Pavojaus varpai dėl COVID-19 Druskininkuose virto šnipštu

Kyla vis daugiau abejonių dėl COVID-19 testų patikimumo. Naujausias atvejis, dar labiau sustiprinęs tokias abejones, – praėjusią savaitę Druskininkų ligoninėje su vaiku atsidūrusios druskininkietės testo istorija. Pradžioje buvo gautas teigiamas testo rezultatas, o vėliau atlikti dar du testai buvo neigiami. Tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, nors ir gavęs du neigiamus rezultatus, suskubo įrašyti Druskininkus į užsikrėstų savivaldybių zoną ir privertė dvi dešimtis žmonių užsidaryti saviizoliacijoje.

Du testai – neigiami

Druskininkų savivaldybės gydytoja Eglė Sadauskaitė pasakojo, kad praėjusį penktadienį į Druskininkų ligoninę dėl vaiko negalavimų kreipėsi moteris.

„Pagal galiojančią tvarką, vaikui ir lydinčiam asmeniui, šiuo atveju mamai, prieš guldant į ligoninės stacionarą, iš nosiaryklės buvo paimti testai COVID-19 nustatyti. Po paros gauti testai parodė, kad vaiko testas – neigiamas, o mamos – teigiamas. Po paros atlikome antrą testą, abiejų testų rezultatai buvo neigiami. Tada atlikome trečią testą – mamai, vaikui ir tėčiui. Visų trijų testai vėl buvo neigiami“, – pasakojo E. Sadauskaitė.

Nors dviejų testų rezultatai buvo neigiami, tačiau Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) įtraukė Druskininkus į sergamumo COVID-19 žemėlapį ir privertė šeimą bei 15 Druskininkų ligoninės medikų, turėjusių kontaktus su mama ir vaiku, saviizoliuotis.

E. Sadauskaitė pastebėjo, jog prieštaringų testų rezultatų būta ir daugiau: „Žinau vieną atvejį Alytuje, kai žmogui du kartus buvo nustatytas neigiamas testas, o trečią kartą, Vilniuje, testas parodė, kad žmogus yra užsikrėtęs COVID-19. Manau, jog jei būtų iš naujo atlikti testai tiems, kurie buvo pripažinti infekuotais, paaiškėtų, jog dalis iš jų tikrai neturi to viruso.“

Dar vienas atvejis buvo Druskininkuose, kai pradžioje moteriai buvo nustatytas COVID-19, o antrasis testas parodė, jog moteris sveika.

Savivaldybė rengiasi oficialiai kreiptis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą, kad klaidinga informacija apie neva COVID-19 susirgimą Druskininkuose būtų pašalinta iš visų informacinių sąvadų.

Ligoninė dirba įprastu ritmu

Druskininkų ligoninės vadovės pareigas laikinai einanti Jurgita Matuliauskienė informavo, kad virusas buvo nustatytas vaiką į ligoninę lydėjusiam asmeniui, mamai. Tačiau du vėlesni testai parodė, jog mama, lydėjusi vaiką į ligoninę, nėra užsikrėtusi COVID-19.

„Įtarimai, kad ligoninės pacientė užsikrėtusi koronavirusu nepasitvirtino, ligoninės darbas vyksta įprasta tvarka. Pagerėjus vaiko sveikatai, pacientai sekmadienį buvo išrašyti iš ligoninės – gydymą jie tęsia namuose, saviizoliacijoje, prižiūrimi šeimos gydytojo. Šiuo metu ligoninėje nėra pacientų, įtariamųjų ar sergančių COVID-19 infekcija. Ligoninės darbas, atlikus visus reikalingus dezinfekcijos etapus, vyksta įprastine tvarka: konsultuojame ir gydome ligonius, vadovaudamiesi parengtu planinių stacionarinių ir ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų etapinio atnaujinimo ir teikimo įstaigoje planu. Jokio nerimo nėra“, – sakė J. Matuliauskienė.

Ligoninės vadovė patikino, kad 15 medikų, ligoninės darbuotojų, turėjusių kontaktą, laikantis atsargumo, šiuo metu yra saviizoliacijoje, bet ligoninės darbas yra perorganizuotas ir sudėliotas taip, kad veikla nesutriktų.

Meras abejoja NVSC veiklos skaidrumu

Bekompromisinę poziciją dėl manipuliavimo informacija apie COVID-19 Druskininkuose pareiškė ir Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas: „Gavome trečio COVID-19 testo, atlikto druskininkietei, apie kurią, kaip sergančią, pirmadienį visoje žiniasklaidoje kalbėjo Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, rezultatus. Kaip ir antrasis, šis taip pat – NEIGIAMAS. Pirmadienį ištransliavę žinią apie neva sergančią moterį Druskininkuose, antradienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovai tyli ir atsakomybę stumdo vieni nuo kitų.

Kas atsakys už žmonėms padarytą moralinę žalą? Ar klaidingas diagnozes viešinantys specialistai bent įsivaizduoja save tų neva sergančių žmonių vietoje, kai daugiabučio laiptinėse kabinami lapeliai su raginimais saugotis, o kaimynai ima bijoti ir šalintis?

Kodėl Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, net žinodamas, kad pakartotiniai testai neigiami, vis tiek viešai transliuoja, kaip susirgimo atvejį? (…) Sveiku protu nesuvokiama, kad kažkoks pačių sugalvotas algoritmas jiems yra svarbesnis už jaunos mamos su kūdikiu ant rankų sveikatą ir emocinę būklę.

Nė vienas nesame apsaugoti nuo ligos. O jos atveju ypatingai reikia žmogiško supratimo ir palaikymo.

Druskininkų atžvilgiu Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbas yra aplaidus, COVID-19 susirgimų skaičiaus didinimas – fiktyvus, man kyla labai daug abejonių paties centro veiklos skaidrumu.

Kaip galima paaiškinti, kad jau dviem druskininkiečiams buvo atlikti klaidingi tyrimai, o jų rezultatų, paaiškėjus, kad žmonės neserga, piktybiškai nenorima išbraukti iš statistikos?

Lieka atviras klausimas – kiek patikima ir tikra visuomenei rodoma Nacionalinio visuomenės centro statistika? Kaip jie skaičiuoja susirgimus ir kodėl taip bijo ar nenori taisyti savo klaidų?

Jei Druskininkuose tikrai būtų diagnozuotas susirgimas COVID-19, aš pirmas jums apie tai pranešiu – tikrai nesiruošiu slėpti blogų naujienų“.

Parengė Laimutis Genys