Želdinių apsaugai ir tvarkymui – dėmesys ir mieste, ir seniūnijose

Šią savaitę socialiniuose tinkluose užvirė diskusijos dėl Druskininkų savivaldybėje, Leipalingio seniūnijoje, Vilkanastrų kaime augančios senos dvikamienės, puvinio apimtos, pavojų eismo ir žmonių saugumui keliančios liepos kirtimo/išsaugojimo.

Kaip informavo Druskininkų savivaldybė, šiuo metu pradėti vykdyti kelio per Vilkanastrų kaimą asfaltavimo darbai. Puvinio apimta dvikamienė liepa, auganti kelio juostoje, Savivaldybės želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos siūlymu buvo pažymėta pašalinimui, kaip trukdanti kelio asfaltavimo darbams, eismui ir kelianti pavojų.

Atsižvelgusi į įvairias bendruomenės nuomones, Druskininkų savivaldybė šiuo klausimu inicijavo Vilkanastrų kaimo gyventojų apklausą.

Dar neatlikus apklausos, gyventojai socialiniuose tinkluose jau reiškė savo nuomonę. „Tikrai, kas geriau, puvinio apimta sena liepa ar baisus nepravažiuojamas kelias… Kiekvieną rytą vaikus vežioti į mokyklą tokiu keliu“, – dėl susidariusios situacijos socialinėje erdvėje apgailestavo viena savivaldybės gyventoja. Jai pritarė ir daugiau bendruomenės narių: „Jei jinai yra kelianti pavojų, nejaugi dar reikia svarstyti ir laukti, kol atsitiks nelaimė…“; „Neleidžia kirsti tie žmonės, kurie grįžta tik atostogoms, gal į tai reikėtų atsižvelgti“; „Labai gaila , kad vieno žmogaus ale ambicijos, trukdo darbams. Ji ištisus metus nekvėpuoja dulkėmis“; „Daug metų visi rėkė, kad reikia kelio… dabar jau liepų… kada žmogui gerai? O kas atsakys jei įvyks nelaimė? Kokie gali būti debatai? Kad ir kaip gaila, jos jau savo atgyveno, pasodinkite naujas, prisimins kitos kartos.“

Puvinio apimta dvikamienė liepa, auganti kelio juostoje, Savivaldybės želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos siūlymu buvo pažymėta pašalinimui, kaip trukdanti kelio asfaltavimo darbams, eismui ir kelianti pavojų/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Svarbiausia – užtikrinti žmonių saugumą

Druskininkų savivaldybėje daug dėmesio skiriama ekologijai, atsakingai žiūrima į visų želdynų priežiūrą, tvarkymą, atnaujinimą. Nors Druskininkai – viena iš miškingiausių Lietuvos savivaldybių, stengiamasi išsaugoti kiekvieną medį. Pasak Savivaldybės administracijos specialistų, sudaryta Želdinių apsaugos ir priežiūros komisija vertina kiekvieną gautą prašymą dėl želdinių genėjimo ar išėmimo ir teikia siūlymus Administracijos direktoriui.

Pasak Druskininkų savivaldybės mero Ričardo Malinausko, kalbant apie kelių formavimą seniūnijose, šiuo atveju – apie Vilkanastrų kaimo kelio asfaltavimą – būtina įvertinti tai, kad kaimo keliai yra siauri, aplink juos yra privačios teritorijos, todėl pasukti ar nukreipti kelią taip, kad nereikėtų šalinti medžių, yra neįmanoma. „Šioje situacijoje esminis yra ir gyventojų bei jų turto saugumo klausimas. Ar galima dėti ant svarstyklių žmonių gyvybes ir emocijas dėl puvinio apimto medžio? Pirmiausia reikia galvoti apie ten gyvenančių ir keliu važiuojančių ar pro šalį einančių žmonių saugumą , – sakė R. Malinauskas, akcentuodamas, jog savivaldybėje auga nemažai medžių, kurie yra brandūs, skaičiuojantys ne vieną dešimtmetį, pažeisti įvairių ligų ir keliantys pavojų. – Tokius medžius tenka pašalinti, tačiau visada į jų vietą atsodinami jau paauginti, prie kraštovaizdžio derantys medžiai.“

 

Pernai mieste ir seniūnijose pasodinta daugiau kaip 500 želdinių

 

Druskininkų savivaldybės administracijos direktorė Vilma Jurgelevičienė pažymėjo, kad Savivaldybės teritorijoje kasmet plečiami želdynų plotai, pasodinami šimtai jau paaugusių, 4-5 metrų aukščio medžių. Tokių jau pasodinta Vytauto, M. K. Čiurlionio gatvėse Druskininkuose, Leipalingio miestelio Seirijų gatvėje.

Specialiu įrenginiu jau ne vienerius metus Savivaldybės viešosiose teritorijose sėkmingai pasodinamos pušelės, kurias padovanoja patys gyventojai – medeliai paimami iš privačių sklypų ir pasodinami numatytose viešosiose erdvėse.

„Vien 2017 metais buvo persodinta beveik pusantro šimto pušų. Vykdant gatvių rekonstrukcijos darbus mieste ir seniūnijose, pasodinta dar beveik 400 želdinių. Tai tikrai įspūdingi skaičiai, kurie rodo, kad žaliąsias erdves formuojame atsakingai. Šaliname medžius, tik esant būtinybei. Kai medžiai yra sergantys, užpulti kenkėjų, pažeisti puvinių. Atsižvelgiame ir į gyventojų nuomonę. Labai svarbu suprasti, kad, pakeitus pavojų keliančius medžius naujais, turėsime ne tik gražesnę, bet ir saugesnę aplinką. Pašalintų medžių mediena taip pat yra panaudojama praktiškai – Druskininkų savivaldybės Paslaugų ūkio darbuotojai atnaujina suoliukus ir pavėsines, kuriais naudojasi druskininkiečiai ir kurorto svečiai. Esame dėkingi bendruomenei, kad prisideda prie žaliųjų erdvių puoselėjimo ir tvarkymo“, – sakė V. Jurgelevičienė.

 

„Mano Druskininkai“ informacija