Nepalikime paraštėje šviesą skleidžiančiųjų
„Ruduo ištaršė plaukus, ištaškė medžius raudonu lietumi, pažėrė ant stalo prinokusių kaštonų ir pasakė: „Išsivirk kavos“. Bet, ar ne iš gilių rudens kava gaminama? Aš nežinau, su kuo valgoma druska, iš ko gaminama kava, nežinau net, ar myliu rudenį, kuris man kasryt primena: „Atmink, Dominykai, tai tavo paskutinis mokyklos ruduo“…
Tokiais žodžiais lapkričio 22-ąją – jau nebe rudenišką, o žiemišką vakarą – kūrėjų vakarą pradėjo abiturientai Ieva Olšauskaitė ir Dominykas Lukošiūnas.
O aš taip pat nežinau, ar kūrybinė šviesa tik rudens tamsoje spindi. Žinau tik, kad tikriausiai nieko nėra gražesnio šiame skubančiame pasaulyje už kuriantį žmogų. O kūrėjų gimnazijoje tikrai turime. Ir kasmet jie vis kitaip suspindi scenoje.
12 gimnazistų, kuriančių prozą ir poeziją, 6 skaitovai, 1d klasės vaidybinių etiudų sumanytojai, taip pat muzikai ir šokėjai šiemet sukūrė vakaro aurą.
Kūrėjai
I. Olšauskaitės skaitomos Jokūbo Rudžio (3b klasė) baltosios eilės („Raudonas obuolys“) leido klausytojams ieškoti sąsajų tarp daugialypės detalės ir lyrinio subjekto jausenų. Sigitos Janeikaitės (3a klasė) eilėraščiai nugramzdino į žmogaus juslinį / vaizdinį pasaulius.
D. Lukošiūno aktoriniai gabumai ryškiai ir drąsiai skleidėsi, įsikūnijant į Ramunės Karlonienės novelės „Smėlynų sirenos“ pasakotojo istoriją. Praėjusiais mokslo metais Mikalojaus Konstantino Čiurlionio eilėraščio dainos konkurse mūsų gimnazijos mokinės Goda Paulauskaitė, Laisvyda Lukaševičiūtė ir Paulina Matulevičiūtė 9-12 klasių kategorijoje pelnė pirmąją ir antrąją vietas. Pagal bendro Paulinos ir Laisvės eilėraščio „Mergelių akys“ žodžius buvo sukurta daina, kurią per Vaikų gynimo dieną atliko jungtinis Lietuvos muzikos mokyklų choras. Merginų eilėraščius deklamavo Gabrielė Dos Anjos (1d).
Mato Volungevičiaus (3b klasė) prozos ištrauką, paremtą žmogaus-žvėries alegorija, perskaitė jo bendraklasė Kamilė Ragelytė. Skaitovė Ugnė Mikelionytė (3a klasė) perskaitė bendraklasės Ūlos Šalengaitės novelę „O, žvaigždele mano“.
Abiturientės Kamilės Šapašnikovaitės „Laumę“ subtiliai žodžiais išgyveno Liepa Bartuškevičiūtė (4c klasė), o Godos Baublytės (4c kl.) impresija autorės lūpose sujaudino užrakintos pilies metafora. Kajaus Mūro (4d klasė) eilėraščiai suskambo itin šiuolaikiškai ir savitai, netiesiogiai atskleisdami šiuolaikinio žmogaus ir poezijos situaciją bei individualias refleksijas.
„Ryto“ gimnazijoje surengtas kūrėjų vakaras suteikė galimybę gimnazistams pademonstruoti savo talentus / Gabrielės Akstinaitės ir Ramunės Karlonienės nuotraukos
Gabrielė Akstinaitė (4b klasė) perskaitė jautrią savo kūrybos miniatiūrą, o trys abiturientės Patricijos Mizeraitės eilėraščiai nukėlė į subtilų kūrėjos pasaulį, kuriame prisiminimai tampa šiandienos gyvenimo kelionės savastimi.
Vaidinome
1 d klasės mokiniai patys surežisavo vaidybinius etiudus literatūros pamokai. Jie buvo panaudoti poezijos, prozos skaitymų intarpuose. Pusantros valandos trukusio vakaro metu matėme penkis etiudus. Hamleto „Būti ar nebūti“ interpretacija sujaudino Fausto Pauliuko smuikavimu ir mokinių idėja parodyti pasauliui nereikalingo menininko dilemą. „Mažojo Princo“ ištrauka atskleidė žmogaus piligrimo kelionę ir žmogaus ryšio su žmogumi vertybę. Etiudas „Turtuolis varguolis“ vaizdavo prabangos ir skurdo priešpriešas, renkantis vertybinį doros ir draugystės kelią: po netyčinės avarijos Turtuolis (Juta Januškaitė) ir Varguolis (Ugnė Lesevičiūtė), spręsdami painius tarpusavio santykius, netikėtai tampa draugais. Šmaikštus pasirodymas „Gavau dvejetą“: sėkminga verslininkė (Milena Juodeškaitė), dzūkuojanti močiutė (Justina Plukytė) ir vaikino palikta jauna mergina (Mingailė Bočkutė) mokė nusivylusį matematikos dvejetu Orestą (Orestas Zuzevičius) gyvenimo tiesų. O „Mafijos“ etiudo bosai (Gytis Radzevičius ir Arnas Sasnauskas) baudė į mafijos pinkles patekusias seseris (Emilija Krušaitė, Gabrielė Matulevičiūtė). Itin muzikalus ir įspūdingas buvo Gyčio Radzevičiaus saksofono solo vaidinimo pabaigoje. Visų pasirodymų pasakotojų amplua skyrėsi: U. Gaidytės – subtilus, M. Koženevskytės – charizmatiškas, A. Steponėnaitės – jautrus, A. Granatauskaitės – įtraukiantis, o G. Dos Anjos persikūnijimas į vyriškos lyties asmenį – netikėtas.
Muzikavome
„Kai jūra tyli, o tu nori lėkt, banguok, daryk ką nors, nes negaliu pakęst, kai tu rami,“ – netikėtai uždainavo vakaro vedėjas D. Lukošiūnas, kviesdamas į sceną mokytoją Ronatą Balkaitienę su gimnazijos muzikos studija. Trečiokai drauge su mokytoja kūrė instrumentinę aranžuotę ir, pritardami įvairiais instrumentais, nuostabiai sudainavo Justino Jaručio dainą „Rami rami“. Raigardas Planutis (3a klasė) žiūrovus linksmino fleita, o Rūtos Dvorkinienės „Decima“ renginio pabaigoje padovanojo šokį „Paukščiai“.
Gimnazijos direktorė Žaneta Krivonienė, prieš simbolinėmis dovanėlėmis apdovanodama kūrėjus ir skaitovus, jautriai prakalbo apie prieštaringas jausenas, išgyventas, beklausant vaikų pasirodymų.
„Mokykloje, gyvenime ir apskritai pasaulyje taip dažnai koncentruojamės į taisytinus dalykus, neigiamus aspektus, paraštėje palikdami gabiuosius ir šviesą skleidžiančius žmones“, – sakė direktorė Ž. Krivonienė. – O juk būtent šie mokiniai yra mūsų darbo ir gyvenimo šviesa.“
Jeigu vakaras paliko žymę sieloje, laikytumėme jį pavykusiu ir reikalingu.
Ramunė Karlonienė,
„Ryto“ gimnazijos lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja metodininkė