Viečiūnų ir Leipalingio seniūnijose esanti melioracijos sistema per kelerius metus bus atnaujinta iš pagrindų

Dar sovietmečiu įrengta melioracijos sistema užakusi, susidėvėjusi, nebeatlaiko didesnių liūčių – dėl to užliejami gyventojų kiemai, rūsiai, užteršiami šuliniai, neretai prireikia ugniagesių pagalbos, išpumpuojant vandenį/Savivaldybės archyvo nuotrauka

Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijose iš viso yra 140 km melioracijos griovių, 159 pralaidos, 2 tiltai, 5 reguliatoriai, 90 km drenažo rinktuvų. Melioracijos įrenginiai yra valstybės turtas, kurio tvarkymą ir priežiūrą turi finansuoti valstybė. Kaip ir visoje Lietuvoje, taip ir Leipalingio bei Viečiūnų seniūnijose esančios melioracijos sistemos būklė yra prasta.

Dar sovietmečiu įrengta melioracijos sistema užakusi, susidėvėjusi, nebeatlaiko didesnių liūčių – dėl to užliejami gyventojų kiemai, rūsiai, užteršiami šuliniai, neretai prireikia ugniagesių pagalbos, išpumpuojant vandenį.

Druskininkų savivaldybei valstybė kasmet skirdavo tik 10-14 tūkst. eurų savivaldybės teritorijoje esančios melioracijos sistemos tvarkymui. Už šias lėšas būdavo galima atlikti tik pačius būtiniausius darbus, sutvarkyti tik pačias problemiškiausias vietas. Tačiau tokie smulkūs nuolatiniai remontai nebuvo pakankamai efektyvūs – sutvarkius vieną vietą, tuoj atsirasdavo problema kitoje.

2019 metais valstybė pirmą kartą sudarė sąlygas pateikti paraiškas būtent šios srities finansavimo konkursui. Nacionalinei mokėjimo agentūrai dėl seniūnijų teritorijose esančių melioracijos sistemų tvarkymo Druskininkų savivaldybės administracija pateikė dvi paraiškas ir abu konkursus laimėjo. Šiai sričiai pavyko pritraukti daugiau, kaip pusę milijono eurų. Už šias lėšas per du metus bus sutvarkyta didelė dalis melioracijos griovių ir pralaidų Leipalingio ir Viečiūnų seniūnijose. Šiais metais bus parengta darbams būtina dokumentacija.

„Ši problema yra įsisenėjusi ir gerai žinoma – ne kartą, kaip Savivaldybių asociacijos prezidentas, kėliau valstybės turto – melioracijos įrenginių – prasto finansavimo ir savivaldybių negalėjimo dėl to tinkamai prižiūrėti joms patikėto valstybės turto problemas. Džiaugiuosi, kad pagaliau savivaldybės buvo išgirstos, ir finansavimas šiai sričiai padidintas. Konkursinių paraiškų pateikimas, pritraukiant ženklias lėšas melioracijos įrenginių rekonstrukcijai, – didelis Savivaldybės administracijos specialistų nuopelnas “, – sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Minėtas paraiškas pasirašiusi Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pažymėjo, kad Nacionalinei mokėjimų agentūrai ir šiais metais yra pateiktos dvi paraiškos finansavimui gauti. Konkurso baigtis paaiškės maždaug po pusės metų. „Tikimės, kad ir šį kartą pavyks laimėti konkursus ir pritraukti dar apie 350 tūkst. eurų lėšų. Panaudojus šias lėšas, per kelerius metus beveik visi melioracijos įrenginiai, esantys mūsų seniūnijose, būtų sutvarkyti“, – kalbėjo V. Jurgelevičienė.

Informuojame, kad jau suplanuoti ir visi šių metų melioracijos sistemos tvarkymo darbai iš tikslinių valstybės skirtų lėšų – jų šiemet skirta net 156 tūkst. eurų.

Darbai bus pradėti nuo vienos iš daugiausiai problemų keliančios melioracijos sistemos Gailiūnų gyvenvietėje. Būtent dėl šios melioracijos sistemos sutvarkymo į savivaldybę kreipiasi daugiausiai gyventojų.

Gailiūnų gyvenvietės melioracijos sistemos – drenažo ir griovių – atnaujinimui bus panaudota 75 tūkst. eurų. Jau pasirašyta sutartis su konkursą laimėjusia bendrove, kuri atliks darbus. Planuojama, kad jie bus baigti iki šių metų pabaigos.

Iš likusių pinigų šiemet dar bus sutvarkyta keletas į didžiųjų projektų apimtis nepatenkančių melioracijos įrenginių Jaskonyse, Švendubrėje, Leipalingyje.