Turizmo iššūkius Druskininkai sprendžia dalydamiesi patirtimi ir ateities įžvalgomis net su 8 Europos miestais

Druskininkų savivaldybės administracija kartu su kitais 8 Europos miestais – Genuja (Italija), Kaseresu (Ispanija), Venecija (Italija), Dan Lerė-Ratdaunu (Airija), Krokuva (Lenkija), Braga (Portugalija), Rovaniemiu (Suomija) ir Dubrovniku (Kroatija) – jau antrus metus dalyvauja bendrame projekte „Turizmui draugiški miestai“. Partneriai, dalydamiesi patirtimi, sprendžia savo su darniu turizmu susijusius iššūkius, įtraukdami visas turizmo plėtra suinteresuotas šalis bei vietos bendruomenę. Šiam tikslui kiekvienas miestas yra subūręs vietos grupes. Druskininkų URBACT vietos grupės darbe dalyvauja Savivaldybės vadovai, turizmo ir investicijų sričių administracijos specialistai, Turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojai, turizmo verslo, Druskininkų savivaldybės tarybos bei Druskininkų bendruomenės atstovai. Bendradarbiaudami, projekto partneriai dalijasi patirtimi, kaip darniai plėtoti turizmą savo miestuose ir, padedant ekspertei, kartu ieško sąlyčio taškų bei visiems aktualių problemų sprendimo būdų.

URBACT vietos grupės narių susitikime atsakingi Savivaldybės administracijos specialistai pristatė tarptautinio partnerių susitikimo rezultatus, nutarė, kad iš kitų partnerių Druskininkai norėtų pasisemti patirties, kaip skaičiuojami vienadieniai turistai, kokie skaitmeniniai įrankiai naudojami turistų stebėsenai, kaip partneriai kovoja su šešėliu apgyvendinimo paslaugų sektoriuje/Ekrano nuotrauka

Iki karantino, 2019 m. antroje pusėje ir 2020 m. pradžioje, organizuoti du partnerių susitikimai Genujoje ir Bragoje, 2019 m. rudenį projekto ekspertė bei pagrindinio partnerio – Genujos – atstovas aplankė Druskininkus.

Dėl kilusios pandemijos padėtis turizmo sektoriuje susikomplikavo visoje Europoje ir pasaulyje, stipriai pakoreguota ir paties projekto eiga – ir susitikimų formatas, ir pati tematika. Partnerių susitikimai, turėję vykti skirtinguose Europos miestuose, dėl karantino suvaržymų nuo praeito pavasario vyksta tik nuotoliniu būdu.

Jei anksčiau viena iš pagrindinių miestų problemų buvo turistų srautų suvaldymas, tai praėjusių metų spalio pabaigoje vykusiame nuotoliniame susitikime miestai dalijosi įžvalgomis, kaip vasaros sezono metu jiems sekėsi prisitaikyti prie naujų aplinkybių, susijusių su naujais saugumo reikalavimais, kelionių į užsienį ribojimais ir dramatišku užsienio turistų skaičiaus sumažėjimu; kokias rinkodaros priemones taikė, kad pritrauktų vietos turistus ir panašiai.

Į vasario pabaigoje organizuotą susitikimą pakviesti sveikatos specialistai pristatė profesionalų požiūrį, miestai partneriai pasidalijo patirtimi, kokius būdus ir priemones taikė, kad užtikrintų turistų ir vietos gyventojų saugumą/Ekrano nuotrauka

Šių metų vasario pabaigoje organizuoto susitikimo tema – sveikata ir saugumas. Į susitikimą buvo pakviesti sveikatos specialistai, kurie pristatė profesionalų požiūrį, miestai partneriai pasidalijo patirtimi, kokius būdus ir priemones taikė, kad užtikrintų turistų ir vietos gyventojų saugumą. Daug dėmesio buvo skiriama ateities planams, susijusiems su turizmo atgaivinimu, atlaisvinus keliavimo galimybes, pasiruošimui saugiai priimti turistus: infrastuktūros ir lauko erdvių pritaikymui, paramai, verslui prisitaikant prie naujų saugumo reikalavimų, miestų, kaip saugių turizmo krypčių, reklamavimui. Dėmesys skirtas ir naujiems turizmo produktams, pavyzdžiui, reabilitacinio gydymo paslaugų paketams, skirtiems žmonėms, įveikusiems COVID-19, naujam renginių formatui, saugioms ekskursijoms, skatinančioms aplankyti mažiau lankomus objektus, orientaciniams žygiams su bekontakte registracija ir virtualiais žemėlapiais, verslo subjektų skatinimui vykdyti jungtines reklamos kampanijas bei dalyvauti bendrose rinkodaros akcijose, skaitmeninių įrankių diegimui ir panaudojimui, valdant turistų srautus, ir panašiai.

Nuotolinio susitikimo pabaigoje miestų partnerių buvo paprašyta išskirti darnaus turizmo sritis, kuriose jie norėtų pasisemti patirties iš kitų partnerių, pasiūlyti naudingą patirtį, kuria jie galėtų pasidalinti su kolegomis.

Praėjusią savaitę tuo tikslu buvo surengtas URBACT vietos grupės narių susitikimas. Atsakingi Savivaldybės administracijos specialistai URBACT vietos grupės nariams pristatė tarptautinio partnerių susitikimo rezultatus bei aptarė anksčiau minėtas sritis. Nutarta, kad iš kitų partnerių Druskininkai norėtų pasisemti patirties, kaip skaičiuojami vienadieniai turistai, kokie skaitmeniniai įrankiai naudojami turistų stebėsenai, kaip partneriai kovoja su šešėliu apgyvendinimo paslaugų sektoriuje.

O mūsų Savivaldybė galėtų pasidalinti savo sėkmės paslaptimi, įtraukiant vietos bendruomenes. Už tai esame ne kartą įvertinti, pelnytas ne vienas apdovanojimas. 2014 metais Europos komisijos atstovybė Druskininkų savivaldybei ir visai bendruomenei už įdėtas pastangas, puoselėjant tarpusavio bendravimą, ieškant ir surandant bendrus sprendimus, kuriant jaukią aplinką ir garsinant Druskininkus, skyrė „Auksinę krivūlę“ (nominacija „Stipri bendruomenė – stipri Europa“). 2017 m. LR Kultūros ministerija įvertino ilgametę ir kūrybingą Viečiūnų bendruomenės veiklą. Viečiūniškiams buvo įteiktas diplomas, liudijantis apie Mažosios Lietuvos kultūros sostinės vardo suteikimą Viečiūnams 2018 metams. „Už aktyvumą, nepavaldų amžiui“ 2018 m. apdovanota Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ Druskininkų bendrija, vienijanti apie 200 aktyvių garbaus mažiaus žmonių ir aktyviai prisidedanti, organizuojant miesto renginius ir šventes, į kurias įtraukiami druskininkiečiai, jaunimas, visai bendruomenei primenamos senosios tradicijos, propaguojamas sveikas gyvenimo būdas, sportuojama, organizuojamos mankštos ir seminarai. 2020 m. renginyje „Lietuvos pokytis 2019“, vertinant labiausiai prisidėjusius prie neįgaliųjų įtraukties į darbo rinką, Druskininkams buvo įteiktas neįgaliesiems draugiškiausio miesto apdovanojimas.

Iki šios vasaros vidurio planuojama surengti keturias kasmėnesines dviejų valandų trukmės tarptautines vaizdo konferencijas, o liepos viduryje, jei tik situacija, susijusi su pandemija, pagerės, tikimasi saugiai surengti tarptautinį partnerių susitikimą Druskininkuose.