K. Dineikos konferencijoje aptartos medicininės reabilitacijos bei antirecidyvinio sanatorinio gydymo tendencijos ir iššūkiai

Praėjusį penktadienį K. Dineikos konferenciją „Šiandieninės medicininės reabilitacijos bei antirecidyvinio sanatorinio gydymo tendencijos ir iššūkiai“ organizavusios Druskininkų savivaldybė ir Nacionalinė sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija ir šiemet prie organizatorių prisijungęs Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas pakvietė prisiminti K. Dineikos veiklas, susipažinti su jo sukurtomis metodologijomis bei indėliu į gydomosios kūno kultūros sukūrimą, puoselėjimą bei susipažinti su šiandienos kurortologijos galimybėmis.

Kaip sakė konferencijos dalyvius pasveikinęs Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas, to, kas sukurta iki mūsų, negalima pamiršti – reikia saugoti ir puoselėti: „Pernai organizavome pirmąją gydomosios kūno kultūros pradininko, Lietuvos sporto sistemos kūrėjo K. Dineikos konferenciją, skirtą 125-osioms jo gimimo metinėms. Pirmieji metai parodė, kad kalbėti apie medicininę reabilitaciją, sanatorinį gydymą ir kurortologiją yra būtina, aktualu, įdomu ir reikalinga. Džiaugiuosi, kad ir šiemet kartu su sveikatos ir mokslo sektoriaus atstovais, įstaigų vadovais ir specialistais kalbėjome svarbiomis temomis. Ačiū pranešėjams, svečiams ir visiems, kurie prisidėjo prie šios konferencijos“.

Konferencijos pradžioje – mankšta

Renginys, kurio tikslas – pristatyti Lietuvos sveikatos specialistams bei akademinei bendruomenei iškilios asmenybės, gydomosios kūno kultūros specialisto K. Dineikos veiklas, metodologijas bei gydomosios kūno kultūros kūrimą bei puoselėjimą, prasidėjo smagia „Grand SPA Lietuva“ kineziterapeutės Ievos Blažytės vesta mankšta.

Organizatoriai džiaugiasi, kad renginys sulaukė visos Lietuvos medikų dėmesio – sulaukta dalyvių iš Druskininkų, Varėnos, Alytaus, Kauno, Vilniaus, Birštono, Molėtų, Palangos ir kitų Lietuvos miestų.

„Aš džiaugiuosi, kad šitas renginys tampa tradiciniu, smagu, jog gražiai bendradarbiaujame su Nacionaline sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija, ieškome bendrų sprendimų ne tik šioje konferencijoje, bet ir kasdieniame kurorto gyvenime. Esu tikras, kad konferencija visiems bus įdomi ir suteiks vertingų žinių“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras R. Malinauskas.

„1948 metų Pasaulio sveikatos organizacijos pagrindinis teiginys byloja, kad sveikata –  tai yra fizinė, socialinė ir psichologinė gerovė, o ne vien tik ligų nebuvimas. Pastaruoju metu net patys didžiausi medicinos grandai pastebi – nors medicinos technologijos tobulėja, žmonių sergamumo tai nepadeda sustabdyti. O mano minėtą Pasaulio sveikatos organizacijos teiginį labiausiai atliepia kurortinis, sanatorinis gydymas ir reabilitacija. Ačiū šios konferencijos organizatoriams. Jūs darote labai didelį darbą. Jumis tiki žmonės, ypač jaunimas, kurie nori būti sveiki ir išlaikyti gyvenimo kokybę“, – kalbėjo konferencijoje dalyvavęs LR Seimo Sveikatos komiteto narys Zenonas Streikus.

„Manau, kad didis žmogus K. Dineika, šįryt pamatęs, kad konferenciją pradėjome mankšta, mumis labai didžiuotųsi. Jūs, mieli konferencijos dalyviai, esate tie žmonės, kurie darote didelę įtaką žmonių sveikatai. Matau daug gydytojų, kineziterapeutų, kitų specialistų. Jei kažkur šįryt žmonės darė mankštą, tai gal ir dėl to, kad jūs jiems paaiškinote jos naudą, įkvėpėte, parodėte, kaip teisingai atlikti pratimus. Jūs padarote labai daug, kartais net nesusimąstydami apie tai. Dėkoju Druskininkų savivaldybei ir merui R. Malinauskui už parodytą iniciatyvą įprasminti K. Dineikos atminimą, rengiant jo vardo konferenciją. Ačiū už įsteigtą K. Dineikos vardo premiją, kuria įvertinami kurortologijai nusipelnę žmonės. Linkiu visiems mėgautis, dirbant kurortologijos labui, jausti to darbo vaisius ir žmonių dėkingumą“, – sakė Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos prezidentas Artūras Salda.

Konferencija buvo skirta kelti kvalifikaciją fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojams, sporto medicinos gydytojams, šeimos gydytojams, kineziterapeutams / Roberto Kisieliaus nuotraukos

K. Dineikos premija – gydytojui A. Balčiui

Pernai Druskininkų savivaldybės įsteigtą K. Dineikos vardo premiją meras R. Malinauskas šiemet įteikė Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui Arvydui Balčiui. „Džiaugiamės, kad mūsų bendruomenėje yra toks žmogus, jis tikrai nusipelnė šio apdovanojimo. A. Balčius aktyviai dalyvauja, kuriant ir vystant Lietuvoje medicininės reabilitacijos sistemą ir su ja susijusius teisės aktus, skaito paskaitas, ruošia gydytojus rezidentus, skaito pranešimus užsienyje, domisi medicininės reabilitacijos naujovėmis, dalyvauja moksliniuose tyrimuose, aktyviai bendradarbiauja, organizuojant medicininę reabilitaciją ir gydymą Ukrainos kariams. Jis yra Lietuvos fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojų draugijos valdybos narys, praėjusiais metais pelnė garbingo apdovanojimą – „Nusipelniusio Lietuvos gydytojo“ vardą ir specialų garbės ženklą“, – pristatydamas premijos laureatą, jo pasiekimus vardijo Druskininkų savivaldybės vadovas.

A. Balčiui apdovanojimas įteiktas už reikšmingą, aktyvią, inovatyvią veiklą medicininės reabilitacijos ir sanatorinio gydymo srityse, mokslinę bei visuomeninę veiklą, patirties sklaidą ir Druskininkų vardo garsinimą.

„Džiaugiuosi, kad augau M. K. Čiurlionio mieste, kad Druskininkai yra saulės ir šviesos miestas. Mums čia gyventi gera. Dėkoju tiems, kurie mane priėmė į darbą ir suteikė galimybę tobulėti. Dėkoju UAB „Draugystės sanatorijai“ – Violetai ir Algirdui Kaubriams, „Eglės sanatorijai“ ir jos kolektyvui, su kuriuo buvo labai daug ir kūrybiškai dirbta. Ačiū likimui už visas gyvenimo patirtis, sutiktus mokytojus.

Pats K. Dineikos nepažinojau, tačiau teko bendrauti su jo mokiniais, iš jų sėmiausi patirties.

Dėkoju už šį gražų apdovanojimą. Būkime, kaip sakė K. Dineika, šviesos ir saulės vaikais“, – kalbėjo A. Balčius, dėkodamas visiems, kurie prisidėjo prie jo darbų, motyvavo siekti tikslų mokslinėje veikloje.

K. Dineikos vardo premiją meras R. Malinauskas šiemet įteikė Fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojui A. Balčiui / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Aptartos aktualios temos

Konferencijoje LR Seimo sveikatos komiteto narys Z. Streikus skaitė pranešimą apie K. Dineikos atminimui skirtą pranešimą „Žmogus, pilietis, mokytojas“. Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos katedros vadovas, dr. Tomo Aukštikalnis dalijosi mintimis, iš kur ir kur juda medicininė reabilitacija.

FMR gydytoja, dr. Kristina Misiukienė iš HILA medicininės diagnostikos centro kalbėjo apie kardipologinės reabilitacijos įtaką gyvenimo kokybei.

„Eglės sanatorijos“ vyr. kineziterapautės Linos Žukauskienės pranešimo tema – „Takas sveikatos link – visuminio požiūrio į antirecidyvinį sanatorinį gydymą pavyzdžiai „Eglės sanatorijoje“.

VU Medicinos fakulteto dokt. Monikos Makutienės pranešimo tema „Ergoterapija – nauja ar neatrasta“, o dr. Ieva Eglė Jamontaitė pasakojo apie kineziterapijos tendencijas ir iššūkius. VU Medicinos fakulteto dokt. Dovilė Mikučionytė pakvietė pasidomėti paauglių lėtinio skausmo psichologiniais aspektais.