Kaip galime išvengti traumų?

Pastaruoju metu, pasikeitus oro sąlygoms ir iškritus gausybei sniego, visus mus vilioja gamtos pramogos. Tai – ne tik puikus ir smagus būdas praleisti laiką tyrame ore, bet ir galimybė prasiblaškyti, būti aktyvesniems šiuo sudėtingu, sulėtėjusiu socialinio gyvenimo laikotarpiu. Tačiau, prasidėjus šaltajam metų sezonui, prasidėjo ne tik žiemos džiaugsmai, bet ir pavojai.

E. Margelis, Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus vedėjas/Asmeninio archyvo nuotrauka

Kaip sako Druskininkų ligoninės Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus vedėjas Ernest Margelis, traumos gali tykoti ne tik pramogaujant, bet ir vykstant į darbą, parduotuvę ar kitą vietą. Reikia būti itin atsargiems ir saugotis slidžių kelio dangų, šaligatvių, kurie gali turėti įtakos traumų atsiradimui.

„Šiuo metu mūsų ligoninės skubios pagalbos skyriuje padaugėjo pacientų, besikreipiančių dėl ūmių traumų ir jų sukelto skausmo. Dažniausios traumos, dėl kurių kreipiasi pacientai, yra sumušimai, sausgyslių ir sąnarių raiščių patempimai, kaulų lūžiai. Skausmas yra dažnas simptomas, kuris paprastai lydi įvairias traumas. Taip pat dažnai sumušta, pažeista vieta patinsta, atsiranda mėlynių. Galimi ir judesio apribojimai, matomos sąnario, kaulo deformacijos. Žinoma, patyrus traumą, geriausia kreiptis į medikus, sužinoti tikslią diagnozę, gauti reikalingą pagalbą. Bet, jei trauma nėra labai rimta, žinodami, kaip teisingai elgtis, galime ir patys sau nemažai padėti“, – pasakojo Priėmimo ir skubios pagalbos skyriaus vedėjas.

Jis pataria, kad namuose per pirmas 48 valandas reikia vadovautis RICE (liet. RŠKE) protokolu:

– R (angl. Rest), ramybė – nutraukti bet kokią veiklą, keliančią skausmą.

– I (angl. Ice), šaldymas – pažeistą vietą reikia šaldyti 15-20 min. 4-6 kartus per dieną,

tinka vanduo su ledukais, specialių šaldančių priemonių galite įsigyti vaistinėje.

– C (angl. Compression), kompresija – patinimui sumažinti padeda pažeistos vietos kompresija, tinka elastinis bintas.

– E (angl. Elevation), elevacija ar pakėlimas – pažeistą galūnę, kiek įmanoma, laikyti pakeltą, kad sumažintumėte patinimą.

Ernest Margelis sako, kad, siekiant išvengti traumų, reikia rūpintis savo saugumu: „Tam užtenka žinoti kelias paprastas, bet labai veiksmingas priemones. Stenkitės neskubėti – geriau išeiti iš namų kiek anksčiau, bet kelionės tikslą pasiekti saugiau. Rinkitės šaltajam metų sezonui skirtą avalynę – tai padės sklandžiau ir stabiliau judėti bei sumažins tikimybę paslysti. Venkite alkoholio! Šaltyje būti neblaiviam pavojinga – sunkiai išlaikoma koordinacija, prarandamas jautrumas šalčiui ir nejaučiama dėl jo atsiradusio skausmo. Patariama, einant slidžia gatve, nebijoti griūti. Atsipalaidavus, raumenys nebus įtempti ir kritimo smūgis bus švelnesnis. Svarbiausia – daugiau dėmesio skirti fizinei veiklai ir sveikai mitybai. Fiziniai pratimai, mankšta ir judėjimas didina kaulų masę, stiprina kaulus, mažina žiemai būdingų traumų tikimybę. Saugokime save ir būkime sveiki!“

Druskininkų ligoninės informacija