„Rakto Skylutė“ – kas tai?

Simbolis „Rakto skylutė“ yra Europos Sąjungoje registruotas prekių ženklas, kurį Švedijos Nacionalinė maisto agentūra (ženklo savininkė) leido naudoti Lietuvoje. Šis simbolis yra plačiausiai paplitęs Europoje tarp panašios paskirties ženklų. Europos komisija jį laiko pozityviu ir objektyviausiu.

Lietuvoje maisto produktai žymimi nuo 2014 m., kai buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo simboliu „Rakto skylutė“ sistema. Šiuo ženklu žymimi maisto produktai ir kitose šalyse – Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Makedonijoje.

Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (VSB) informuoja: sveikatai palankesnius maisto produktus atpažinti padeda specialus „Rakto skylutės“ simbolio ženklinimas. Šio simbolio tikslas – padėti vartotojams lengviau išsirinkti produktus iš tam tikros maisto produktų grupės.

Rinkoje nuolat atsirandantys šiuo simboliu pažymėti maisto produktai naudingi ne tik sveikatai, bet ir šalies ekonomikai, nes plečia maisto produktų asortimentą, didina vartotojų skaičių, maisto gamintojams atveria naujas rinkas – ypač Skandinavijos šalyse, suteikia pirmenybę tiekti šiuos maisto produktus vaikų ugdymo įstaigoms, gydymo įstaigoms, vaikų ir suaugusiųjų globos įstaigoms, gerinti įmonės ar ūkio įvaizdį, pristatyti save kaip atsakingą, sveikatai palankesnio maisto gamintoją.

Vis dėlto norime pabrėžti, kad, jeigu produktas nepaženklintas „Rakto skylute“, tai nereiškia, kad jis neatitinka šiam simboliui keliamų kriterijų – tiesiog gamintojas pasirinko savo produkto juo nežymėti

Nesubalansuota mityba daro įtaką širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, 2-ojo tipo cukrinio diabeto, nutukimo, onkologinių, virškinamojo trakto ligų atsiradimui. Pro „Rakto skylutės“ simbolį galintys „pralįsti“, griežtus ženklinimui keliamus reikalavimus atitinkantys maisto produktai – tai raktas į visavertę mitybą ir gerą sveikatą.

Rūpinatės savo sveikata ir ieškote sveikatai palankių produktų, kuriuose mažiau cukraus, druskos, riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų? Druskininkų visuomenės sveikatos biuras turi gerų žinių!

Šiuo metu Druskininkų savivaldybės VSB iniciatyva, „Rakto skylutės“ simbolis suteiktas trims mūsų krašto gamintojams – Inetos Miliūtės uogininkystės ūkyje auginamoms vynuogėms ir šilauogėms, trylikos rūšių ūkininko Arvydo Bozio kartu su šeima gaminamiems rankų darbo vaisiniams saldainiams „Basa“, ūkininko Laimučio Genio smidrams „Geniorojaus smidrai“ ir gervuogėms.

Maisto gamintojai, tiekiantys rinkai nustatytus kriterijus atitinkančius produktus, gali savanoriškai ir nemokamai juos ženklinti „Rakto skylutės“ simboliu. Patvirtinti kriterijai atitinka visose šią ženklinimo sistemą taikančiose šalyse.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso yra beveik 1 800 notifikuotų maisto produktų, kurie atitinka „Rakto skylutės“ kriterijus.

Kviečiame maisto produktų gamintojus prisijungti prie sveikatai palankesnių maisto produktų gamintojų būrio ir „Rakto skylutės“ ženklinimo sistemos. Dėl bendradarbiavimo ir išsamesnės informacijos kreipkitės į Druskininkų savivaldybės visuomenės sveikatos biurą tel. 8 645 54959 arba el. paštu vsb@druskininkai.lt

Druskininkų savivaldybės VSB informacija