapkričio – 1511, gruodžio – net 1640.

Parengė Laimutis Genys