Laukiant poilsiautojų grįžimo Druskininkuose verda darbas

„Keistas jausmas: du dešimtmečius kasdien mintys su- kosi apie vieną tikslą – kaip į Druskininkus privilioti kuo daugiau žmonių, ir staiga teko sustoti. Dabar norime atsinaujinti ir, kai tik bus galima, lauksime visų sugrįžtant“, – sakė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas. Populiariausias Lietuvos kurortas Druskininkai net ir karantino metu aktyviai ruošiasi vasaros sezonui: vyksta išskirtinių objektų statybos, tvarkomi parkai ir fontanai, sodinami įspūdingi gėlynai, tiesiami nauji dviračių takai, iš pagrindų atnaujinama visa mažoji infrastruktūra: suoliukai, pavėsinės, tilteliai, skulptūros. Atnaujinimo darbus intensyviai atlieka didžiausi miesto objektai – grįžtančių turistų laukia ne tik išgražėjusi aplinka, bet ir daugiau išskirtinių pramogų. Šiuo metu atnaujinamas Turizmo ir verslo informacijos centras, esantis M. K. Čiurlionio gatvėje, kurorte įrengiami nauji inovatyvūs turizmo trasų ženklinimo infrastruktūros objektai, interaktyvūs informaciniai stendai. Tvarkoma ir atnaujinama nemaža dalis verslo objektų. Druskininkų savivaldybė jau paskelbė kurorto širdyje esančios Vilniaus alėjos techninio projekto parengimą.

Druskininkų meras R. Malinauskas neabejoja, kad kurortas bus visiškai pasiruošęs priimti svečius, kai jiems pramogauti bus visiškai saugu/G. Bitvinsko nuotrauka

Lankytojams žada staigmenų

„Iš pirmo žvilgsnio ramiame kurorte verda darbai. Aplinkos priežiūrai Druskininkuose keliame aukščiausius standartus – ne išimtis ir šis karantino laikotarpis. Svečius Druskininkai pasitiks atsinaujinę iš pagrindų – kai baigsis karantinas, tikrai turėsime kuo juos nustebinti“, – sako Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas. Vijūnėlės tvenkinio pakrantėje šiuo metu žydi apie 500 tūkst. narcizų – karantino metu pasigrožėti jais Druskininkų savivaldybė kviečia virtualiai, savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje. 2019 metais Druskininkus aplankė rekordinis skaičius turistų – 371 tūkst. žmonių nakvojo kurorte, o kur dar be nakvynės apsilankę poilsiautojai arba privačiai viešėję žmonės, kurių suskaičiuoti nėra galimybės. Šių metų pradžios turizmo skaičiai buvo dar įspūdingesni, tačiau planus pakoregavo pasaulyje išplitęs užkratas. „Jei karantiną užbaigsime per anksti ir atsipalaiduosime, visos priemonės bei pasiekimai kovojant su koronavirusu nueis perniek. Bet neabejoju, kad atšaukus karantiną palengva grįšime į įprastą gyvenimo ritmą, ir Druskininkai vėl šurmuliuos visa jėga“, – įsitikinęs R. Malinauskas. Druskininkų planuose – ir nauji objektai. Sprendžiant apie infrastruktūros plėtrą skirta erdvė teniso sportui kurorte plėtoti. Jau gegužės 12 dieną vyks aukcionas investuotojams. Tikimasi, kad naujos teniso aikštelės lankytojams duris atvers jau 2021 metais. Kiekvienais metais į šimtus renginių kviečiantys Druskininkai jau planuoja, kuo nustebins svečius ateityje. „Šiais metais pradėjome planuoti Pasaulio lietuvių sporto žaidynes, tačiau pandemija reguliuoja planus. Gali būti, kad pasaulinė situacija pakoreguos renginio datą ir žaidynės bus nukeltos į 2022-uosius. Bet kokiu atveju Druskininkai tikrai nenustojo ruoštis nei šiam, nei kitiems renginiams“, – sakė R. Malinauskas.

Kol nėra lankytojų, vandens parke vyksta atnaujinimo darbai, o pasiruošti darbui reikėtų savaitės

Traktoriai stumdo sniegą

Nors karantinas namuose uždarė gausybę žmonių ir sustabdė beveik visas veiklas, prieš dešimtmetį duris atvėrusioje Druskininkų „Snow Arena“ vyksta aktyvus darbas: riaumoja traktoriai, sniego valytuvai – pradėti prieš pusmetį suplanuoti atnaujinimo darbai. „Snow Arena“ žiemos pramogų kompleksas – vienintelis toks Baltijos šalyse ir vienas didžiausių Europoje, tad po dešimtmečio aktyvaus darbo atėjo laikas atnaujinti kompleksą iš pagrindų: pakeisti susidėvėjusius šaldymo elementus modernesniais ir iš esmės pagerinti sniego bei visų ten teikiamų paslaugų kokybę. Dešimtmetį „Snow Arenoje“ gulėjęs sniegas vežamas į kiemą, o naująją slidininkams skirtą dangą arenos vadovas Aivaras Kadziauskas žadėjo paruošti iki liepos pradžios. Arenos direktorius A. Kadziauskas pasakojo, jog sniegas šalinamas intensyviai, technika pluša beveik vienuolika valandų per parą. „Sniego sluoksnis labai storas, nuo 2011 metų, kai veikia arena, jis nė karto nebuvo ištirpdytas. Sniegas gabenamas į lauką, kur lėtai tirpsta nesukeldamas potvynių. Kai pašalinsime sniegą, imsimės pagrindinių darbų“, – aiškino A. Kadziauskas. Jo teigimu, jau užsakyti modernūs šaldymo kontūrai, kurie turės pakeisti dabar esančius. Taip pat planuojama pakeisti medinį paklotą, kuris sudėtas ant metalinio pagrindo. Vėliau ant atnaujinto pagrindo bus liejamas ledo sluoksnis, kurį padengs sniego patrankų paleistas šviežias sniegas. A. Kadziauskas sakė, kad visus darbus planuojama užbaigti iki liepos pradžios. „Tikimės, kad viską atliksime laiku, o iki tol gal ir karantinas pasibaigs. Jau liepos ir rugpjūčio mėnesiais arenos trasos rezervuotos užsienio šalių sportininkams. Kapitališkai sutvarkytos ir puikios kokybės sniegu padengtos arenos laukia būriai lankytojų“, – sakė A. Kadziauskas.

Dešimtmetį „Snow Arenoje“ gulėjęs sniegas vežamas į kiemą, o naująją slidininkams skirtą dangą arenos vadovas A. Kadziauskas žadėjo paruošti iki liepos pradžios/ G. Bitvinsko nuotrauka

Siūlys daugiau pramogų

„Snow Arena“ projektas buvo orientuotas į slidininkus bei snieglentininkus. Jos šeimininkai pastebėjo, kad tokios pramogos rūpi ne visiems, – dalis atvykusių šeimų narių buvo priversti nuobodžiauti, o vienintelė vieta leisti laiką buvo kavinė. „Norime dalį pradedančiųjų slidinėjimo trasos skirti pramogų centrui su sniegu, kuriame ištisus metus veiktų net Kalėdų Senelio rezidencija“, – kalbėjo Druskininkų meras R. Malinauskas. Jis pridūrė, kad tai nėra šių metų projektas, tačiau pasiruošimas būsimiems pokyčiams vyksta jau dabar. Arenoje gaminant šaltį išsiskiria ir daugybė šilumos, bet dabar ji tiesiog paleidžiama į orą. Ją būtų galima panaudoti ir po slidinėjimo trasa įrengti pramogų centrą, kuriame veiktų baseinai, dirbtiniai paplūdimiai, paplūdimio tinklinio aikštelės. Numatytas net specialus baseinas banglentininkams – tai baseinas, kuriame suformuojamos dirbtinės jūros bangos.

Vandens parke – naujovės 

Atnaujinimo darbai vyksta ir pačiame Druskininkų centre įsikūrusiame vandens parke „Aqua“. Druskininkų vandens parkas atnaujinamas kasmet, tačiau karantino metu atnaujinimas vyksta greičiau, galima padaryti daugiau darbų.

„Pertvarkome pirtis, įrengėme ledo kambarį, atnaujiname restorano infrastruktūrą, rekonstruojame šilumos mazgą, pakeisime baldus“, – darbus vardijo parko direktorius Edmundas Antanaitis. Jis mano, jog darbai bus baigti per mėnesį, – numatytus darbus daug lengviau atlikti dabar, negu nesustabdžius veiklos, kai būtina įvertinti ir lankytojų poreikius. E.Antanaičio skaičiavimais, jei būtų leista atnaujinti veiklą, visiškai pasiruošti priimti lankytojus vandens parkui užtektų savaitės. Mero R. Malinausko nuomone, toks objektas yra miesto infrastruktūros ašis ir turi išlikti savivaldybės nuosavybė. Tik tokiu atveju jis gali būti kurorto traukos objektas, o ne pasipelnymo šaltinis. „Druskininkų vandens parkas yra unikalus, o jo veiklos rezultatai – vieni geriausių, galbūt todėl susidūrėme su oponentų siekiu jį kuo greičiau privatizuoti“, – kalbėjo Druskininkų meras R.Malinauskas. Europos šalyse net 70 proc. vandens parkų dotuojami. Druskininkų „Aqua“ dirba pelningai, nuolat skiria investicijų atsinaujinimui ir dar sumoka apie milijoną eurų dividendų, kuriuos savivaldybė skiria kultūros centro statybai.

Kyla kultūros centro sienos

Praėjusiais metais prasidėjusi kultūros centro statyba – vienas svarbiausių šiuo metu vykdomų projektų Druskininkuose. Jis finansuojamas ne tik savivaldybės, bet ir valstybės lėšomis, o bendra sąmata siekia 29 mln. eurų. Vyriausybė lėšų projektui skyrė iš valstybės investicijų programos. Druskininkų savivaldybė prisideda vandens parko dividendais. Kultūros centro statybai taip pat numatyta išleisti pinigus, gautus už savivaldybės aukcione parduodamą „Nemuno“ sanatoriją. „Šis objektas reikšmingas ne tik Druskininkams, bet ir visai Lietuvai. Poreikiu neabejojame ir du dešimtmečius kryptingai ėjome šio tikslo link“, – kalbėjo kurorto meras R. Malinauskas. Anot jo, turint maksimaliai masiniams renginiams pritaikytą infrastruktūrą bei šiuolaikinį kultūros centrą kultūrinio turizmo plėtra smarkiai pasistūmėtų į priekį. Druskininkų kultūros centre įrengiamos 3 modernios salės, viena jų – net 1200 vietų. Jose bus galima rengti aukščiausio lygio atlikėjų pasirodymus ir tai taps dar viena svarbia paskata žmonėms poilsiui rinktis Druskininkus.

Naująjį kultūros centrą tikimasi pastatyti 2021 metais, jame tilps 1200 žiūrovų

Pasirinko teisingą kelią

Druskininkų meras R. Malinauskas visiškai pritarė Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio pozicijai, kad šiuo metu reikia daugiau lėšų skirti verslui, projektams, nes tokiu atveju statybos įmonės turės darbo ir išsaugos darbo vietas, o šalies miestai turės reikalingus objektus.

„Vienintelis teisingas sprendimas – aktyvinti tokių objektų vykdymą, o ne juos stabdyti. Iki šių metų pabaigos galima atlikti 10-13 mln. eurų vertės kultūros centro statybos darbų. Kol kas Vyriausybė rodo ryžtą tęsti papildomą perspektyvių projektų finansavimą ir net jį didinti. Jeigu taip nutiks, tikrai būsime labai laimingi“, – įsitikinęs R.Malinauskas. Jis tikino, kad Druskininkuose nebuvo nė vieno objekto, kurio statyba būtų pradėta turint visus reikiamus pinigus. Jei neatsiras nenumatytų kliūčių, kultūros centro statyba Druskininkuose gali būti užbaigta 2021 metų pabaigoje.

Prie paminklo M. K. Čiurlioniui sodinamos gėlės, puošiančios miestą

„Lietuvos rytas“, 2020-04-25

Arūnas Karaliūnas