Lietuvos čempionas Martynas Lagauskas Viečiūnuose įkūrė geriausią šalyje uždarą BMX parką

Akivazdu, jog Druskininkų savivaldybė yra geriausia vieta naujovėms ir prasmingiems planams įgyvendinti. Tai dar kartą įrodė prieš kelerius metus į Druskininkus gyventi atsikrausčiusio Lietuvos laisvojo stiliaus BMX čempiono M.Lagausko pavyzdys. Geriausios Lietuvoje šios Olimpinės sporto šakos sportininkas Viečiūnuose, padedamas Druskininkų savivaldybės, Druskininkų jaunimo užimtumo centro ir kitų rėmėjų, per kelerius metus įsirengė pirmąjį Lietuvoje asmeninį uždarą BMX parką, kuriame šios sporto šakos entuziastai ištisus metus galės rengtis įvairaus rango varžyboms. Čia galės treniruotis ir jaunieji druskininkiečiai.

Sudėtingus triukus atliekantis M.Lagauskas buvusiame Verpimo fabrike įsirengė unikalią treniruočių erdvę. Roberto Kisieliaus nuotrauka

Neseniai atidarytą parką apžiūrėjo ir Druskininkų savivaldybės vadovai, jie buvo maloniai nustebinti tuo, ką pamatė, kaip racionaliai buvo pertvarkytos ir

panaudotos buvusio Verpimo fabriko patalpos.

Apie Viečiūnuose įrengtą parką, BMX sporto ypatumus, reikalavimus šios sporto šakos parkams ir šio sporto perspektyvas kalbamės su dukart Lietuvos laisvojo stiliaus BMX čempionu M.Lagausku. 

– Viečiūnuose atidarei asmeninį uždarą BMX parką. Kodėl pasirinkai Viečiūnus? Kokį kelią teko nueiti, kad atsirastų šis parkas? Kas prisidėjo prie jo atsiradimo?

– BMX sportu užsiiminėju jau daugiau nei 10 metų, per tą laiką vos kelis sezonus turėjau galimybę sportuoti ištisus metus, tad apie uždarą parką, kuriame galėčiau nuolatos reguliariai treniruotis, svajojau jau seniai. Prieš penkerius metus atsikėliau gyventi į Druskininkus, prasidėjus pandemijai, dingo galimybė žiemos sezonu išvažiuoti treniruotis į užsienį, dėl to pasitaikė puiki proga imtis senos svajonės įgyvendinimo. Kreipiausi į Druskininkų JUC ir Druskininkų savivaldybę ir netrukus pavyko rasti tinkamas patalpas buvusiame Viečiūnų verpimo fabrike. Ši vieta pasirodė puiki dėl aukštų lubų ir patalpų išplanavimo, taip pat Viečiūnai yra arti miesto, turi puikų susisiekimą viešuoju transportu.

Statybų procesas užtruko beveik trejus metus. Nors iš pradžių planavau statyti laikiną parką, skirtą tik pandeminiam laikotarpiui, tačiau palaipsniui ambicijos išaugo iki kur kas rimtesnio projekto – kompaktiškos, tačiau modernios, visapusiškai profesionaliam treniravimuisi pritaikytos ekstremalaus sporto erdvės, kuri šiuo metu neturi analogų visoje Lietuvoje. Darbą pradėjome nuo patalpų renovacijos, vėliau sekė parko projektavimo darbai. Tiek projektavimo, tiek statybos darbus atlikau pats, kartais padedamas vietinių entuziastų ir draugų, laisvu nuo darbo laiku, dėl to erdvės įrengimas užsitęsė kiek ilgiau nei planuota. Prie parko taip pat prisidėjo ir rėmėjai – SBA Grupė, padėjo išfrezuoti rampų šonines detales, davė porolono minkštų rampų gamybai.

Neseniai įrengtą parką aplankė ir Druskininkų savivaldybės vadovai – meras R.Malinauskas, jo pavaduotojas S.Kazakevičius, JUC direktorė A.Nedzinskienė. Jie džiaugėsi M.Lagausko (dešinėje) įgyvendintu projektu. Roberto Kisieliaus nuotrauka.

– Papasakok, kas tai yra Freestyle BMX, kaip susidomėjai šiuo sportu?

– BMX Freestyle nuo 2020 metų yra Olimpinė dviračių sporto šaka. Atletai, naudodami specialias rampų figūras, atlieka šuolius BMX dviračiais, kurių metu atliekami įvairūs triukai.

Sportuoti pradėjau būdamas 14-os, tuo metu Kaune buvo didelė BMX dviračių bendruomenė, kurios dalimi norėjau tapti ir aš. Iki tol teko išbandyti ir kitas sporto šakas, tačiau atradęs BMX jaučiau, kaip tobulėju kiekvieno važinėjimo metu, išmokdamas vis naują triuką, nugaliu baimę, pasiekiu užsibrėžtų tikslų. Tad visą paauglystę praleidau važinėdamas su bendraminčiais, o aistra šiam sportui dar neblėsta ir praėjus daugiau nei dešimtmečiui.

– Kokios BMX treniruočių sąlygos Lietuvoje? Kur treniruojasi šio sporto entuziastai? Kur vyksta varžybos?

– BMX Freestyle tapus Olimpine disciplina, visame pasaulyje ir Lietuvoje šis sportas aiškiai atsiskyrė į dvi dalis: hobį ir profesionalų sportą. Išskirtinai profesionaliam treniravimuisi Lietuvoje sąlygų šiuo metu dar neturime, tačiau kryptingai dirbame šiuo klausimu. Galimybių mėgėjams aktyviai leisti laisvalaikį, mokytis pradmenų ar susipažinti su BMX ir kitais ekstremaliais sportais yra beveik visuose Lietuvos miestuose, kur yra įrengti riedlenčių parkai. Šiuo metu Druskininkuose yra planuojamas naujas didelis ir modernus riedlenčių parkas, kuris neabejotinai taps traukos centru ne tik vietiniam jaunimui, bet ir entuziastams iš visos Lietuvos bei kaimyninių šalių.

Lietuvos BMX laisvojo stiliaus čempionatas vyksta Panevėžyje, ten esantis parkas kol kas yra vienintelis, atitinkantis Tarptautinės dviračių sąjungos UCI (Union Cycliste Internationale) keliamus standartus, tačiau lyginant su pasaulinio lygio parkais, jis yra gerokai per žemas, tad tarptautinėms varžyboms pasiruošti nepadėtų.

– Pernai tapai pirmuoju Lietuvos laisvojo stiliaus (Freestyle) BMX  čempionato nugalėtoju. Kaip treniravaisi  šioms varžyboms, ką Tau reiškia šis laimėjimas?

– Pernai tapau pirmuoju Lietuvos laisvojo stiliaus BMX čempionu, o šiemet apgyniau titulą ir juo tapau antrus metus iš eilės. Šioms varžyboms praėjusiais metais ruošiausi periodiškai sportuodamas lauko parkuose, o šiemet jau turėjau galimybę ruoštis savo parke. Nuo pavasario važinėjau reguliariai ir jaučiausi smarkiai patobulėjęs. Taip pat vasarą dalyvavau Europos žaidynėse Krokuvoje bei Pasaulio čempionate Škotijoje, šios varžybos padėjo suprasti savo lygį tarp geriausių pasaulio sportininkų ir padėjo čempionatui pasiruošti psichologiškai. Lietuvos čempiono titulas man yra svarbi asmeninė pergalė, tačiau pasaulio kontekste jis nėra reikšmingas.

– Pagal kokius kriterijus vyksta sportininkų pasirodymų vertinimas? Ar Lietuvoje yra kvalifikuotų šios sporto šakos teisėjų?                                   

– Sportininkus įprastai vertina 3-6 nepriklausomi teisėjai, turintys UCI  tarptautinės dviračių sąjungos teisėjų licencijas. 1 min. trunkantys važiavimai vertinami imtyje nuo 1 iki 100 balų, atsižvelgiant į atliktų triukų sudėtingumą, įvairumą ir jų atlikimo kokybę,  šuolių aukštį, greitį, rizikos faktorių, parko figūrų išnaudojimą. Svarbu važiavimo metu nepadaryti klaidų, nes vertinamas bendras važiavimo įspūdis, tad kiekviena klaida ženkliai sumažina skiriamų taškų skaičių. Lietuvoje yra keli kvalifikuoti teisėjai, kurie gali teisėjauti nacionaliniame čempionate ir kitose Lietuvoje vykstančiose varžybose.

M.Lagauskas du kartus tapo Lietuvos laisvojo stilius BMX čempionu. Asmeninio archyvo nuotrauka.

– Kokio fizinio ir kitokio pasirengimo reikia, norint užsiiminėti šia sporto šaka? Ar sportininkai dažnai patiria traumas?

– Pradėti užsiimti šiuo sportu didelio fizinio pasiruošimo nereikia, daugumos triukų atlikimui kur kas svarbesnė technika, kurios mokomasi palaipsniui. Pradėti užsiiminėti BMX dviračių sportu gali ir mokyklinio amžiaus 6-7 metų berniukai bei mergaitės. Fizinis paruošimas yra kur kas svarbesnis profesionaliame sporte. Atliekant važiavimus su sudėtingais triukais, reikia ir ištvermės, ir jėgos, ir mobilumo. Traumos šiame sporte nėra tokios dažnos, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Triukų mokomasi nuosekliai, šimtus kartų juos atliekant į minkštus nusileidimus, tol, kol triukų judesiai tampa visiškai intuityvūs, o klaidos ir kritimo rizika beveik visiškai išnyksta.

– Kiek Lietuvoje yra šio sporto entuziastų? Kaip Lietuva atrodo tarptautiniame kontekste?

– Lietuvoje šio sporto entuziastų yra gana nemažai, ypač dideliuose miestuose, kuriuose esantys parkai saulėtomis vasaros dienomis būna perpildyti. Didžiausiose iki šiol surengtose varžybose Lietuvoje dalyvavo 60 dviratininkų, įskaitant merginas bei jaunius. Tačiau didžioji dalis entuziastų varžybose nedalyvauja. Tarptautiniame kontekste Lietuva kol kas neturi ryškių pasiekimų, tačiau neabejoju, kad populiarėjant šiam sportui – turėsime. Aš esu pirmas sportininkas Lietuvos istorijoje, kada nors išvažiavęs į Pasaulio BMX laisvojo stiliaus čempionatą.

– Koks Tavo darbas, ką dar veiki be sporto?

– Esu inžinierius, industrinio dizaino specialistas. Druskininkuose įsikūrusioje studijoje dirbame su Lietuvos ir užsienio klientais, kuriame dizainą įvairiems masinės gamybos daiktams bei sprendžiame kitas su tuo susijusius kūrybines užduotis. BMX dviračių sportas man yra hobis – labiau asmeninė ambicija, nei nauja karjeros kryptis.

– Kas vyks naujai atidarytame BMX parke?  Ar ketini į jį pritraukti šiuo sportu besidominčius jaunuosius druskininkiečius, ar atvyks treniruotis sporto entuziastai iš visos Lietuvos?

– Šiuo metu parke dažniausiai lankosi jau pažengę sportininkai iš Vilniaus ir Kauno, norintys rimtai treniruotis ir tobulinti savo įgūdžius važinėdami paspirtukais ar BMX dviračiais. Tikimės, kad tiek vietinių entuziastų, tiek svečių iš kitų miestų susidomėjimas padidės žiemą, kai nebeliks galimybės važinėti lauko parkuose. Parkas pradėjo pilnai funkcionuoti tik šių metų vasarą, šiuo metu jame gali apsilankyti visi norintieji, daugiau informacijos apie tai – Instagram paskyroje @ridershive. Ateityje planuojame organizuoti reguliarius treniruočių užsiėmimus, vaikų vasaros stovyklas.

– Kokią matai šio sporto perspektyvą Lietuvoje?

– Neabejoju, kad susidomėjimas BMX dviračių sportu Lietuvoje sparčiai augs ir vysis globalias tendencijas. Ekstremalus sportas šių dienų jaunimui tampa patrauklesnis už klasikines sporto šakas, nes yra dinamiškas, stilingas, yra puiki asmeninės saviraiškos forma, kurios rezultatas neapibrėžiamas tik metrais ar sekundėmis. Taip pat šio tipo sportas kuria bendruomenes, kuriose sportininkai tampa draugais, konkuruoja, padeda vieni kitiems tobulėti, siekti užsibrėžtų tikslų, vėliau sportinius įgūdžius jaunuoliai puikiai pritaiko ir kitose gyvenimo srityse.

Laimutis Genys