Komentaras: Mokesčių rojuje pavedimų nevykdė?..

Lapkričio pabaigoje visai ne turizmo ir pramogų spaudoje pasirodė publikacija apie vieno žinomo druskininkiečiams politiko užsienio keliones. Straipsnis apie NIEKĄ. Na, nebent, kad Kipre per paskutiniuosius 7 metus politikas lankėsi 8 kartą. Kodėl pianistas ir fotografas, bankininkas ir ekonomistas, žemdirbys ir nardytojas, vis dar brandos atestato neparodęs politikas ir pareigūnas, šiaip „labai spalvinga asmenybė“ pamėgo lankytis šioje „mokesčių rojumi“ vadinamoje saloje?

Dar pernai spauda ne kartą rašė apie abejotinas politiko, VRK nario, Viliaus Semeškos finansines peripetijas, neaiškios kilmės lėšas, VMI mokesčių inspektorius nustebinusius finansinius sandorius su pačiu savimi.

„Ar toks asmuo, dėl kurio finansų kilo abejonių VMI, tinkamas būti VRK nariu? Ne! Taip galvoju ir kaip pilietė, ir kaip Seimo narė. Aš šokiruota. Balsuodami už jūsų minimą asmenį mes neturėjome tokios informacijos“, – sakė Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė.

Net ir Seimo narys, konservatorius Jurgis Razma, kurio partija V. Semešką ir delegavo į VRK komisiją, situaciją vertino dvejopai. Jis pripažino, kad tai „paskatins ateityje nagrinėjant kandidatūras išnagrinėti keleto metų jų pajamų/išlaidų ir turto deklaracijas“.

„Visos finansinės schemos, kurios V. Semešką lydi gyvenime, sudaro labai keistą įspūdį. Nėra iki galo atsakyta, kiek tai skaidru ir ar finansinės operacijos atliktos nepažeidžiant įstatymų. Juolab tai aktualu, nes pats V. Semeška kitiems kelia aukštus moralinius reikalavimus. Man regis, būtų sveikintina, kad tokius moralės principus jis taikytų ir sau“, – sakė tuometis Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto pirmininkas Povilas Urbšys.

Pats politikas viską neigė – „buvo gautos pažymos iš atitinkamų tarnybų, taip pat kaip kandidatas į VRK narius atitikau visus įstatyme numatytus reikalavimus“. V. Semeška teigė jokių nemalonumų su VMI neturėjęs. (Dienraščio „Kauno diena“ rašinys, 2018-01-05)

V. Semeškai aitvarų suneštais turtais, regis, neabejojo tik keista draugyste, o galbūt ir nauda susijęs partijos draugelis Gabrielius Landsbergis.

Nežinome, kur atostogavo jis, mat Seimo nariai atostogauti ir negali. Bet pabandėme atgaivinti paties V. Semeškos atmintį.

Pateikiame interviu:

Ar turite Kipre nekilnojamojo turto?

– Neturėjau ir neturiu.

Galbūt turite Kipre gyvenančių giminių, draugų?

– Neturiu.


V. Semeška, ko gero, mėgsta bravūriškai pozuodamas iškelti du pirštus

Jūs, kaip bankininko kvalifikaciją turintis ekonomistas, žinote, kad Lietuvos valstybė dar 2001 m. patvirtino 60 tikslinių teritorijų sąrašą arba, paprasčiau kalbant, „mokesčių rojų“ sąrašą. Nuo 2017 m. Lietuva su daugiau nei 50 pasaulio valstybių keičiasi informacija apie piliečių sąskaitas, o tarp susitarimus pasirašiusių valstybių yra ir tikslinėms teritorijoms priskiriamų šalių. Kipre registruota 171 lietuvių įmonė. Ar nesate ten įregistravęs įmonės?

– Nebuvau registravęs ir neturiu Kipre jokių įmonių ar akcijų.

Ar nevykdote ten veiklos, kaip darbuotojas, turintis tokios įmonės administravimo įgaliojimus?

– Ne.

Jūs esate Tarptautinės nardymo instruktorių asociacijos PADI nardymo meistras ir nardymo instruktorius. Ar Kipre nardėte? Ar gavote pajamų, ar nardėte privačiai?

– Nardžiau privačiai, jokių pajamų negavau ir negaunu.

Ar nevykdėte Kipre konservatorių partijos pavedimų?

– Negavau jokių įgaliojimų ir jokių partijos pavedimų niekada neketinau vykdyti ir nevykdžiau.

Ar nevykdėte Kipre Gabrieliaus Landsbergio pavedimų?

– Niekada nevykdžiau.

Ar kelionės metu nevykdėte finansinių pavedimų į užsienio valstybes?

– Jokių pavedimų nevykdžiau.

Ar neturite Jūs ar Jūsų šeimos įmonė UAB „Vilo“ ofšorinių sąskaitų Kipre?

– Neturėjo ir neturi.

Jūs kartu su sutuoktine esate deklaravę žemės ūkio veiklą. Kokią žemdirbišką veiklą Jūs vykdote? Ar naudojatės žemdirbiams taikomomis mokestinėmis lengvatomis?

– Jokiomis žemdirbiams taikomomis lengvatomis nesinaudoju, turiu nedidelį ūkį šeimoms reikmėms.

– Į kitas Europos Sąjungos valstybes nares iš Lietuvos Respublikos išvežamų ir iš kitų ES valstybių narių į Lietuvos Respubliką įvežamų gabenamų grynųjų pinigų, kurių vienkartinė suma viršija 10 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, nedeklaruojama. Į Kiprą Jūs vykote šešiese. Vadinasi, teoriškai galėjote vežtis 59 999 eurų. Ar deklaravote vežamas lėšas?

– Į Kiprą grynųjų pinigų turėjome tik smulkioms išlaidoms, už kitas šeimos kelionės išlaidas mokėjome banko kortele, nieko deklaruotino neturėjome.

Ar ketinate dalyvauti LR Seimo rinkimuose?

– Šiuo metu esu VRK narys, kol kas jokio sprendimo dėl kandidatavimo nesu priėmęs. Jei nuspręsiu, Jums tikrai pranešiu.

V. Semeška, ko gero, mėgsta bravūriškai pozuodamas iškelti du pirštus. Du pirštus į viršų kėlė „šimtamečio karo“ laikais. Prancūzai pažadėjo nupjauti anglų lankininkams pirštus, kuriais laidė strėles. Po pergalės tie laimingi džiaugėsi, du pirštus iškėlę į viršų. Antrojo pasaulinio karo metais tą ženklą atgaivino V. Čerčilis.

Yra ir kita ženklo atsiradimo versija. Amerikoje bandžiusius pabėgti vergus bausdavo žiauriai – nukirsdavo du pirštus. Paskelbus vergovės pabaigą, jie džiaugėsi, iškėlę į dangų du pirštus, rodė – „mes esame laisvi ir vis dar turime tuos du pirštus“. Lietuvių liaudyje dažnai sako: „paprasta, kaip du pirštus apsi…“

Ką reiškia tie 2 po 2 pakelti pirštai, V. Semeška žino geriau. Galbūt du kartus nebaigtą vidurinę mokyklą? Gal dvi kėdes, ant kurių jis bando atsisėsti? Ar laisvę ir išsaugotus pirštus? O gal tie du iškelti pirštai reiškia, kad, jei Semeška nelaimėtų Seimo rinkimų, jei nebebus VRK nariu, ketina ateityje groti pianinu? Nes tam reikalui šie pirštai tikrai bus reikalingi.

Parengė „Mano Druskininkai“ redakcijaV