Vakcina prieš koronavirusą plačiais žingsniais keliauja per Druskininkus

Kiekvieną savaitę Druskininkuose mažėjant susirgimų koronavirusu ir didėjant pasiskiepijusių druskininkiečių skaičiui, atsiranda vilties, kad kurortas neilgai trukus galės sugrįžti į įprastą gyvenimą. Laikydamiesi Vyriausybės nurodymų, Druskininkai pirmiausia skiepija tuos druskininkiečius, kurie savo darbe turi nuolatinį kontaktą su žmonėmis.

Apie vakcinacijos eigą, prioritetus, žmonių reakciją į skiepus, Druskininkų situaciją sergamumo COVID–19 rodiklių aspektu šalies kontekste kalbamės su Savivaldybės gydytoja Egle Sadauskaite.

E. Sadauskaitė, Druskininkų savivaldybės gydytoja

– Kiek žmonių Druskininkuose jau yra paskiepyta COVID-19 skiepu? Kas buvo skiepijami pirmuoju etapu?

– Vasario 9 d. duomenimis, Druskininkuose jau yra paskiepyti 1352 žmonės. Pirmiausia buvo skiepijami medikai, kurie turi nuolatinį kontaktą su pacientais – ligoninėje, poliklinikoje, privačiuose kabinetuose, odontologijos kabinetuose, optikos centruose, vaistinėse, visuomenės sveikatos biure, visuomenės sveikatos centre, maisto ir veterinarijos tarnyboje. Taip pat pirmu etapu vakcinas gavo ir slaugos paslaugas teikiančių įstaigų personalas, ir pacientai bei socialines paslaugas teikiančių įstaigų darbuotojai.

– Kas šiuo metu skiepijami?

– Vasario 9 dieną buvo paskiepyti nevyriausybinių organizacijų, teikiančių socialines paslaugas, darbuotojai. Taip pat pradėti skiepyti švietimo sektoriaus darbuotojai, visų pirma – darželių auklėtojai, kadangi jie turi tiesioginį kontaktą su vaikais. Šią ir ateinančią savaitę tęsime vakcinaciją asmenų, dirbančių su mokiniais, ugdomais pagal priešmokyklinio ir pradinio ugdymo programas.

– Kaip druskininkiečiai reaguoja į skiepijimą? Ar buvo medikų ar kitų specialistų, kurie atsisako skiepytis?

– Džiugu, kad dauguma net ir dvejojusiųjų visgi apsisprendžia skiepytis. Jeigu atsiranda persigalvojusių asmenų iš jau vakciną gavusio prioriteto asmenų grupės, pavyzdžiui, medikų, visuomet prioriteto tvarka grįžtame, ir jie pirmieji yra paskiepijami.

– Kas vykdo vakcinavimą Druskininkuose?

– Šiuo metu skiepijimą organizuojančia įstaiga paskirta poliklinika. Gana didelė komanda – pradedant šeimos gydytojų, slaugytojų, praktikantų, visuomenės sveikatos biuro bei kitų specialistų padeda užtikrinti sklandžią vakcinacijos eigą, kadangi dažniausiai srautai žmonių būna gana nemaži. Labai džiaugiuosi šių žmonių motyvacija, sąžiningumu ir atsakingumu, atliekant vakcinacijos procesus bei betarpišku bendradarbiavimu.

– Šalies žiniasklaida rašė ir rodė, kad kitose savivaldybėse, pavyzdžiui, Anykščių rajono, buvo piktnaudžiavimo atvejų, kai skiepus gavo žmonės, kurie neturėjo būti skiepijami prioriteto tvarka. Kaip tas procesas kontroliuojamas Druskininkuose?

– Druskininkų savivaldybėje laikomės visų sveikatos apsaugos ministro nustatytų prioritetų, ir skiepus gavo tik tie asmenys, kuriems priklausė pagal prioritetą. Atliekama griežta kontrolė – kiekvienas asmuo yra sužiūrimas pagal sąrašus ir atrenkamas. Žinoma, pirmiausia teikiame prioritetą eiliniams darbuotojams, kurie turi nuolatinį tiesioginį kontaktą su pacientais ar klientais, o ne įstaigų administracijų darbuotojams.

– Kaip Druskininkai atrodo bendrame šalies COVID-19 žemėlapyje?

– Šiuo metu Druskininkai yra 25 vietoje pagal mažiausią 14 dienų sergamumo rodiklį tarp kitų savivaldybių. 7 parų testavimosi apimtys siekia 288, o teigiamų tyrimų dalis – 12,8 proc.

Meras R. Malinauskas: „Mums svarbi  žmonių sveikata, o ne užimamos pareigos“

Druskininkų savivaldybėje laikomės nuomonės, kad COVID-19 vakciną pirmiausia turi gauti tie, kurie savo darbe turi nuolatinį kontaktą su žmonėmis, mūsų prioritetas – žmonės, teikiantys tiesiogines paslaugas. Nedirbančių sanatorijų akcininkai, direktoriai ir „buhalteriai“, prie kompiuterių sėdintys valdininkai tikrai nepatenka į mūsų nustatytų prioritetų gretas. Administracijų direktoriai ir finansininkai bus skiepijami paskutiniai, kai ateis jų eilė.

Planuojame skiepyti ir smulkiojo verslo atstovus, kurie, Vyrausybei nusprendus, artimiausiu metu galės pradėti savo veiklą.

Su Savivaldybės gydytoja sąrašus dėliojame labai atsakingai. Turime konkretų tikslą – apsaugoti žmones, dirbančius rizikingiausiomis sąlygomis.

Sausio pradžioje Druskininkuose vakcina nuo COVID-19 buvo paskiepyti pirmieji medikai, kurie dabar jau gauna antrąją vakciną. Antruoju etapu tęsime medikų skiepijimą ir taip pat skiepysime padidintos rizikos personalą, dirbantį vaistinėse, odontologijos kabinetuose, laboratorijose, diagnostikos, optikos ir kitos medicinos srities kabinetuose bei smulkiuosius prekybininkus, grožio srities specialistus. Vykdydami skiepijimo procesą, laikomės Vyriausybės rekomendacijų ir nurodymų.

Šiuo metu skiepus Druskininkuose jau yra gavę beveik pusantro tūkstančio žmonių: pirmiausia – medikai, dirbantys ligoninėje, poliklinikoje, sanatorijose ir SPA centruose, privačiuose kabinetuose, vaistinėse, laboratorijose.

Jau vakcinuojame nevyriausybinių organizacijų, kurios teikia socialines paslaugas, bei pradedame skiepyti švietimo sektoriaus darbuotojus – darželių auklėtojus, kurie tiesiogiai dirba su vaikais.

Ar šiandien turime kitą pasirinkimą nei skiepai?Turim du kelius: arba skiepijamės ir tikimės skiepų veiksmingumo, arba sergam. Visi karantinai, draudimai, užsidarymai ir kitos priemonės bus betiksliai, jei žmonės nebus paskiepyti. Ir alternatyvų čia nėra.