Kaip įkvėpti, motyvuoti ir paskatinti savęs ieškantį moksleivį?

Kiekvienas žinome, kaip svarbu dirbti savo mėgstamą darbą. Dar svarbiau yra suprasti ir atrasti tai, kas tau tinka ir patinka. Jau mokyklos suole atrasti pomėgiai, pokalbiai su įvairių patirčių turinčiais skirtingų profesijų žmonėmis skatina mokinukus siekti savo svajonių, formuoja suvokimą, kad atkakliu ir nuosekliu darbu galima pasiekti tai, kas šiandien atrodo neįmanoma.

Kad mokiniams būtų lengviau suprasti, kuo įdomios ir savitos yra skirtingos profesijos ir jie lengviau galėtų atrasti save, birželio 7-oji Viečiūnų progimnazijoje buvo paskelbta netradicine – Karjeros – diena. Ta proga organizuotas renginys „Įkvėpti. Motyvuoti. Skatinti“, kuriame sutiko dalyvauti UAB ,,Oetiker Lietuva“ gamyklos vadovas Almantas Ratkus, Druskininkų savivaldybės tarybos narys ir atostogų namų „Saka“ savininkas Modestas Vitkauskas bei Druskininkų jaunimo reikalų koordinatorius Juozas Kazlauskas.

Kad mokiniams būtų lengviau suprasti, kuo įdomios ir savitos yra skirtingos profesijos ir jie lengviau galėtų atrasti save, Viečiūnų progimnazijoje organizuotas renginys „Įkvėpti. Motyvuoti. Skatinti“/ Viečiūnų progimnazijos archyvo nuotraukos

A. Ratkus pokalbį su mokiniais pradėjo labai paprastu klausimu – „Ar norite būti laimingi?“ Teigiamas mokinių atsakymas kėlė kitus klausimus: kodėl vaikai eina į mokyklą, ko tikisi, lankydami mokymo įstaigą, ar mokykla yra vieta, kurioje linksmai leidžiamas laikas? O galbūt mokykla gali suteikti pagrindą, nuo kurio atsispyręs judėsi į priekį. A. Ratkus akcentavo, kad kiekvienam žmogui svarbu turėti tikslą, kuris, tarsi variklis, priverčia žmogų eiti savo pasirinktu keliu, nesidairyti atgal, nebijoti suklysti, suvokti, kad laimingas gali būti tik tas, kuris dirba. Gamyklos vadovas pabrėžė kiekvieno asmeninę atsakomybę, nes tik pats žmogus renkasi savo gyvenimo kelią. Jo žodžiais, kelias, kuriuo einama tikslo link, niekada nebus lengvas, jame tikrai suklumpama, bet svarbiausia rasti jėgų pakilti ir eiti pirmyn: „Atsikėlę, pasiklokite lovą. Smulkmena, bet tai gali būti puikia dienos pradžia, kasdieniniu įpročiu, siekiant savo tikslo.“

M. Vitkauskas mokiniams pasakojo apie keliones, padėjusias apsispręsti, ką jis nori veikti gyvenime. Kelionės į JAV metu M. Vitkauskui kilo idėja įkurti atostogų namus, kuriuose jis dirbtų kartu su savo šeima. Tuo metu noras atrodė lyg tolima svajonė, bet pamažu svajonė tapo realybe – sėkmingai veikia atostogų namai „Saka“. Iki savo tikslo Modestas keliavo ne vienerius metus. Kad įgytų patirties, turėtų žinių ir drąsos kurti savo verslą, pakeitė kelias darbovietes. Pašnekovas mokinius skatino būti aktyviais ir drąsiais, ieškančiais ir atrandančiais tai, kas jiems teiks malonumą bei suvokimą, kad esi svarbus savo bendruomenės narys. Mokiniams daug klausimų kilo po pasakojimo apie piligriminę kelionę į Santjago de Kompostelą, kuri iš žmogaus pareikalauja daug fizinių ir dvasinių jėgų, bet kartu ir dovanoja suvokimą, kad nieko nėra neįmanoma tam, kuris turi tikslą.

J. Kazlauskas savo pokalbį pradėjo po motyvacinio filmo, kurio pagrindinė mintis yra tokia – net nuobodžiausia veikla gali būti patraukli, svarbiausia – kiekvieno požiūris ir vidinė motyvacija. Koordinatorius gyvenimą palygino su žaidimu, kuriame kiekvienas žmogus tampa žaidėju, pasirenkančiu strategiją, ieškančiu savito laimėjimo būdo. Jis priminė, kad laimė neegzistuoja be nesėkmių, kurios turėtų tapti iššūkiais, o ne pralaimėjimais.

„Smagu, kad karštą dieną organizuota Karjeros diena; buvo įdomu klausytis apie keliones; galėjo būti ilgesnė ši diena; daug geriau nei pamokos; patiko klausytis žmonių gyvenimo istorijų; patiko, nes paaiškino, kaip siekti tikslų“, – tokie mokinių atsiliepimai apie renginį patvirtino, jog susitikimai su įvairių profesijų žmonėmis yra reikalingi. O Karjeros dienos tikslas – supažindinti mokinius su atskiromis profesijomis, jų ypatumais, darbui reikalingomis kompetencijomis, verslininkų patirtimis, sužinoti, kaip idėjas paversti savo mėgstamu darbu – buvo pasiektas.

Progimnazijos direktorė Žaneta Krivonienė mokyklos bendruomenės vardu padėkojo Karjeros dienos mentoriams, kurie mielai sutiko įkvėpti, motyvuoti ir skatinti mokinius.

Sigita Muzikevičienė,
Viečiūnų progimnazijos lietuvių kalbos vyresnioji mokytoja