Druskininkai 2015-2019 metais: atgaivintas Sveikatingumo parkas, pradėjo veikti unikalusis Lynų kelias, pradėtas statyti modernus Kultūros centras

2015 metais Lietuvoje pirmą kartą kartu su savivaldos rinkimais organizuoti tiesioginiai merų rinkimai.

Druskininkuose Savivaldybės tarybos rinkimuose dalyvavo 9 partijos, tiesioginiuose mero rinkimuose varžėsi 6 kandidatai.

Daugelis druskininkiečių iki šiol kalba, kad šie rinkimai buvo pažymėti itin ryškiomis politinėmis liberalų ir konservatorių intrigomis.

Liberalai su Valdu Trinkūnu priešakyje tikriausiai buvo tokie užtikrinti savo pergale, kad, dar neįvykus rinkimams, jau garsiai prakalbo apie Vandens parko privatizavimą. Mero kėdę matavosi ir konservatorius V. Semeška, pagarsėjęs tuo, kad iki šiol taip ir nesugebėjo niekam parodyti vidurinės mokyklos baigimo atestato.

2015-2019 m. kadencijos savivaldybės taryba/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Kas galėtų paneigti, kad liberalai planavo pasipelnyti? Kaip ne kartą buvo skelbta, viešai, K. Kaklys ir J. Šarkus apskundė prieš rinkimus surengtą miesto tvarkymo konkursą Vyriausiajai pirkimų tarnybai ir sustabdė sutarties pasirašymą su mažiausią kainą pasiūliusia bendrove.

Tai padarė, galimai, tikėdamiesi, kad, laimėję rinkimus, galės pasipelnyti ir pasirašyti sutartį su antroje vietoje likusiu paslaugos teikėju. Pirmoje vietoje buvusi bendrovė septyneriems metams pasiūlė 5,2 mln. kainą, antroje vietoje – net 16,1 mln. – net 10 mln. 900 tūks. eurų daugiau. Kovo 1 dieną, liberalams pralaimėjus savivaldos ir tiesioginius mero rinkimus, jau kovo 3 dieną minėtas skundas buvo atsiimtas, visi teisminiai procesai nutraukti.

2015 metų tiesioginiuose merų rinkimuose druskininkiečiai dar pirmame rinkimų ture daugiau nei 70 proc. savo balsų atidavė Ričardui Malinauskui, kuris Druskininkų savivaldybės meru išrinktas penktą kartą. Antras liko liberalas V. Trinkūnas, surinkęs kiek daugiau nei 16 proc. balsų, trečias – konservatorius V. Semeška, gavęs vos 7 proc. rinkėjų balsų. Kaip rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenys, už konservatorių, kaip merą, iš viso balsavo 890 rinkėjų, tuo tarpu už konservatorių partiją – 1092. Negi konservatorius neturėjo visiško bendražygių pasitikėjimo, kad net ne visi konservatoriai norėjo matyti jį mero poste?

Savivaldybės Tarybos rinkimuose druskininkiečiai savo pasitikėjimą atidavė mero R. Malinausko komandai (18 mandatų iš 25). Mero pavaduotojas – Linas Urmanavičius.

2015-2019 metų kadencija pažymėta ryškiais darbais ir išskirtiniais projektais.

2015 metais vartus lankytojams atvėrė atnaujintas istorinis Karolio Dineikos sveikatingumo parkas. Parengus rekonstrukcijos projektą, parko atnaujinimas buvo suskirstytas etapais. 2013 metais Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos ir Druskininkų savivaldybės lėšomis pradėti pirmieji atnaujinimo darbai, kurių vertė – 2,3 mln. eurų.

2015 metais garsusis istorinis parkas atvėrė vartus ir lankytojus pakvietė mėgautis unikaliomis senosiomis dar gydytojos E. Levickos išpopuliarintomis, o vėliau Lietuvos kūno kultūros sistemos kūrėjo, gydomosios kūno kultūros specialisto ir pedagogo Karolio Dineikos puoselėtomis saulės, oro ir mankštos procedūromis. Atgaivintos procedūros – maudymasis kaskadinėse maudyklose ir pirtyje, jonoterapija ir kitos. Atnaujinti pasivaikščiojimų takai, įrengta vaikų žaidimo aikštelė, gimnastikos ir sporto aikštelės bei mechaniniai treniruokliai. Mėgautis saule ir ramybe galima meditacijos ir jogos terasose klausant raminančio Ratnyčėlės upelio vandens čiurlenimo. Parko rožynai, chromoterapijos gėlynas ir kadagynas-apynynas skleidžia atpalaiduojančius, gydomuosius aromatus.

2015 metais atidaryta dalis rekonstruoto istorinio Leipalingio dvaro, sutvarkyta jo aplinka. Tai – kultūros paveldo objektas, rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas XVI amžiaus pradžioje. Neabejojama, kad iš stambaus dvaro išaugo ir pats Leipalingio miestelis. Leipalingio dvaras – istorinė miestelio širdis – po atnaujinimo vėl ėmė plakti iš naujo. Dvare įsikūrė Leipalingio seniūnija, bendruomenės namai, biblioteka, Leipalingio mokyklos kraštotyros muziejus. Bendruomenė dvare rengia svarbius renginius, šventes, edukacines programas.

2015 metais baigti Ilgio ežero pakrantės tvarkymo darbai – druskininkiečių pamėgtas pliažas pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems žmonėms.

2015 metų pabaigoje pradėjo veikti analogų Lietuvoje neturintis Lynų kelias, sujungęs du lankomiausius kurorto objektus – miesto centre esantį Vandens parką ir „Snow Areną“. Į 45 metrų aukštį kylantis Lynų kelias leidžia pasigrožėti įspūdinga Druskininkų panorama. Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo Lietuvos, Šveicarijos, Italijos specialistai – buvo pasirinkti patys moderniausi saugos, technologiniai bei inžineriniai sprendimai. Bendra projekto vertė – 3,9 mln. eurų. Projektas realizuotas Klimato kaitos specialiosios programos, privataus operatoriaus ir Druskininkų savivaldybės lėšomis.

2016 metais  Druskininkų  dėka visą pietų Lietuvos regioną kamuojanti kraujasiurbių mašalų problema vėl imta spręsti – į Nemuną ties Varviškės kaimu buvo išpiltas biologinis preparatas kraujasiurbių upinių mašalų lervutėms naikinti. 

2017 metais Druskininkų savivaldybės vadovų ir specialistų intensyvios pastangos, kad Druskininkams būtų užtikrintas nenutrūkstamas gamtinių dujų tiekimas davė rezultatus – Druskininkuose pradėjo veikti laikina suskystintų gamtinių dujų (SGD) stotelė.

2018 metais rugpjūtį atidengtas naujas Druskininkų miesto ženklas. 31 metro skersmens žiede įkomponuotos iškilios 12 metrų aukščio karūnuotos pušys – Druskininkų miesto herbo pagrindinis motyvas. Įspūdingo aukščio pušys lėtai sukasi aplink savo ašį – kiekvieną kartą keliaujantieji ženklą gali pamatyti vis kitu kampu.

2018 metais Druskininkų savivaldybė jau penktą kartą buvo įvertinta „Auksinių krivūlių“ apdovanojimuose. Nominaciją „Už proveržį energetikoje“ įsteigė LR Energetikos ministerija. Nominacija skirta už ilgalaikes pastangas, sprendžiant visiems druskininkiečiams ypač svarbų energetinės nepriklausomybės klausimą, siekiant užtikrinti konkurencingą gamtinių dujų kainą.

2019 metų pradžioje duris atvėrė naujas kurorto kultūros židinys – amatų centras „Menų kalvė“, kur po vienu stogu susibūrė nemaža dalis Druskininkų krašto menininkų – čia organizuojami įvairūs renginiai, edukacinės programos.

2019 metais atidarytas atnaujintas ligoninės Vaikų ligų skyrius. „Už galimybę sveikti linksmiau!“ – tokiu šūkiu VšĮ „Druskininkų ligoninė“ ir judėjimas „Už Druskininkus“ pakvietė visą druskininkiečių bendruomenę telktis bendram tikslui ir prisidėti prie Druskininkų ligoninės Vaikų ligų skyriaus atnaujinimo. Rekonstrukcijos metu buvo įrengtas stilingas ir jaukus priėmimo kambarys, iš pagrindų atnaujintos palatos, įrengta nedidelė virtuvėlė, atnaujintame slaugytojų poste įrengta mini bibliotekėlė, atsirado „žaislų fondas“. Atnaujintas patalpas puošia M. K. Čiurlionio meno mokyklos mokinių piešiniai.

2019 metais įkasta naujojo Druskininkų Kultūros centro statybos pradžią žyminti kapsulė ir pradėtos valstybinės reikšmės objekto statybos. Modernus Kultūros centras, pasižymintis ypatingomis techninėmis naujovėmis, svarbus ne tik Druskininkams, bet ir visai Lietuvai. Įgyvendinus projektą, ilgametes kultūrines tradicijas turintis Druskininkų kurortas galės kultūrinį turizmą intensyviai vystyti tarptautiniu lygiu.

Kas įvyko Druskininkuose 2015-2019 metais?

2015 m. Duris atvėrė UAB „Druskininkų sveikatinimo ir poilsio centrui AQUA“ priklausantis išskirtinio interjero viešbutis FLORES. Visas centro AQUA kompleksas ir Gydyklos buvo sujungtas stiklinėmis galerijomis

2015 m. Atnaujintame Jaskonių malūne įsikūrusi bendrovė „Romnesa“ surengė rekordinio šakočio, patekusio net į Gineso rekordų knygą, šventę. Šventės metu atidarytas ir Šakočių muziejus

2016 m. Viečiūnams suteiktas miestelio statusas

2016 m. Duris atvėrė reabilitacijos centras „Upa“

2017 m. Minint Lietuvos 100-metį organizuota akcija „Druskininkai sveikina Lietuvą“, kitaip – „100 tortų Lietuvai“

2018 m. Druskininkai minėjo Karolio Dineikos 120-as gimimo metines

2018 m. Sveikatingumo ir poilsio kompleksas „Grand SPA Lietuva“ atidarė šeimos pramogų parką „O kas čia?“

2018 m. Atidarytas diagnostikos centras „Afidea“

2019 m . Druskininkietis Karolis Mieliauskas per 40 dienų motociklu apvažiavo aplink pasaulį garsindamas  2021 metais Druskininkuose vyksiančias Pasaulio lietuvių sporto žaidynes

2019 m. Atidaryta mineralinio vandens „UNIQA“ gamykla

Antanas Česnulis, 2015-2019 m. kadencijos Tarybos narys: „2015 m. pradėjęs eiti Tarybos nario pareigas, džiaugiausi, matydamas aplink save stiprią, motyvuotą, energingą, veržlią komandą, kuri turėjo daug minčių, stiprios motyvacijos ir siekių mūsų kurortą paversti prestižiniu bei vienu geriausių. Jau atlikti šios valdžios darbai man labai imponavo, todėl visomis jėgomis prie Tarybos veiklos norėjau prisidėti ir aš.

Patyriau pačias geriausias emocijas – tai, ką planavome, kūrėme, viskas buvo tikslingai realizuota: vietiniai gyventojai ir iš viso pasaulio atvykstantys turistai grožisi žydinčiais narcizais, išpuoselėtais gėlynais, miesto aplinka, pritaikyta įvairaus amžiaus žmonėms, pramogų ir sveikatinimo objektais, renesansą išgyvenusiomis sanatorijomis, viešbučiais, gydyklomis, atidarytais moderniais SPA centrais. Daugeliui neįtikimai atrodė ir žiemos pramogų komplekso „Snow Arena“ statybos, o šią dieną mes jau turime išskirtinį ir miestui tiek pridėtinės vertės teikiantį objektą. Taip pat pradėjo veikti biokuro katilinė, kad miesto oras būtų kuo švaresnis, išvalyti tvenkiniai, kad aplinka būtų saugi ir švari, atitiktų aukščiausius standartus. Ypatingai džiaugiuosi puikiu kultūriniu gyvenimu kurorte, Druskininkus savo renginiams renkasi daugybė garsių menininkų, solistų, kūrybininkų, kurie kaskart negaili pagiriamųjų žodžių. Galime didžiuotis ir nauju kultūros židiniu, amatų centru „Menų kalvė“, kurioje vyksta pažintinės ekskursijos, edukacijos, atviros dirbtuvės, visi norintys iš arti gali pamatyti menininkų bei tautodailininkų veiklą, gali įsigyti jų darbų. Namuose, mažesnėse dirbtuvėlėse kūrę menininkai jau turi kūrybai pritaikytas erdves.

Opozicijos kritikos strėlės, kirčiai ir nuolatinis pagalių kišimas į puikiai riedančius ratus, žinoma, sukėlė daug nereikalingo chaoso, kai kurių darbų vilkinimo procesus, tačiau mes atsilaikėme ir įgyvendinome, ką buvome užsibrėžę vardan miesto gerovės ir vystymosi. Šiandien matome tokius Druskininkus, kuriais didžiuojasi kiekvienas druskininkietis.“

Gražutė Kuneikienė, 2015-2019 m. kadencijos Tarybos narė: 2015 m. kovo 1 d. trečią kartą buvau išrinkta Druskininkų savivaldybės tarybos nare. Politikoje dalyvavau daugiau, nei dvidešimt metų, kaip dešiniųjų jėgų atstovė, kol staiga neįtikau bendrapartiečiams, pareiškusi savo nuomonę dėl kandidatų į Kontrolės komitetą. Visuomet stengiausi ieškoti kompromiso, kad Savivaldybės taryba galėtų normaliai dirbti, o ne ginčytis ir rašyti skundus.

Per visus mano darbo metus Savivaldybės taryboje labiausiai įsiminė Druskininkų vandens parko statybos ir 2006 m. objekto atidarymas, nes tai buvo tų metų Tarybos narių kūdikis. Su šiuo objektu ir tos kadencijos Tarybos nariais buvo patys šilčiausi prisiminimai ir produktyviausi darbai.

Visi išvien dirbome miesto labui. 2015-2019 m. laikotarpiu buvo renovuojama miesto infrastruktūra, kurortas pildėsi parkais, įvairių pramogų erdvėmis, naujomis kavinėmis ir viešbučiais. 2015 m. pradėjo veikti Lynų kelias per Nemuną. Taip pat buvo paruoštas naujo Kultūros centro projektas, bet dėl nuolatinių skundų ir nesutarimų tarp vienos iš opozicijų grupės su dauguma viskas užsitęsė. Tačiau džiugu, kad šio objekto statybos pagaliau prasidėjo. Linkiu dabartinei Tarybai sutarimo, miestui – naudingų darbų ir naujų planų sėkmingam mūsų kurorto gyvavimui.

O šiuo sunkiu laikotarpiu visiems mums sveikatos ir rūpinimosi vieni kitais“.

Laimos Rekevičienės ir Roberto Kisieliaus nuotraukos