Druskininkų viešojoje bibliotekoje atgimė senoji knygrišystė

Atvertas paskutinis – ketvirtasis – Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos projekto „Knygos, kūrybos ir vaizduotės versmė“ namelio langelis. Karštą liepos 14 d. rytmetį bibliotekoje apsilankė knygrišys, Vilniaus universiteto bibliotekos ir Trakų istorijos muziejaus dokumentų restauratorius, rekonstruktorių klubo „Dvaro meistrai“ ir „Senųjų amatų dirbtuvių“ Vilniuje steigėjas, Vilniaus knygrišių gildijos steigėjas ir pirmininkas, įvairių edukacinių knygrišystės renginių amatų centruose, bibliotekose ir mokyklose organizatorius, metodinės literatūros apie knygrišystę autorius Rimas Supranavičius. Knygų įrišimų restauratoriumi Rimas dirba daugiau kaip 30 metų.

Knygrišys R. Supranavičius vaikus pakvietė į edukacines-kūrybines dirbtuves „Rišu knygelę“, visi galėjo pasigaminti nedidelę odinę knygelę/Viešosios bibliotekos archyvo nuotrauka

Susitikime su knygrišiu dalyvavo Druskininkų švietimo centro vaikų vasaros dienos užimtumo stovyklos „Ąžuolas“ stovyklautojai su vadovėmis Aida ir Gitana bei Druskininkuose vasarą atostogaujantys vaikai. Jiems knygrišys pravedė pamokėlę „Senoji knygrišystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“. R. Supranavičius papasakojo apie knygrišystės amatą nuo IV a. iki šių dienų, pateikė istorinių įrišų ir jų rekonstrukcijų pavyzdžių. Susitikimo dalyviai gyvai pamatė ir galėjo pačiupinėti rekonstruotas Senovės Romos knygas – vaškines lenteles. Knygrišys vaikams leido pavartyti ir pakilnoti keistų formų, XV a. didelių, sunkių viduramžių rankraštinių knygų rekonstruotus pavyzdžius, pademonstravo prabangius knygų užsegimus, parodė, kaip knygas viduramžiais buvo madinga segėti prie diržo, nes nebuvo kišenių. Vaikams patiko XVI-XVIII a. LDK valdovų ir didikų knygų pavyzdžiai su viršelių ženklais – superekslibrisais. Knygų pavyzdžiai pagaminti pagal žymiausias Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto knygas su jo ekslibrisais. R. Supranavičius paaiškino istorinių laikotarpių knygų konstrukcijų ir apipavidalinimo skirtumus ir panašumus.

Knygrišys pademonstravo savo atsivežtas knygrišystės priemones, įrankius ir medžiagas ir pakvietė į edukacines-kūrybines dirbtuves „Rišu knygelę“. Dirbtuvės organizuotos, taikant senovines knygrišystės technologijas. Kiekvienam dalyviui ant stalo buvo išdalintos priemonės, visi pakviesti pasigaminti nedidelę odinę knygelę. Knygrišys parodė vaikams kiekvieną knygelių gamybos proceso dalį. Pirmiausia reikėjo vatos gabalėliu sudrėkinti odinį knygos viršelį. Sudrėkintoje odinio knygos viršelio vietoje vaikai spaudė pagal XVI-XVIII a. LDK didikų knygų rinkinius rekonstruotais žalvariniais spaudais ornamentus. Didelį įspūdį dirbtuvių dalyviams paliko Žygimanto Augusto laikų spaudai, kuriais puošė gaminamų knygelių viršelius. Knygelių viršelius išpuošę įvairiais ornamentais ir ten išspaudę savo vardus, vaikai pakviesti į kitą gamybos proceso dalį. Knygrišys visiems išdalijo popieriaus lakštus ir pademonstravo, kaip juos subrošiūruoti ir susiūti. Mažiesiems renginio dalyviams, kuriems sunkiau sekėsi tai padaryti, padėjo knygrišys ir jo pagalbininkės. Susiuvus lankus, knygrišys parodė, kaip padaryti knygelei užrišimą ar pakabinimą. Vaikai odiniame viršelyje pradūrė skylutes, suvėrė odinius raištelius. Vieni raišteliais aprišo knygelę, kiti padarė pasikabinimą ant kaklo. Pačių kruopščiai pagamintose knygelėse vaikai galės įrašyti savo sukurtą tekstą, kad jos taptų tikrai rankraštinėmis. Kiekvienas į namus išsinešė savo rankomis pagamintą, Žygimanto Augusto laikus primenančią odinę knygelę.

Knygrišys Druskininkų savivaldybės viešajai bibliotekai padovanojo nedidelę, rankomis įrištą odinę knygelę, kurios vienoje viršelio pusėje – XVIII a. Vytis, o kitoje – Žygimanto Augusto spaudas.

R. Supranavičiaus vedamos pamokėlės metu vaikai gavo daug istorinių žinių apie knygrišystę. Didelį įspūdį dalyviams paliko rekonstruoti senovinių įrišų pavyzdžiai, spaudai ir naudotos kitos knygrišystės priemonės. Edukacinių-kūrybinių dirbtuvių metu vaikai susipažino su senosiomis knygrišystės technologijomis, pamėgino patys rankomis įrišti knygeles. Dalyviai išmoko dirbti individualiai ir kolektyve, dalintis. Buvo ugdomas vaikų kūrybiškumas, darbštumas, kruopštumas. Renginio metu vyravusi darbinga ir puiki nuotaika, šiltas bendravimas visiems dalyviams paliko neišdildomą įspūdį. Viešosios bibliotekos darbuotojos, Druskininkų švietimo centro vaikų vasaros dienos užimtumo stovyklos „Ąžuolas“ stovyklautojai, jų vadovės Aida, Gitana ir kiti renginio dalyviai padėkojo knygrišiui R. Supranavičiui ir jo talkininkėms už suteiktas žinias,  galimybę prisiliesti prie knygrišystės, dalyvauti įdomioje senosios knygrišystės edukacijoje.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Druskininkų savivaldybė.