Kitokia tvarka: prie naujų konteinerių – jokių atliekų ir budintis prižiūrėtojas

Druskininkų savivaldybėje įrengtos ir atnaujinamos atliekų konteinerių aikštelės prie daugiabučių namų bus dar tvarkingesnės. Nuo šiol prie konteinerių draudžiama palikti bet kokias didžiąsias atliekas – jas būtina patiems gabenti į rūšiavimo centrus, esančius Druskininkuose, Gardino g. 102, Leipalingyje Vytauto g. 57A, Viečiūnuose Verpėjų g. 26.

Visas kitas atliekas būtina išrūšiuoti ir mesti tik į joms skirtus konteinerius. Kad tai būtų daroma tinkamai, rūpinsis ir konteinerių aikštelių prižiūrėtojas. Juo dirbti pradedantis Tomas Druskininkų savivaldybės konteinerių aikštelėse budės keturias dienas per savaitę.

Atliekas atnešusiems gyventojams jis primins, kad jas reikia išrūšiuoti, patars, kaip tą daryti ir atsakys į rūpimus klausimus. Atliekų tvarkymo sistema nuolat keičiama ir tobulinama, tad ir atliekų rūšiavimui atsiranda naujų reikalavimų.

Iki šiol Druskininkų savivaldybė, norėdama pagelbėti senyvo žmonėms, neturintiems transporto priemonių bei galimybių nuvežti savo atliekas į rūšiavimo centrus, teikdavo didelių atliekų išvežimo paslaugą. Tokias atliekas nustatytomis dienomis gyventojai galėdavo palikti prie konteinerių, o atliekų vežimo įmonės jas surinkdavo ir išveždavo į rūšiavimo centrus.

Tačiau ilgainiui šia paslauga pradėta piktnaudžiauti. Užuot patys išvežę jas į rūšiavimo centrus, atliekas prie konteinerių ėmė palikinėti  vis daugiau gyventojų. Ir vis daugiau jų nepaiso nustatyto atliekų išvežimo grafiko. Todėl prie konteinerių paliktos senos sofos, viryklės ar išvalyto rūsio turinys kartais guli neišvežtas kelias dienas ir gadina vaizdą bei nuotaiką.

Atliekų tvarkymo taisyklės numato, kad visas didžiąsias atliekas į rūšiavimo centrus privalo nugabenti patys gyventojai. Tad nuo šiol šios prievolės ir reikės laikytis.

Daug pasikeitimų atsirado, pradėjus atskirai rinkti maisto atliekas. Druskininkų savivaldybėje joms skirti konteineriai įrenginėjami rekonstruojamose pusiau požeminių konteinerių aikštelėse – iš viso bus įrengta 44 konteineriai maisto atliekoms.

Kol kas jie dar neveikia, ir maisto bei virtuvės atliekas reikia mesti kartu su mišriomis atliekomis. Jokiu būdu nemesti jų į kitus, pakuočių atliekų, konteinerius.

Visas atliekas būtina rūšiuoti!

Į plastiko konteinerį reikia mesti plastikinius gėrimų, aliejaus butelius, tetrapak pakuotes, plastikinius indelius nuo padažų, majonezo, indų ploviklio, kosmetikos, skalbimo priemonių, polietileno plėvelę, kitą plastikinę pakuotę, plastikinius žaislus, indus, plastikinius rašiklius, putplastį, plastikinius kamštelius, dangtelius, konservų dėžutes, skardines nuo gėrimų, aliuminio lėkštes, metalines kepimo skardas, puodus, stalo įrankius, metalinius dangtelius, dėžutes, foliją, kitas buityje susidarančias metalinės pakuotės atliekas.

Į popieriaus konteinerį reikia mesti žurnalus, laikraščius, kitus spaudinius, lankstinukus, vokus, skrajutes, spaudos ir rašomąjį popierių, knygas, pakavimo popierių, kartonines dėžutes, gofruoto kartono dėžes (išardytas ir sulankstytas, kad tilptų į konteinerio vidų).

Į stiklo konteinerį reikia mesti stiklinius butelius nuo padažų, aliejaus, alkoholinių ir kitų gėrimų, stiklainius, stiklo indus, stiklinius kvepalų buteliukus, įvairaus dydžio stiklo duženas.

Į mišrių atliekų konteinerį reikia mesti sauskelnes, asmeninės higienos priemones, tualetinį popierių (bet ne kartoninį ruloną), sąšlavas, šaltus pelenus, dantų šepetėlius, panaudotas virtuvės, dušo kempines, skutimosi peiliukus, lipnias juostas, tekstilės atliekas, avalynę, porceliano, keramikos, veidrodžių duženas, naminių gyvūnų pakratus, kraiką, užpildytus dulkių siurblių maišelius ir kitas po rūšiavimo likusias buities atliekas.

Į maisto atliekų konteinerį (kai jie pradės veikti!) reikia mesti vaisių bei daržovių likučius, pavyzdžiui, bulvių lupenas, bananų, apelsi­nų žieves, arbatos tirščius bei pakelius, kavos tirščius ir jų filtrus, riebalais ir kitais maisto produktais suteptą popierių (išskyrus pakuotes), popierinius rankšluosčius, popierines servetėles, kambarinius augalus ir jų dalis, sodo ir daržo atliekas, piktžoles. Ir visų naudojimui netinkamų maisto produktų likučius.

Pakuotes į konteinerius meskite be maisto ir skysčių likučių! Sąvaržėlių, lipnios juos ar etikečių nuo pakuočių pašalinti nereikia!

Kyla klausimų, turite pastabų? Skambinkit, sakykit, klauskit! Konteinerių aikštelių priežiūros specialisto tel. 8 658 14413.

Atliekų konteinerių aikštelėse prie daugiabučių namų atnaujinama konteinerių apdaila, keičiami dangčiai, aikštelių danga, įrengiami privažiavimai neįgaliesiems, pastatomi nauji informaciniai stendai“/Dianos Sinkevičūtės nuotrauka

Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas: „Praėjusią savaitę dalyvavau nuotoliniame pasitarime su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro vadovu Algirdu Reipu. Kalbėjome apie kitų metų bendrovės sąmatą, maisto atliekų konteinerių diegimo aktualijas, kaštų pasidalinimą tarp Alytaus regiono savivaldybių, vienbalsiai akcentavome paslaugų kokybės gerinimą. Atliekų tvarkymo srityje esame nuveikę daug svarbių darbų.

Tai, kas šiandien kitose savivaldybėse yra naujovė, pavyzdžiui, pusiau požeminiai atliekų konteineriai, Druskininkuose yra įprastas dalykas. Tačiau nesėdime sudėję rankų, ieškome galimybių, kaip pagerinti paslaugų tiekimą, diegiame naujoves. 2018 metų spalį druskininkiečiams, gyvenantiems nuosavuose namuose, pirmiesiems regione buvo išdalinti maisto atliekoms skirti konteineriai. Šiuo metu tokie konteineriai, kurių bus 44, yra įrengiami prie pusiau požeminių atliekų konteinerių aikštelių. Džiaugiamės, kad 2006 metais Druskininkų savivaldybėje įrengtos pusiau požeminės atliekų surinkimo konteinerių aikštelės šiais metais rekonstruojamos.

77 aikštelėse atnaujinama konteinerių apdaila, keičiami dangčiai, aikštelių danga, įrengiami privažiavimai neįgaliesiems, pastatomi nauji informaciniai stendai.“

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė: „Tikimės, kad daugiabučių namų gyventojams pradėjus rūšiuoti maisto atliekas, pajausime naudą visai Savivaldybės atliekų tvarkymo sistemai bei kaštų stabilizavimui. Alytaus regione atliekų tvarkymo rinkliavos yra vienos mažiausių šalyje, o Druskininkuose vietinė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą per 12 metų indeksuota tik vieną kartą.

Maisto atliekas daugiabučių namų gyventojai galės pradėti rūšiuoti nuo kitų metų – iki tol būtinai informuosime apie tai, kaip jos turi būti tinkamai rūšiuojamos.

Pasitarime iškėlėme aktualius atliekų deginimo kaštų bei žaliųjų, padangų ir statybinių atliekų tvarkymo įkainių klausimus.

Šios dvi sritys ir priimti sprendimai taip pat turės įtakos bendriems atliekų tvarkymo kaštams ateityje.“