Karantinas – ne kliūtis įdomiam nuotoliniam mokymui, o galimybė tobulėti

Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokykla, jau daug metų bendradarbiaudama su Vilniaus dailės akademija (VDA), dalyvauja įvairiose veiklose. Vilniaus dailės akademijos dėstytojai, menininkai reaguodami į tai, kad dėl koronaviruso rizikos pakviesti į kūrybines dirbtuves, esančias VDA, neturi galimybės, sugalvojo edukacinę iniciatyvą „priARTėk“. Projekto metu jie dovanojo virtualias pamokas vyresnių klasių mokiniams, kurie juos nustebino kitokia, nei įprastai, virtualia dailės pamoka.

VDA dėstytojas D. Repeika/M. K. Čiurlionio meno mokyklos archyvo nuotrauka

Įdomios VDA dėstytojų nuotolinės pamokos

VDA Kauno skyriaus komunikacijos specialistės Gabijos Černeckaitės dėka vasario ir kovo mėnesiais dėstytojai Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklai dovanojo keturias nuotolines pamokas. Dvi skulptūros pamokas vedė VDA Telšių fakulteto dėstytojas asist. Donatas Repeika, dvi keramikos pamokas – VDA Kauno fakulteto doc. Remigijus Sederevičius. Skulptūros pamokose dėstytojas D. Repeika, pasitelkęs dėstytojų ir studentų atrinktus dailės istorijos pavyzdžius, mokiniams pristatė skulptūrinio portreto raidą. Esminis sumanymas – atskleisti neįprastų dailei priemonių galimybes ir sukurti žmogaus portretą, atspindintį emociją bei charakterį. Žinoma, kaip ir dera įprastose pamokose, dėstytojas mokiniams uždavė namuose atlikti praktinį darbą, nereikalaujantį ypatingų priemonių, bet padedantį pažvelgti į portretą kitu žvilgsniu. Tam buvo pasitelkti buityje turimi daiktai, maisto produktai – vaisiai, daržovės, kruopos, kurių mūsų stalas šiomis dienomis nestokoja, visa tai tapo kūrybinėmis detalėmis. Mokiniai, padedami Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos mokytojos Giulnaros Kupčinskienės, aktyviai įsitraukė į neįprastas kūrybines paieškas ir sukūrė originalių portretų. Jų darbuose, kaip ir dėlionėse, spalvingos daržovės, sultingi vaisiai bei kiti deriniai virto nuotaikingais ir išraiškingais charakteriais, o pasitelkta maniera kūrybiniam procesui suteikė kūriniams žaismingumo ir įkvepė naujiems potyriams. Dėstytojas D. Repeika pasidalino patarimais, kaip surasti įkvėpimą kūrybinėms idėjoms pamokos tema „Nuo idėjos iki idėjos įgyvendinimo medžiagoje“.

D. Mataitės (9 m.) „Girios aidas“/M. K. Čiurlionio meno mokyklos archyvo nuotrauka

VDA dėstytojas doc. R. Sederevičius pravedė nuotolinę keramikos pamoką tema „Keramikos spausdinimas 3D spausdintuvu“. Dėstytojas nuosekliai išdėstė mokiniams apie 3D keramikos spausdintuvų įvairovę ir spausdinimo būdus iš molio masės. Jis pasidalijo 3D spausdinimo patirtimi VDA Kauno fakulteto Keramikos ir porceliano katedroje. V. K. Jonyno dailės mokiniai susidomėję stebėjo vaizdo įrašo demonstraciją – kūrinių projektavimą, skenavimą ir paruošimą spausdinimui; suprojektuotų kūrinių spausdinimą keramikos 3D spausdintuvu. Dėstytojas pakvietė mokinius, esant palankesnei epidemiologinei situacijai dėl COVID-19 viruso, apsilankyti VDA Kauno fakultete ir patiems atsispausdinti savo sukurtus projektus 3D keramikos spausdintuvu.

Džiaugiamės mokinių itin aktyviu dalyvavimu nuotolinėse vaizdo pamokose. Dailės skyriaus mokiniams šios naujos patirtys, išsamios ir informatyvios pamokos su VDA dėstytojais ne tik praplėtė meninį pojūtį, patobulino kūrybinės praktikos įgūdžius, bet ir motyvavo dalyvauti konkursuose.

B. Šukio (12 m.) „Sesės“/M. K. Čiurlionio meno mokyklos archyvo nuotrauka

Konkursų gausa

Nuotolinio mokymosi metu meno mokyklos V. K. Jonyno dailės skyriaus mokiniai dalyvavo respublikiniuose ir tarptautiniuose dailės konkursuose. Tarptautiniame mokinių kūrybos darbų konkurse „Miestas ir aš“, organizuotame Alytaus rajono meno ir sporto mokyklos, dalyvavo 277 mokiniai iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos ir Vengrijos. Šiame konkurse Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos, V. K. Jonyno dailės skyriaus mokinė Daina Mataitė (mokyt. Eglė Maračinskaitė) I-oje amžiaus grupėje (7-10 m.) tapo III-iosios vietos laureate.

Lietuvos muzikos ir meno mokyklų, progimnazijų, gimnazijų, lopšelių-darželių tęstiniame projekte „Ritmuojame ir kuriame kartu“ virtualioje teminėje popietėje Vilniaus Karoliniškių muzikos mokykloje dalyvavusios Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos, V. K. Jonyno dailės skyriaus mokinės Elzė Dobelinskaitė, Silvija Basalykaitė ir Marta Taruškaitė (mokyt. E. Maračinskaitė) už dalyvavimą piešinių konkurse, skirtame Kovo 11-ajai, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai atminti, buvo apdovanotos diplomais.

Respublikinio tapybos darbų konkurso „Sena fotografija iš šeimos albumo“, skirto Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai, kurį surengė Panevėžio dailės mokykla, organizatorių sudaryta komisija, atsižvelgdama į temos suvokimą ir atskleidimą, originalumą, meninę raišką atrinko geriausius darbus. Labai džiaugiamės, kad gausiame dalyvių būryje – 123 dalyviai iš 19 Lietuvos meno ir dailės mokyklų – į šauniausiųjų gretas pateko ir du mūsų mokyklos mokiniai. Vaikai įgavo nekasdieniškos patirties – per dailę prisiliesti prie savo šeimos istorijos. Konkurso laureatais tapo Benas Šukys ir Ugnė Gaidytė (mokyt. Alė Kalėdienė).

U. Gaidytės (12 m.) „Močiutė, kai buvo maža. Liškiavos bažnyčia 1950 m.“/M. K. Čiurlionio meno mokyklos archyvo nuotrauka

Taigi karantinas – ne kliūtis dalyvavimui konkursuose ar įdomiam nuotoliniam mokymui, jis – ir galimybė tobulėti. Nuotolinis mokymas atvėrė naujus kelius ieškoti naujų ugdymo organizavimo formų, paskatino glaudesnį bendradarbiavimą, poreikį mokytis vieniems iš kitų. Nuoširdžiai dėkojame edukacinės iniciatyvos „priARTėk“ organizatoriams, savo patirtimi pasidalijusiems VDA dėstytojams bei sveikiname konkursų dalyvius ir juos konkursams ruošusius mokytojus.

Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos informacija