Poliklinikos medikų komandą papildė psichikos sveikatos profesionalai

Ilgai trukusio karantino pabaiga, bet dar likęs COVID-19 mūsų gyvenime sukėlė ir sukelia nemažai psichologinių problemų. Dažnai be specialistų pagalbos jas išspręsti yra labai sunku. Druskininkų pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) vadovai, nuolat rūpindamiesi druskininkiečių gera psichologine būsena, puikia psichine sveikata, savo darbuotojų komandą nuolat papildo kvalifikuotais specialistais.

Centro direktorę Eglę Matienę džiugina neseniai prie PSPC komandos prisijungę du puikūs psichikos sveikatos specialistai – psichiatras, medicinos mokslų daktaras, docentas Benjaminas Burba ir medicinos psichologė Beatričė Aukštuolytė.

B. Aukštuolytė, medicinos psichologė/Roberto Kisieliaus nuotrauka

„Mūsų psichikos sveikatos centras aptarnauja visus Druskininkų savivaldybės gyventojus, todėl džiaugiuosi, kad prie komandos prisijungė du puikūs specialistai. Man, kaip gydytojai, žmonių psichikos sveikata atrodo labai svarbus ir reikšmingas faktorius, lemiantis gyvenimo kokybę, todėl svarbu žmones, kurie susiduria su emociniais sunkumais, paskatinti nebijoti ir ateiti į konsultacijas pas psichologą ar psichiatrą. Tikrai optimistiškai nuteikia tai, kad jau keičiasi požiūris į psichikos sveikatos specialistus. Stigmatizacija pamažu nyksta, ir tai suteikia vilties. Juk psichikos ligos yra visiškai tokios pačios, kaip širdies, nervų ar endokrininės, o bijodami ieškoti pagalbos, žmonės neretai suserga ir sunkiomis depresijos formomis. Tai tikrai atsispindi tragiškoje Lietuvos savižudybių statistikoje… Ir gydytojai, kurie teikia pagalbą susirgus, yra visai tokie patys, kaip kiti specialistai. Tokių specialistų poreikis tikrai didžiulis – jei būtų galimybių ir finansų, galėtume įdarbinti kokius keturis šios srities specialistus“, – sakė E. Matienė.

Su iš Vilniaus atvykusia psichologe B.Aukštuolytė ir kauniečiu psichiatru B.Burba kalbamės apie mūsų visuomenės psichikos būklę po karantino, apie situacijas, į kurias patekus, derėtų kreiptis psichologo ar psichiatro pagalbos.

B. Burba, psichiatras, medicinos mokslų daktaras, docentas/Roberto Kisieliaus nuotrauka

– Kaip paprastais žodžiais apibūdintumėte skirtumą tarp psichiatro ir psichologo?

Benjaminas: „Psichiatras yra gydytojas, baigęs medicinos studijas ir paskui specializavęsis psichiatrijoje. Jis nustato diagnozę, skiria gydymą“.

Beatričė: „Psichologas – sveikatos specialistas, draugas, kuris gali patarti, kaip žmogui susitvarkyti su jo problemomis. Psichiatras išrašo vaistus, kai yra tam tikrų patologijų, o psichologas kalbasi, jis negali nustatyti diagnozės“.

– Kuo šis laikotarpis – pandemija, karantinas –  ypatingas mūsų visuomenės psichinės sveikatos prasme? Ar tiesa, kad šiuo metu žmonėms ypač reikia psichologo ir psichiatro pagalbos?

Benjaminas: „Taip, žmonės per COVID 19 pandemiją patyrė ir toliau patiria nemažai streso. Pagrindiniai susirgimai, vadinama didžioji psichiatrija: šizofrenija, depresija ir su tuo susijusios ligos, jų dažnis šiuo laikotarpiu nepasikeitė. Tačiau mažoji psichiatrija – baimės, nerimas, neurozės, miego sutrikimai – pandemijos metu tikrai išaugo“.

Beatričė „Pastebime daugiau psichologinių sunkumų, kai žmogus ilgiau būna izoliuotas, jis jaučiasi vienišas. Sunku susitaikyti su apribojimais, kaukių dėvėjimu, draudimais išeiti į lauką. Tai neįprasta situacija, prie kurios reikia adaptuotis, ir ne visiems tai yra lengva.

– Ar skiriasi psichikos problemos didžiuosiuose miestuose ir mažesniuose miesteliuose?

Benjaminas: „Mažuose miestuose gyvenimas yra ramesnis, todėl ir streso mažiau. Kita vertus, didžiųjų miestų žmonės nuolat gyvena, patirdami stresą, ir prie jo šiek tiek prisitaiko. Būtų įdomu atlikti lyginamąjį tyrimą“.

Beatričė: „Labai diskutuotinas klausimas. Nesu tikra, bet man atrodo, kad miestuose labiau įprasta kalbėti apie psichologines problemas ir pagalbą. Mažesniuose miesteliuose dar vyrauja nepasitikėjimas, kartais psichologas lyginamas su šamanu ar tiesiog juo netikima.

Benjaminas: „Dar yra žmonių, bijančių eiti pas psichiatrą. Tai neva reikštų, kad pripažįsti, jog esi kvailas. Toks požiūris – vis dar sovietmečio reliktas. O tai yra labai blogai. Psichikos ligonio stigma dar išlieka gaji. Noriu mesti akmenėlį ir į žiniasklaidos daržą. Jei ką nors nusikalstamo padaro sveikas žmogus, tai nieko ypatingo, bet jei ką nors padaro psichikos ligonis, tai ta informacija atsiranda pirmajame puslapyje. Faktas yra tas, jog tarp mūsų ligonių yra mažiau nusikaltimus darančių žmonių, nes jie daug ko nesugeba. Yra likusi samprata, jog jei tu esi psichiatrinėje įskaitoje, į tavo žodžius galima nekreipti dėmesio ir apskritai su tavimi nereikia turėti reikalų. Kaip rodo praktika, psichiškai sveikų žmonių nėra tiek daug, kaip gali pasirodyti. Realiai, sveikų yra mažiau.“

Beatričė: „Sveikumas yra susitarimo reikalas.“

– Kokiais atvejais patartumėte žmonėms pasikonsultuoti su psichikos specialistais? Kada kviestumėte pas jus ateiti?

Beatričė: „Galima kreiptis bet kurioje situacijoje, kai esi gyvenimo kryžkelėje, nerandi sprendimo, svarstai, ką pasirinkti. Kai žmogus susiduria su sunkumais dėl ligos, dėl darbo, dėl kaukių nešiojimo, karantino, dėl vienatvės, kai atsiranda tam tikrų emocinių sutrikimų, nerimo, netikrumo.“

Benjaminas: „Reikia, kad žmonės nesibaimintų ateiti pas psichiatrą, nes dar gajūs mitai, kad dėl to vieno vizito pas šį specialistą gali atimti ginklą, neleisti vairuoti automobilio. Kreipimasis į psichiatrą dar nereiškia, kad pacientas automatiškai įtraukiamas į psichiatrijos įskaitą. Jei žmogus neserga sunkia psichikos liga, tai jis niekur nėra įtraukiamas, o tiesiog gauna tuo metu reikalingą pagalbą. To tikrai nereikėtų bijoti, nes niekas neturi teisės sužinoti, kad žmogus gydosi ar yra psichiatrijos įskaitoje – nei darbdavys, nei advokatas. Ši informacija – absoliučiai konfidenciali. Pasikartosiu, jei žmogus ir serga psichikos liga, tai nereiškia, kad jis negali vairuoti nuosavo automobilio. Visada sakau, kad geriau kreiptis pagalbos ir ateiti dešimt kartų be reikalo, nei pražiopsoti rimtą ligą.

Turint psichikos problemų, pirmas laiptelis – psichologas, antras laiptelis – psichiatras. Tiesiai pas jį gali nukreipti šeimos gydytojas.“

Kaip jums sekasi adaptuotis Druskininkų PSPC?

Benjaminas: „Labai draugiškas kolektyvas, puiki darbo atmosfera.“

Beatričė: „Galiu tik pritarti kolegai, tikrai čia viskas puiku!“.

Parengė Laimutis Genys