Susitikime su sveikatos apsaugos ministru A. Dulkiu – vakcinacijos, sveikatos priežiūros paslaugų migrantams ir pokyčių sveikatos apsaugos sistemoje klausimai

Praėjusį ketvirtadienį Druskininkų savivaldybėje lankėsi ir su Druskininkų savivaldybės meru Ričardu Malinausku, savivaldybės bei kurorto sveikatos priežiūros įstaigų vadovais susitiko LR Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Susitikime taip pat dalyvavo LR Seimo narys Zenonas Streikus.

Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys (viduryje) susitiko su Druskininkų savivaldybės meru R. Malinausku, Seimo nariu Z. Streikumi bei kurorto sveikatos priežiūros įstaigų vadovais/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

Susitikimo metu R. Malinauskas ministrui pristatė COVID-19 situaciją Druskininkų savivaldybėje. Meras pasidžiaugė vakcinacijos tempais – Druskininkuose šiuo metu jau pasiskiepiję 61 proc. gyventojų. Taip pat jis pristatė privalomojo periodinio testavimo situaciją bei iškėlė probleminį klausimą dėl COVID-19 sergančių nelegalių migrantų patekimo į bendrą savivaldybės sergamumo statistiką. Įtraukiant nelegalius migrantus į savivaldybių, kuriose jie yra laikinai apgyvendinti statistiką, sergamumo rodikliai iškreipiami – pavyzdžiui, iš 7 praėjusį trečiadienį COVID-19 Druskininkuose susirgusių žmonių 4 yra migrantai.

Susitikime aptartos ir privalomo sveikatos priežiūros paslaugų teikimo nelegaliems migrantams problemos.

Nuo liepos pradžios Druskininkų ligoninėje paslaugos jau buvo suteiktos 11 suaugusių ir 11 vaikų, o greitoji medicinos pagalba migrantams yra kviečiama dešimtis kartų per dieną – taip gaišinamas medikų laikas. Druskininkų savivaldybė deda dideles pastangas, kad dėl susidariusios situacijos nenukentėtų ir sveikatos priežiūros paslaugas laiku gautų vietos gyventojai bei kurorto svečiai.

Ministras A. Dulkys Druskininkų vakcinacijos centre pabendravo su dirbančiu personalu/Dianos Sinkevičiūtės nuotraukos

Mero pavaduotojas Linas Urmanavičius akcentavo, kad Druskininkuose yra dvi greitosios medicinos pagalbos brigados, kurios dabar nuolat kursuoja į pasienio užkardas – Druskininkams, kaip tarptautiniam kurortui, jų ir taip yra per mažai, taigi jau seniai keliamas klausimas, kad tokio dydžio kurortui turi būti skirta daugiau ekipažų.

Druskininkų savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė pažymėjo, kad valstybės nurodymu poliklinikoje yra sudaryta mobili komanda, kuri, pagal poreikį, teiks medicininę pagalbą migrantams, tačiau sąlygos užkardose nėra pritaikytos visapusiškam pagalbos suteikimui. „Jei pavyktų pasitelkti kariuomenės medikus ir užkardose būtų įkurti stacionarūs sveikatos priežiūros punktai, kuriuose būtų suteikiama pirminė pagalba, o į ligoninę ar polikliniką būtų nukreipiami tik rimtų susirgimų turintys migrantai, medikai nebūtų atitraukti nuo paslaugų teikimo mūsų bendruomenei ir kurorto svečiams“, – pažymėjo E. Sadauskaitė.

Dar viena su ministru aptarta tema – planuojami pokyčiai sveikatos apsaugos srityje.

Pasak mero R. Malinausko, pokyčiai yra reikalingi, tačiau jie turi būti racionaliai pamatuoti, būtina įvertinti kiekvienos savivaldybės situaciją. Druskininkai – vienintelis Lietuvos kurortas, turintis savo ligoninę. Čia sveikatos priežiūros paslaugos teikiamos ne tik druskininkiečiams, bet ir kurorto svečiams iš Lietuvos bei užsienio.

Meras atkreipė dėmesį, kad vien tik gyventojų skaičius neparodo tikrųjų ligoninės darbo apimčių.

Negana to, Statistikos departamento teikiami gyventojų duomenys yra skaičiuojami pagal senas, realijų neatitinkančias metodikas – tikra informacija yra savivaldybių administruojamame gyventojų registre. Gyventojų registro duomenimis, Lietuvoje yra 200 tūkst. daugiau žmonių, nei nurodo Statistikos departamentas. Druskininkuose – beveik 2,5 tūkst. daugiau.

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė atkreipė ministro dėmesį ir į turistų skaičius – kasdien Druskininkuose nakvoja vidutiniškai 3,5 tūkst. svečių. „Turime dideles sveikatingumo įstaigas, tokius objektus kaip Vandens parkas, Slidinėjimo trasą, kurioje treniruojasi sportininkai, sanatorijų. Jų svečiams labai dažnai prireikia ir mūsų ligoninės medikų pagalbos“, – pažymėjo V. Jurgelevičienė.

Pasak Druskininkų ligoninės vadovės Evelinos Raulušaitienės, miesto ligoninėje teikiamos kokybiškos paslaugos, čia atvyksta ir pacientai iš greta esančių Varėnos ir Lazdijų rajonų savivaldybių – tai įrodo ir aptarnaujamų pacientų skaičius. E. Raulušaitienė taip pat akcentavo, kad būtina peržiūrėti ligoninių finansavimo mechanizmus. Nors ir deklaruojama, kad pinigai ateina paskui pacientą, tačiau realybėje ši sistema yra ydinga: pagal Teritorinių ligonių kasų sutartis ligoninės negauna didžiulių pinigų sumų už suteiktas kokybiškas paslaugas – pavyzdžiui, Druskininkų ligoninė 2019 m. negavo 200 tūkst. eurų. Taigi dėl to neįmanoma atlikti investicijų, sunku pritraukti specialistų.

Kadangi šiuo metu diskutuojama apie pokyčius sveikatos priežiūros sistemoje, būtinai reikia spręsti ir tikslinti ligoninių finansavimo metodus.

Druskininkų priminės sveikatos priežiūros centro vadovė Eglė Matienė pasidžiaugė įstaigos įgyvendintais projektais, tačiau pažymėjo, kad šiuo metu tarp gydymo įstaigų vyksta intensyvi konkurencinė kova dėl specialistų pritraukimo: „Ir tai, kad šeimos gydytojai, akušeriai ar slaugytojai be savo kasdien atliekamo darbo dar privalo, pavyzdžiui, vykti į užkardas gydyti nelegalių migrantų, gali trukdyti pritraukti reikalingus specialistus. Arba atsiranda prielaida prarasti dabar dirbančius gydytojus – tokiu atveju pirmiausia nukenčia vietinė bendruomenė“.

Susitikimo metu A. Dulkys pažymėjo, jog pokyčiai sveikatos sistemoje bus pagrįsti investiciniais projektais ir ES lėšomis. Šiuo metu sudaromos darbo grupės iš ministerijai pavaldžių įstaigų bei savivaldybių atstovų, kad būtų rastas optimaliausias sveikatos reformos variantas, orientuotas į pacientus.

Anot A. Dulkio, savivaldybės, dalyvausiančios šiame pokyčių projekte, turės galimybę gauti pastebimas investicijų sumas sveikatos priežiūros sistemai.

Po susitikimo savivaldybėje ministras nuvyko į Druskininkų vakcinacijos centrą, ten pabendravo dirbančiu personalu bei pasiskiepyti tądien atėjusiais druskininkiečiais.

„Labai tikiuosi, kad ministras išgirdo mūsų išsakytas sveikatos priežiūros sistemos finansavimo, reformų problemas ir, inicijuojant pokyčius, vadovausis, kaip jis pats sakė, ne politiniais ar kitais motyvais, o būtent siekiu kartu su savivaldybėmis sukurti operatyvią, į pacientų gerovę orientuotą sveikatos priežiūros sistemą. Savo ruožtu aš noriu pabrėžti, kad su stipria Druskininkų ligoninės ir poliklinikos komanda apginsime druskininkiečių interesus šioje srityje“, – po susitikimo sakė meras R. Malinauskas.