Dėl klimato kaitos sportininkai keliasi į kurortą
Druskininkuose įsikūrusi „Snow Arena“ tampa didžiausiu žiemos sporto centru Europoje. Kasmet vis tobulėjančias dirbtinio sniego trasas treniruotėms renkasi sportininkai net iš kalnų apsuptų valstybių.
Keičiantis klimatui visus metus Druskininkuose veikianti „Snow Arena“ tampa itin reikalingu objektu žiemos sporto profesionalams. Po stogu esančias dirbtinio sniego trasas treniruotėms renkasi sportininkai ir iš tų šalių, kur netrūksta nei kalnų, nei sniego.
„Snow Arena“ jau dabar patenka į geriausių pasaulio uždarų slidinėjimo centrų penketuką / Vlado Ščiavinsko nuotraukos
Kalnuose tirpsta ir ledynai, todėl dabar jau ne tik vasarą, bet ir šaltuoju metų laiku Druskininkuose treniruojasi Italijos, Prancūzijos, Slovakijos, Slovėnijos sportininkai.
Treniravosi ir čempionė
Kad tirpstant ledynams uždaros trasos tampa vis svarbesne treniruočių proceso dalimi, jau įsitikino vienas garsiausių pasaulio kalnų slidininkų kroatas Ivica Kosteličius, kuris į Druskininkus atvyko kaip vienas Kroatijos komandos trenerių. I. Kosteličius uždaroje trasoje rengiamose treniruotėse dalyvavo pirmą kartą, tačiau jau susitaikė su tuo, kad keičiantis klimatui tokios trasos darosi vis reikalingesnės.
Praėjusiais metais Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse pirmąjį aukso medalį Slovakijai iškovojusi 26 metų slidininkė Petra Vlhova savo slidinėjimo įgūdžius Druskininkuose tobulina kasmet
„Snow Arena“ trasas yra išbandę ir daugiau žinomų sportininkų. Garsiausia iš jų – praėjusiais metais Pekino žiemos olimpinėse žaidynėse pirmąjį aukso medalį Slovakijai iškovojusi 26 metų slidininkė Petra Vlhova. Sportininkė savo slidinėjimo įgūdžius Druskininkuose tobulina kasmet. Praėjusiais metais „Snow Arena“ ji ruošėsi ir svarbiausiems metų startams – pasaulio čempionatui, kur iškovojo antrąją vietą, ir Pekino olimpinėms žaidynėms, kur tapo čempione.
Olimpinių žaidynių slalomo rungtyje triumfavusią Slovakijos kalnų slidininkę Druskininkuose buvo galima sutikti kiekvieną vasarą. Su gausia trenerių komanda P. Vlhova Druskininkuose treniruojasi kasmet nuo 2015 metų. P. Vlhova į „Snow Arena“ Druskininkuose paprastai atvykdavo du kartus per metus ir treniruodavosi apie savaitę. Būsimoji olimpinė čempionė per dieną surengdavo dvi treniruotes, per kurias išbandydavo įvairias slides.
Mėgaujasi ir kaimynai
Šiuo metu arenoje Pasaulio taurės etapams ruošiasi slidininkės iš JAV, Suomijos ir nuolatiniai arenos svečiai – Latvijos slidininkai. Praėjusią savaitę „Snow Arena“ treniravosi beveik visų Latvijos slidinėjimo klubų atstovai ir nacionalinės rinktinės nariai. Jie džiaugėsi, kad arenoje randa tikrą žiemą, o iš jos išėję – auksinį rudenį.
„Gyvename rudenį, bet nepraleidžiame žiemos. Gyvename žiemą – džiaugiamės rudeniu. Laisvalaikis Druskininkuose – geriausias mūsų pasirinkimas“, – feisbuke rašė Latvijos slidinėjimo klubo „Virsotne“ atstovai. Su Latvijos kalnų slidinėjimo asociacija arena pasirašė bendradarbiavimo sutartį, todėl Druskininkuose treniruojasi ir vaikai, ir jau patyrę kaimyninės šalies sportininkai.
Praėjusią savaitę „Snow Arenoje“ treniravosi beveik visų Latvijos slidinėjimo klubų atstovai ir nacionalinės rinktinės nariai / Vlado Ščiavinsko nuotraukos
Įsiveržė į penketuką
Visais metų laikais Druskininkuose veikiantį žiemos sporto kompleksą atranda ir tolimų šalių atstovai. Nuo birželio arenoje apsilankė per 3500 sportininkų ne tik iš įvairių Europos šalių, bet ir iš tolimų kraštų – Australijos, Argentinos, Bolivijos, Brazilijos, Honkongo, Japonijos, Madagaskaro ir Rytų Timoro. Nuo pat Rusijos karinės agresijos pradžios „Snow Arena“ suteikė galimybes nemokamai treniruotis Ukrainos nacionalinės slidinėjimo rinktinės sportininkams. Nors tiek profesionalams, tiek žiemos sporto mėgėjams skirtos trasos vis tobulinamos, „Snow Arena“ jau dabar patenka į geriausių pasaulio uždarųjų slidinėjimo centrų penketuką. „Pastačiusi tokį objektą ir į jį investuodama savivaldybė į Druskininkus vėl sugrąžino sportą. Vis daugiau įvairių šalių sportininkų renkasi ir į treniruotes, ir į varžybas“, – sakė „Snow Arena“ direktorius Aivaras Kadziauskas.
Sąlygos vis gerėja
A. Kadziausko teigimu, šiemet „Snow Arena“ nemažai investavo į tai, kad sportininkų treniruotės būtų kuo patogesnės ir efektyvesnės: „Balandžio mėnesį kartu su šveicarais buvo pakeistas keltuvo lynas, atnaujintos keltuvo sėdynės. Įgyvendindami projektą kartu su Sporto rėmimo fondu įsigijome naują sniego dangos paruošimo traktorių, kurio vertė – 315 tūkst. eurų. Trasa tapo dar geresnė ir ekologiškesnė.“ Arenoje besitreniruojančioms komandoms įrengta 16 papildomų patalpų, kuriose sportininkai gali patogiai laikyti ir paruošti savo slidinėjimo įrangą.
Pamokos – ant slidžių
„Snow Arena“ esančios kalnų ir lygumų slidinėjimo trasos atitinka tarptautinius reikalavimus. Šiais metais abi trasos buvo naujai sertifikuotos, o arenoje surengtos pirmosios tarptautinės (FIS) lygumų slidinėjimo varžybos. Antrosios tarptautinės varžybos planuojamos lapkričio mėnesį.
„Snow Arena“ bendradarbiauja ir su Lietuvos sporto universitetu (LSU), todėl praktines žinias joje gali gilinti ir būsimieji žiemos sporto šakų treneriai, ir dėstytojai. Be to, LSU ir „Snow Arena“ sutarė toliau kartu plėtoti Treniravimo sistemų studijų programą, kuri apima kalnų ir lygumų slidinėjimą bei snieglenčių sportą. O Druskininkų vaikai šias sporto šakas gali išbandyti nuo vaikystės – tokią galimybę jiems suteikė arenos bendradarbiavimas su savivaldybe. Per fizinio ugdymo pamokas į areną renkasi kurorto antrokai ir šeštokai, o pramokę slidinėti nemažai vaikų grįžta ir tolesnėms treniruotėms. Šiuo metu arenoje veikia dvi dengtos ir viena atvira slidinėjimo trasa, kuri netrukus pasikeis neatpažįstamai. „Investuojame ir keičiamės tam, kad ateityje pritrauktume dar daugiau skirtingų sporto šakų mėgėjų“, – sakė A. Kadziauskas.
„Snow Arena“ vadovas A. Kadziauskas
Po stogu – bangos ir smėlis
Apie planus „Snow Arena“ paversti ne tik vienu geriausių žiemos sporto, bet ir pramogų centrų, „Lietuvos rytui“ pasakojo Druskininkų meras Ričardas Malinauskas: „Projektas yra rimtas ir solidus, tik kad jam būtų lengviau išgyventi finansiškai, reikalinga ne viena paslauga – ne tik slidinėjimas, bet ir įvairios pramogos. Siekiame, kad sau tinkančios veiklos rastų ir maži vaikai, ir įvairių amžiaus grupių slidininkai, ir profesionalios jų komandos. Mes pirmieji Europoje planuojame po stogu įrengti baseiną su dirbtinėmis du metrus siekiančiomis bangomis, o aplink jį žadame įrengti paplūdimius. Anksčiau turėjome planų panašų objektą įrengti šalia Druskininkų vandens parko, tačiau iškilo kliūčių dėl sklypo ribų – šalia yra Nemunas, kelias, tiltas, gydyklos. Tokio dydžio objektui nebūtų pakankamai vietos. Šiuo metu planuojamame komplekse galėtų sportuoti ir banglentininkai, ir slidininkai. Be to, tai bus vienintelė vieta pasaulyje, kur profesionalūs sportininkai galėtų leistis nuo tramplino dirbtinio sniego danga ir slidinėti ant natūralaus sniego. Paprastai ten, kur slidinėjama ant dirbtinės dangos, natūralų sniegą galima rasti už kelių šimtų kilometrų, ir atvirkščiai. Taip pat žadame rengti daug įvairių atrakcionų – nusileidimų rogėmis, šuolių su lynais, laipiojimo sienelėmis. Kai kurių atrakcionų projektai jau baigiami rengti. Jie turėtų atsirasti po dabartine slidinėjimo trasa, o paplūdimiai, baseinas, paplūdimio tinklinis ir kitos visus metus veiksiančios pramogos būtų po stogu, kur dabar yra atvira trasa. Kad šis kompleksas būtų patrauklus ir profesionaliems sportininkams, ir mėgėjams, planuojama statyti ir viešbutį. Pramogų ir sporto komplekso idėjų ieškome tiek patys važinėdami po įvairias šalis, tiek siųsdami užklausas tarptautinėse parodose dalyvaujantiems pramogų kūrėjams.“
„Lietuvos rytas“, 2023-11-11