Auga daug geresnė karta

Pavasariškai saulėtą balandžio 28 d. Nemuno pakrantes ties Druskininkais „drebino“ keli šimtai miesto ir gamtos mylėtojų. Kartu su socialinio projekto „KARTU. UŽ ŠVARESNES UPES“ organizatoriais druskininkiečiai švarino didžiausios šalies upės – Nemuno pakrantes.

Socialinis projektas – tai pilietinė sąmoningumo akcija, inspiruota projekto „RIVER CLEANUP“, pasklidusio po visą pasaulį ir vienijančio tūkstančius gamtos mylėtojų įvairiuose pasaulio kampeliuose. Į Aplinkos ministerijos kvietimą dalyvauti šioje akcijoje atsiliepė net 20 Lietuvos savivaldybių, tačiau druskininkiečiai iki šiol – patys aktyviausi šios akcijos dalyviai.

„Labiausiai nustebino sąmoningų ir pozityvių žmonių minia“, – sakė paskaitą apie aplinkosaugą dalyviams skaitęs Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro biologas Mantas Adomaitis.

Akcijoje gausiai dalyvavo Druskininkų „Saulės“ pagrindinės mokyklos, Viečiūnų progimnazijos, „Atgimimo“ mokyklos, „Ryto“ gimnazijos moksleiviai, kurie, paraginti savo mokytojų, noriai švarino savo gimtąjį miestą.

Pasaulyje – tūkstančiai upių. Vien Lietuvoje jų suskaičiuojama apie 29 900. Bendras jų ilgis siekia beveik 64 000 kilometrų. Didžiausia ir vandeningiausia šalies upė – Nemunas, kurio ilgis – iš viso 937 km. Nemuno krantai jungia Lietuvą, Baltarusiją bei Rusijos Kaliningrado sritį. Lietuvoje tekančio Nemuno ilgis siekia 359 km. Šis upių tėvas tiekia vandenį didžiai daliai šalies upių, ežerų ir net Baltijos jūrai. Taigi nuo jo vandens kokybės priklauso daugelio šalies vandens telkinių kokybė. Deja, Nemunas, kaip ir didžioji dalis upių, yra užterštas mikroplastikais, cheminėmis medžiagomis, namų ūkių ar verslo įmonių nuotekomis.

Akcijoje gausiai dalyvavo Druskininkų mokyklų moksleiviai, kurie, paraginti savo mokytojų, noriai švarino savo gimtąjį miestą / Organizatorių nuotraukos

Nors Druskininkai nustebino itin mažu kiekiu šiukšlių, tačiau prieš keletą metų atliktas tyrimas parodė, kad Nemuną visi teršiame negailėdami – nuo Druskininkų iki Kauno upės vandens kokybė pablogėja 18 kartų, nuo Baltarusijos sienos iki Rusnės – 4 kartus.

„Vis dėlto reiktų pasidžiaugti, kad šiuo metu, nepaisant to, aplinkosaugos prasme auga tikrai daug geresnė ir ekologiškesnė karta nei buvo mūsų tėvai ir seneliai“, – sakė M. Adomaitis.

„Kaip dabar atsimenu momentą, kai, važiuojant automobiliu, mano močiutė išmetė pro langą saldainio popierėlį. Man tada buvo vos septyneri, bet jau tada man tai buvo visiškai svetima ir nesuvokiama. Ši, ateinanti užkariauti pasaulį karta – dar labiau yra sąmoningesnė, suvokianti savo veiksmų pasekmes ir išprusę ekologiškumo prasme. Gal todėl ir dalyvių Druskininkuose buvo kone daugiau nei pačių atliekų“, – besigėrėdamas švariais Druskininkais, itin aktyviomis šio miesto mokytojomis bei jų auklėtiniais, sakė M. Adomaitis.

Informacija parengta, bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija, Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra ir finansuojama Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

Užsakymo Nr. MDR-402-01