Su ESO – pasitarimas svarbiais elektros, dujų balionų likvidavimo ir kitais klausimais

Druskininkų savivaldybės vadovai, administracijos specialistai ir įstaigų atstovai praėjusią savaitę dalyvavo svarbiame nuotoliniame pasitarime su ESO įvairių sričių atstovais. Susitikimo metu aptarti elektros kainodaros pasikeitimai, elektros rinka, Druskininkų savivaldybės turimų elektros paslaugų apžvalga, elektros tiekimo patikimumas, elektros suvartojimas ir galimi sprendimai, kaip būtų galima sutaupyti šioje srityje. Taip pat aptarti svarbūs investiciniai klausimai bei kartu įgyvendinimų projektų eiga.

Druskininkų savivaldybės vadovai, administracijos specialistai ir įstaigų atstovai dalyvavo svarbiame nuotoliniame pasitarime su ESO įvairių sričių atstovais/Ekrano nuotrauka

Posėdyje dalyvavusi Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pabrėžė, kad Druskininkų savivaldybės ir ESO bendradarbiavimas yra abipusiai naudingas. „Druskininkams, kaip ekologiškam ir aplinką tausojančiam kurortui, labai svarbu rinktis energijos vartojimo efektyvumą skatinančius sprendimus. Žinoma, ne mažiau svarbios ir mažesnės sąskaitos, biudžeto lėšų taupymas. Mums būtina žinoti, kokias investicijas ESO planuoja Druskininkuose – kad nebūtų dubliuojami darbai, viskas vyktų sklandžiai, o nauda bendruomenei būtų kuo didesnė“, – po pasitarimo sakė V. Jurgelevičienė.

UAB „Druskininkų butų ūkis“ vadovės V. Prunskienės teigimu, bendrabučio tipo daugiabučiuose namuose išspręsti dujų balionų likvidavimą yra tikras iššūkis“/Asmeninio archyvo nuotrauka

Pasitarime aptartas kartu su ESO ir daugiabučių namų administratoriumi UAB „Druskininkų butų ūkis“ įgyvendinamas projektas – suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose namuose likvidavimas. Pristatyta šio 2020 m. pradėto projekto patirtis, kalbėta apie problemas ir aktualijas.

Vien praėjusiais metais per šį projektą nesaugūs suskystintų naftos dujų balionai į elektrines virykles buvo pakeisti net 447-iuose butuose – 26 daugiabučiuose namuose.

Susitikime pasidžiaugta, kad Druskininkų savivaldybė pirmoji šalyje ėmėsi likviduoti pavojų keliančius dujų balionus, maisto ruošimui, įvedant saugias gamtines dujas. Šio projekto įgyvendinimą finansuoja Druskininkų savivaldybė, apmokėdama 50 proc. dujų įvedimo kaštų. Projekto metu pašalinti dar 514 dujų balionai. Iš viso Druskininkų savivaldybėje saugiais energijos šaltiniais pakeistas 961 dujų balionas.

Šiuo metu pagal 2021 metais paskelbtą II kvietimą projekto įgyvendinime turėtų dalyvauti dar 17 nestandartinių daugiabučių.

Kaip informavo UAB „Druskininkų butų ūkis“ vadovė Vladzė Prunskienė, šis projekto įgyvendinimo etapas nebus lengvas, nes likę daugiabučiai yra bendrabučio tipo, o tai apsunkina situaciją: „Išspręsti dujų balionų likvidavimą bendrabučio tipo namuose yra tikras iššūkis ir Druskininkams, ir bet kuriai kitai savivaldybei. Šiuose namuose yra reikalingi kitokie, sudėtingesni techniniai sprendimai, kurie reikalauja didesnės darbų apimties ir kainuoja žymiai daugiau, nei yra skirta valstybės parama. Nei daugiabučių administratoriai, nei savivaldybės, nei patys gyventojai neturi resursų išspręsti šį klausimą. Nustatant valstybės paramos dydį, nebuvo įvertinta, kad nestandartinio tipo daugiabučiuose atsiras būtinybė atlikti papildomus, bet būtinus darbus, be kurių projekto įgyvendinimas – neįmanomas. Trukdžių netipiniuose daugiabučiuose iš tiesų nemažai: pradedant tuo, kad gyventojai nesinaudoja bendromis virtuvėmis, o dujų balionai įrengti jiems priklausančiuose butuose, baigiant tuo, kad bendri namo inžineriniai tinklai nuvesti per butus ir būtina vidaus tinklų rekonstrukcija. Susidaro labai dideli tokių darbų kaštai. Todėl, sprendžiant pavojingų dujų balionų likvidavimo bendrabučiuose klausimą, labai svarbus Lietuvos savivaldybių asociacijos dalyvavimas ir žmonių interesų atstovavimas valstybės lygiu.“

Druskininkų savivaldybė pirmoji šalyje ėmėsi likviduoti pavojų keliančius dujų balionus, maisto ruošimui, įvedant saugias gamtines dujas/Asociatyvi nuotrauka

Nuotolinio pasitarimo metu kalbėta apie elektromobilių įkrovimo stotelių įrengimą. Pažymėta, kad šiuo metu Lietuvoje viešų arba pusiau viešų įkrovimo stotelių yra 150. Druskininkuose šiuo metu veikia keturios įprastos galios elektromobilių įkrovimo stotelės, o prie kiekvienos elektromobilių įkrovimo stotelės įrengta po dvi vietas elektromobiliams krauti bei po dvi laukimo vietas. Vienu metu įkurtame elektromobilių įkrovimo tinkle gali būti kraunami 8 elektromobiliai. Penkerius metus automobilių krovimas Druskininkuose – nemokamas.

Druskininkuose veikia keturios įprastos galios elektromobilių įkrovimo stotelės/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

Visą informaciją apie elektromobilių įkrovimo stoteles Druskininkuose galima rasti specialiai tam sukurtoje skiltyje savivaldybės tinklapyje.

Pasitarimo metu pristatytos šių metų ESO investicijos Druskininkuose.

Taip pat planuojamas dujotiekių pertvarkymo projektas. Įgyvendinus šį projektą, bus užtikrintas ilgalaikis, patikimas ir saugus gamtinių dujų tiekimas vartotojams Mizarų, Antakalnio, Vasario 16-osios, M. K. Čiurlionio, Šv. Jokūbo gatvėse. O vamzdynų naudojimo laikotarpis pratęsiamas 55-eriems metams.

V. Jurgelevičienė: „Druskininkams, kaip ekologiškam ir aplinką tausojančiam kurortui, labai svarbu rinktis energijos vartojimo efektyvumą skatinančius sprendimus. Žinoma, ne mažiau svarbu ir mažesnės sąskaitos, biudžeto lėšų taupymas.  Mums būtina žinoti, kokias investicijas ESO planuoja Druskininkuose, tam, kad nebūtų dubliuojami darbai ir viskas vyktų sklandžiai, o nauda bendruomenei būtų kuo didesnė.“