Druskininkų „Bočiams“ – 20!

Pradėdami naujus metus, kiekvienas susimąstome, ar nuo mūsų darbų ir kalbų buvo gera šalia esantiems. Ar aš, kaip didelės bendruomenės narys, visada elgiausi taip, kaip norėčiau, kad ir kiti su manimi elgtųsi? O tokiems apmąstymams dabar, kaip niekada, turime laiko… Ir tuo labiau, kad šie metai mums, Druskininkų „Bočiams“ yra jubiliejiniai, – sausio mėnesį minime 20-metį!

Tradicinis „Bočių“ renginys, skirtas Tėvo dienai, į Druskininkus pritraukia ir jų bičiulius iš kitų Lietuvos miestų

Bendrija įkurta 2000-ųjų pabaigoje, 2001-ųjų sausio10 d. įregistruota, kaip asociacija. Bendrijai vadovavo trys pirmininkės: Janina Šapronienė (1938-2010) vadovavo iki 2002 m., Romana Jonušienė vadovavo nuo 2002 m. iki 2005 m., o Zita Joana Jančiauskienė – nuo 2005 m. iki dabar. Bendrijos finansininkė Genovaitė Puidokienė dirba nuo 2006 m. iki dabar.

Veikla – pagal pomėgius

Bendrijos nariai, kurių – per 200, pagal pomėgius dalyvauja įvairiuose klubuose, rateliuose, būreliuose.

Bendrijoje veikia mišrus ansamblis „Bočiai“, kuriam nuo 2019 m. rugsėjo 9 d. vadovauja Nijolė Matulevičienė. 2001-2002 m. jam vadovavo J. Šapronienė, 2002-2009 m. – Marytė Kuliešienė, 2009-2015 m. –Adolfas Tamulionis, 2015- 2018 m. – Nijolė Vidbergienė, 2018 -2019 m. – Valdas Dancevičius.

Nuo 2004 m. iki dabar Tautinių šokių ratelio vadovė ir šokių kūrėja – Z. J. Jančiauskienė. Nuo 2010 m. iki dabar moterų vokalinio ansamblio „Druskelė“ vadovė – N. Vindbergienė.

Kaimiškajai kapelai nuo 2019 m. ir dabar vadovauja Nijolė Matulevičienė. Buvę vadovai – Marytė Kuliešienė, A. Tamulionis, N. Vindbergienė ir Valdas Dancevičius.

Linijinių šokių ratelio vadovė nuo 2019 ir dabar – Laimutė Radinienė. 2008-2019 m. jo vadovė ir choreografė buvo Birutė Levanaitienė. Nuo 2006 m. iki dabar Žodžio meno klubo vadovė ir renginių vedėja – Audronė Vita Padegimaitė. Nuo 2005 iki 2006 m. jam vadovavo Birutė Zalanskaitė (1941-2011).

Nuo 2016 m. iki dabar darbščiųjų rankų klubui „Kraitė“ vadovauja Janina Klimienė. 2001-2013 m. jo vadovė buvo etnografė Romana Jonušienė, nuo 2013 m. iki 2016 m. – Lina Dabrukienė. 2008-2014 m. veikė L. Dabrukienės vadovaujamas Dailės būrelis, kuris nuo 2014 m. sujungtas su „Kraitės“ klubu.

Sveikatinimo mankštos ratelio seniūnė – Tamara Kazlauskienė. Nuo 2006 m. iki 2009 m. mankštas vedė K. Dineikos pasekėja Vida Junčienė (1939-2015), nuo 2009 m. iki 2011 m. – dineikietė Asta Bukauskienė (1934-2013), nuo 2012 m. iki 2014 m. – Irena Kabailaitė, nuo 2015 m. iki 2016 m. – Irena Šeštakauskienė, 2016 m. iki 2018 m. – Gediminas Grigelis. Nuo 2018 m. pabaigos iki dabar mankštas veda Visuomenės sveikatos biuro treneriai.

Pasagos mėtymo būreliui nuo 2015 m. iki dabar vadovauja Stanislovas Daugėla. Nuo 2009 m. iki 2015 m. jo vadovas buvo Jonas Čiginskas.

Nuo 2006 m. iki 2014 m. Proto lavinimo mankštos būrelio vadovė – Irena Kabailaitė, Stalo teniso būrelio vadovė nuo 2006 m. iki dabar – Elena Mitkienė.

Šiaurietiško ėjimo pradininkės 2008 m. – Liucija Čiginskienė (1937-2017), Bernadeta Trečiokienė ir Stanislava Matusienė. Šiuo metu jam vadovauja Monika Sakalienė.

Stalo žaidimų būreliui nuo 2017 m. iki dabar vadovauja Stanislovas Daugėla. 2008-2011 m. jam vadovavo Vincas Muzikevičius, 2011-2017 m. – Ona Daugėlienė (1941-2017).

Koncertai – ne tik Lietuvoje

Jau ir nesuskaičiuojame, kiek per šį laiką surengta koncertų, parodų, minėjimų, susitikimų kurorto Pramogų aikštėje, kultūros, sporto, socialinių paslaugų, švietimo centruose, mokyklose, bibliotekoje, vaikų darželiuose, sanatorijose, ligoninėje, pensionatuose, kaimiškosiose bendruomenėse mūsų ir kaimyninėse savivaldybėse.

Ne kartą su meninėmis programomis pasirodėme „Siemens“ arenoje – buvome parengę bendrus tautinius šokius ir dainas su Varėnos „Bočiais“, koncertavome Vilniaus kultūros, pramogų, sporto, Kongresų ir Vyriausybės rūmuose, Vilniaus Mokytojų namuose, Latvijoje, Turkijoje, Lenkijoje, Graikijoje. 2018 m. Italijos Pesaro mieste surengtame tarptautiniame Europos „Auksinio amžiaus“ festivalyje mūsų linijinių šokių grupė kartu su kitomis Lietuvos gimnastikos asociacijos narėmis sėkmingai atstovavo Lietuvai.

Moterų vokalinio ansamblio „Druskelė“ 10-mečio proga – Savivaldybės vadovų sveikinimai

Glaudžiai bendradarbiaujame su Alytaus, Anykščių, Birštono, Kauno, Jonavos, Marijampolės, Simno, Ukmergės, Vilniaus, Vilkaviškio bočiais, Respublikos pagyvenusių žmonių įvairiais sporto ir meno kolektyvais.

Džiaugiamės, kad ne kartą buvome pakviesti koncertuoti Lietuvos muzikų rėmimo fondo organizuojamuose festivaliuose „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“.

Puoselėjame tradicijas

Kasmet birželio pirmą sekmadienį į Tėvo dienos paminėjimą ir šventes, skirtas Druskininkų įžymioms sukaktims pažymėti, pasikviečiame „Bočių“ meno kolektyvus ne tik iš Dzūkijos, bet ir iš kitų Lietuvos regionų. Pirmieji Dzūkijoje pradėjome organizuoti pagyvenusių žmonių meno kolektyvų dviejų dienų dainų ir šokių šventes, kuriose, kaip didžiosiose dainų šventėse, visi meno kolektyvai šokdavome bendrus šokius ir atlikdavome tas pačias dainas.

Kasmet sausį organizuojame Padėkos šventę, kurioje turi galimybę dalyvauti visi bendrijos nariai iš visų klubų, būrelių, ratelių, prisistatyti ar padėkoti menine programa. „Kraitės“ klubas ir Dailės būrelis surengia parodas. Jos pristatomos įvairių religinių švenčių metu ar kitomis svarbiomis progomis. Gražiai švenčiame su Socialinių paslaugų centro darbuotojais, savivaldybės vaikų dienos užimtumo centro auklėtiniais, neįgaliaisiais, moksleiviais ir darželių bendruomenėmis.

Didžiausias darbymetis būna per kasmetes kalėdines gerumo akcijas. „Kraitės“ klubo narės su savo dailiai numegztomis pirštinėmis, kojinėmis, įvairiausiais suvenyrais aplanko ligonius, neįgaliuosius, buvusius mūsų bendrijos narius, vienišus žmones. Bendrijos meno kolektyvai paruošia teatralizuotas Advento vakarones su senoviniais žaidimais, šokiais, mįslėmis, pasakojimais, advento darbais, kuriuos atlieka su senoviniais autentiškais darbo įrankiais. Apsilankome senelių namuose, ligoninėse, mokyklose, vaikų darželiuose, sanatorijose, kaimiškosiose bendruomenėse ne tik mūsų savivaldybėje, bet ir kitose. Džiugu, kad mus pakviečia ir į Alytaus mokyklų bendruomenes, Liškiavos muziejų. Su Kauno moksleiviais vakarojome Rumšiškėse. Esame labai vertinami už tai, kad taip vaizdžiai pateikiame mūsų tėvų ir senelių tradicijas bei papročius.

Džiaugiamės, kad gyvename gražiuosiuose Druskininkuose, esame reikalingi, visada pastebimi ir vertinami, turime nuostabias sąlygas aktyviai vykdyti savo įvairiapusę veiklą.

Projektų gausa

Nuo 2005-ųjų metų sėkmingai įgyvendiname daugybę projektų. Įsimintiniausi – tarptautiniai. Vienas iš jų – savanorystės projektas su Turkijos Mersino miesto švietimiečiais. Tris savaites Mersino miesto šeši projekto dalyviai savanoriavo „Dainavos“ sanatorijoje, o šeši mūsų bendrijos nariai pas juos dirbo įvairiuose vaikų dienos užimtumo centruose. Nepamirštami ir draugystės projektai su kolegomis iš Graikijos, Estijos, Čekijos, Slovakijos, Ispanijos, Italijos – patys ten lankėmės ir visų šalių delegacijas sutikome Druskininkuose.

Iš Druskininkų savivaldybės gauname finansinę paramą kultūros, sporto, visuomenės sveikatos, socialinės veiklos projektams. Vienas iš jų – Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems teikimas bendruomenėje. Jau daug metų tęsiame socialinės veiklos projektą „Padėkime vieni kitiems“. Džiaugiamės savo šauniais savanoriais (jų – per 20), kurie globoja neįgaliuosius ir vienišus pagyvenusius žmones, tarp kurių – 90-mečiai ir net šimtamečiai.

Aktyviausi savanoriai – gydytoja Violeta Valskienė, Audronė Petkevičienė, Irena Jonaitienė, Elena Mitkienė, Tamara Kazlauskienė, Juozas ir Monika Sakalai, Ona Sakalauskienė, Aldona Šovienė, Zofija Gaižauskienė, Danutė Petrauskienė, Mania Lukšienė, Nijolė Rimšienė ir kiti. Jiems įvairiomis progomis asmeniškai ir spaudoje dažnai dėkojame ir mes, ir Savivaldybė. Sulaukiame gražių padėkų iš mūsų globotinių.

Už gaunamas projektų lėšas rengiame ekskursijas ne tik po mūsų šalį, bet ir į užsienį. O kur dar mūsų kelionės pas kitų miestų „Bočius“ su meninėmis programomis arba sportinėmis varžybomis!

Apie bendrijos veiklą, įvairius renginius, susitikimus su įžymiais žmonėmis dažnai rašėme spaudoje, žurnaluose. „Kraitės „klubo ir linijinių šokių veikla atsispindi Lietuvos „Bočių“ interneto svetainėje, „Facebook“ paskyroje „Druskininkų Bočiai“ ir kitur. Aktyviausi mūsų korespondentai – A. Padegimaitė, Zofija Gaižauskienė, L. Radinienė.

„Bočių“ veikla atsispindi metraštyje, kurį dabar rašo ir komplektuoja Danutė Petrauskienė, anksčiau – Aldona Litvinavičienė, Marija Navickienė, L. Dabrukienė, Anastazija Sinkevičienė.

Linijinių šokių ratelio šokis – Lietuvai

Pelnyta daugybė apdovanojimų

Už meninę, sportinę, socialinę veiklą esame įvertinti daugybe Vyriausybės, Seimo, LPS „Bočių“ valdybos, Lietuvos asociacijos „Gimnastika visiems“, Lietuvos muzikų rėmimo fondo, Vilniaus Mokytojų namų, Druskininkų savivaldybės vadovų, įvairių organizacijų ir įstaigų atminimo taurėmis, statulėlėmis, medaliais, padėkos raštais, diplomais.

2008 m. gavome Druskininkų savivaldybės Kultūros puoselėtojo diplomą ir piniginę premiją „Už reikšmingą aktyvią ir kūrybingą veiklą kultūros ir meno srityje“, 2015 m. už aktyvų dalyvavimą bendruomenės gyvenime – Druskininkų savivaldybės prestižinį apdovanojimą – bronzinę „Ratnyčėlę“.

2016m. LPS „Bočiai“ „Garbės ženklas“ įteiktas „Bočių“ pirmininkei Z. Jančiauskienei. 2018 m. Lietuvos sveikatos ministerijos nominacija mums skyrė apdovanojimą „Už aktyvumą nepavaldų amžiui“.

Pelnėme ir daugybę Atminimo taurių. Džiaugiamės laimėjimais Pasagos mėtymo varžybose: 2014 m. gegužę taurę iškovojome tarpkurortinėse varžybose Birštone, 2017 m. komandai įteikta Jono Čiginsko atminimo taurė, o 2017 m. liepą taurę pelnėme varžybose su Marijampolės „Bočiais“.

2017 m. rugpjūčio 24 d. džiaugėmės linijinių šokių ratelio pasiekimais: Lietuvos asociacijos „Gimnastika visiems“ „Auksinis amžiaus“ festivalyje laimėta atminimo taure, 2017 m. rugsėjo 30 d. Vilniuje, Tarptautiniame senjorų šokių festivalyje „100 šokių pynė Lietuvai“ pelnytu apdovanojimu, 2018 m. kovo 9 d. Trakuose surengto Respublikiniame šokių kompozicijų konkurso „Šypsenų vaivorykštė“ apdovanojimu, 2018 m. balandžio 17 d. Lietuvos asociacijos „Gimnastika visiems“ tarptautinėje gimnastiadoje, skirtoje Lietuvos 100-mečiui, iškovota taure, 2020 m. rugpjūčio 25 d. šokių, gimnastikos kolektyvų festivalyje-konkurse „Griausmas – 2020“ iškovotu laureatų vardu.

Z. J. Jančiauskienei „Už indėlį, plėtojant „Gimnastika visiems“ Lietuvoje ir užsienyje“, įteikta statulėlė „Vandens lašas“. O kur dar daugybė statulėlių už dalyvavimą tarptautiniuose ir respublikiniuose festivaliuose, konkursuose, turnyruose – tokie aukšti įvertinimai įkvepia mus siekti dar geresnių rezultatų meno ir sporto srityse!

Visų „Bočių“ vardu nuoširdžiai dėkoju Druskininkų savivaldybės vadovams, Socialinės paramos skyriui, JUC, VSB, Kultūros, Švietimo, Sporto centrams, Viešosios bibliotekos vadovams ir darbuotojams, mokyklų, gydymo įstaigų, darželių bendruomenėms ir savaitraščiui „Mano Druskininkai“.

Ačiū visiems „Bočių“ bendrijos nariams, klubų, keturių būrelių darbštiesiems vadovams, ilgametei finansininkei G. Puidokienei, metraštininkei D. Petrauskienei.

Su viltimi pradėdami naujus veiklos metus, tikėkimės, kad, išgyvenę šį sunkų laikmetį, atšvęsime jubiliejų ir vėl džiaugsimės, bendrausime, padėsime, lankysime, užjausime… Juk visos valandos mūsų – diena ir naktis. Darom, ką širdis geidžia. Pasižadame visus darbus aukoti sau ir kitiems, kol dar jėgos mums tai leidžia…

Druskininkų „Bočiai“ mėgsta keliauti – drauge aplankyta Švedija

Mišrus ansamblis „Bočiai“ – dažnas svečias įvairiuose renginiuose

Druskininkų „Bočių“ bendrijos narės – entuziastingos šokėjos „Mano Druskininkai“ ir „Bočių“ archyvo nuotraukos

Zita Joana Jančiauskienė,
Druskininkų „Bočių“ bendrijos pirmininkė