Talentus puoselėjantis ugdymas – jau nuo devintos klasės

„Abiturientai, baigiantys Lietuvos mokyklas, jau šiemet gaus skaitmeninius brandos atestatus lietuvių ir anglų kalbomis, – svarbią naujovę pristato VESK Pietų Lietuvos filialo direktorė Laimutė Vaitiekūnienė. – Tokį sprendimą vertiname itin palankiai, nes mūsų mokiniai, pabaigę vidurinio ir profesinio mokymo programas, dažnai planuoja karjerą arba studijas užsienyje. Anksčiau jaunuoliams tekdavo laukti, kol atestatas bus išverstas į anglų kalbą, o dabar jie iš karto galės pretenduoti į studijų arba darbo vietą savo pasirinktoje šalyje.“

Mokinių tėvus džiugina tai, kad VESK Pietų Lietuvos filiale jau nuo devintos klasės jie kartu su bendruoju ugdymu pradeda mokytis profesijos arba atskirų jos modulių / VESK archyvo nuotrauka

VESK Pietų Lietuvos filialo vienuoliktokai, kurie skaitmeninius atestatus lietuvių ir anglų kalbomis gaus kitais mokslo metais, šiuo metu intensyviai ruošiasi brandos egzaminams. Jaunuoliai sako, kad ateitis jų nebaugina, nes kiekvienas turi aiškų tikslą, kurio siekti padeda visa mokyklos bendruomenė – mokytojai, tėvai bei klasės draugai.

„Baigusi VESK Pietų Lietuvos filialą, gausiu ne tik brandos atestatą, bet ir įgysiu automechanikės specialybę. Žinau, kad merginai tai – gan neįprastas sprendimas, bet man labai patinka praktinė veikla – suprasti, kaip veikia automobilis, ar galiu jį pataisyti“, – pasakojo Aušrinė Petrauskaitė, savo ateitį siejanti su tarptautine karjera transporto srityje.

Vienuoliktokė sakė, kad ugdymo įstaigoje jai itin svarbi pedagogų pagalba. „Noriu vairuoti vilkiką, dirbdama apkeliauti kuo daugiau šalių. Žinau, kad kelyje bus visko, tad turiu mokėti savo rankomis pašalinti transporto priemonės gedimus. Kadangi dirbsiu užsienyje, mokykloje daug dėmesio skiriu ir kalbų pamokoms. Noriu gerai išlaikyti egzaminus ir esu reikli mokinė. Pasisekė, kad mane moko visa širdimi atsidavę pedagogai“, – mintimis dalijosi Aušrinė.

Karjerą svetur ketina kurti ir vienuoliktokė Smiltė Kelmelytė, šiuo metu gyvenanti Druskininkuose. „Pagrindinio ugdymo programos dalis (I-II gimnazijos klasės) ir vidurinio ugdymo programa (III-IV gimnazijos klasės) vykdoma VESK Pietų Lietuvos filialo skyriuje Veisiejuose. Nemokama kelione iš mokinio gyvenamosios vietos į Veisiejus ir atgal pasirūpina mokykla. Kadangi mūsų ugdymo įstaigoje nėra tarpų tarp pamokų, įprastai vadinamų „langais“, jau popiet esame laisvi, todėl aš dar lankau gitaros pamokas“, – apie efektyviai valdomą laiką pasakojo mergina, kuri po metų gaus brandos atestatą ir dar taps barmene.

„Mėgstu muziką, o kartu su vidurinio ugdymo programa dar mokausi ir padavėjo-barmeno profesijos, tad išmanau, kaip suktis maitinimo ir svečių aptarnavimo srityje. Svajoju atidaryti nuosavą džiazo barą kurioje nors užsienio šalyje, – planais dalijosi Smiltė. – Mane visada palaiko mama, kuri dirba viename žinomiausių Druskininkų restoranų.“

Smiltė daug mokosi ir dar groja, todėl Druskininkuose gyvenanti mergina mokyklos bendrabutyje Veisiejuose tik už 5 Eur per mėnesį nuomojasi kambarį, kuriame gali pailsėti per ilgąją pertrauką, pasidėti gitarą, išgerti arbatos.

VESK Pietų Lietuvos filialo vienuoliktokas Ali Olleik įsitikinęs, kad žinios turi tarnauti žmogui. Jaunuolio tėvas valdo restoraną Druskininkuose, tad Ali ketina įsilieti į šeimos verslą.

„Man atrodo, mokytis iš knygos – vakar dienos strategija. Jeigu nori būti lyderis, sėkmės metodas tėra vienas – daryti tai, ką mėgsti, bet geriau, negu tai jau daro kiti. Savo sesei taip pat rekomenduosiu mokytis VESK Pietų Lietuvos filiale, nes čia mes išties daug praktikuojamės tam, kad vėliau nebūtume klystančiais darbuotojais ar klystančiais verslininkais. Mokykla turi ruošti sėkmei“, – įsitikinęs Ali.

Mokinių tėvus džiugina tai, kad jau nuo devintos klasės jie kartu su bendruoju ugdymu pradeda mokytis profesijos arba atskirų jos modulių.

„Mano sūnus, sugrįžęs iš mokyklos, paruošia namų darbus, o tada visą šeimą palepina vakariene, nes ugdymo įstaigoje daug dėmesio skiriama praktiniams įgūdžiams lavinti. Pavyzdžiui, čia mokoma picų kepimo, sušių gaminimo, šiuos įgūdžius mokiniai gali iškart pritaikyti kasdienybėje“, – pasakojo vieno iš VESK Pietų Lietuvos filialo mokinių mama Rima Verner.

„Priėmimą Į VESK Pietų Lietuvos filialo bendrojo ugdymo klases vykdome visą vasarą, o rudenį nuosekliai ir atidžiai integruojame mokinius į mokymo procesą, – sakė VESK Pietų Lietuvos filialo direktorė L. Vaitiekūnienė. – Šiais metais į devintą klasę pas mus atėję mokiniai mokysis bendrojo ugdymo dalykų ir padavėjo-barmeno profesijos. Pamokų laikas dėl to jiems neišsitęs, o, pabaigę mokyklą, jie kartu gaus vidurinio ugdymo atestatą ir padavėjo-barmeno kvalifikacijos pažymėjimą.“

Mokiniams ir jų tėvams visada pasiruošusi padėti VESK Pietų Lietuvos filialo bendrojo ugdymo skyriaus vedėja Rita Biliūnienė, kuri yra įsitikinusi, jog ugdymo įstaigos pareiga – ne tik mokyti, bet ir globoti jaunus žmones, sukurti jiems patogią, saugią aplinką: „Bendrojo ugdymo programa VESK Pietų Lietuvos filiale vykdoma Veisiejuose, todėl toliau gyvenantys mokiniai gali pasirinkti – gyventi mokyklos bendrabutyje ar naudotis pavėžėjimo paslauga.

Dauguma pagal bendrojo ugdymo programą besimokančių mokinių renkasi pavėžėjimą. Druskininkiečiams esame paskyrę minkštą autobusą, kursuojantį tarp Druskininkų ir Veisiejų itin punktualiai.

Mūsų mokykloje tvarkaraštis sudaromas be vadinamųjų „langų“: mokiniai turi tik pertraukas tarp pamokų ir ilgąją pertrauką pavalgyti. Dėl to po pamokų vaikams lieka pakankamai laiko lankyti savo pasirinktus užsiėmimus – muzikuoti, sportuoti, piešti. Taip pat esame nusistatę tvarką, kad susirgus kuriam nors dalyko mokytojui, jį pavaduoja kolegos, o pamokos ir toliau vyksta griežtai pagal tvarkaraštį. Be to, mūsų bendrojo ugdymo skyriaus mokiniai kas mėnesį gauna stipendiją, ko nėra kitose gimnazijose“.

Rita pabrėžė, kad mokyklos bendruomenė susaistyta tvirtais ryšiais, stiprinamais, efektyviai komunikuojant: „Mūsų tikslas – kuo greičiau pastebėti problemas ir jas išspręsti, todėl kasdien per ilgąją pertrauką visi pedagogai renkasi į trumpus pasitarimus, klasių ir bendrabučio auklėtojos nuolat bendrauja su tėvais. Kiekvienas mūsų mokomas vaikas yra matomas – skatiname juos patikėti savo jėgomis, atrasti savo gyvenimo kelią, padėti pamatus darbinės karjeros pradžiai.“

Kilus klausimų dėl bendrojo ugdymo VESK Pietų Lietuvos filiale, kreipkitės į VESK Pietų Lietuvos filialo bendrojo skyriaus vedėją telefonu +370 673 34332 arba elektroniniu paštu rita.biliuniene@vesk.lt

VESK Pietų Lietuvos filialo informacija