Meras Ričardas Malinauskas: „Kiekvienas laimingas žmogus aplink save kuria gėrį “

Dyla paskutinės šių metų savaitės ir dienos. Miestui, kaip ir žmogui, metų pabaigoje įprasta atlikti prabėgusių mėnesių reviziją – įvertinti džiaugsmo ir laimės šypsenas, rūpesčių raukšles. Apie tai, kuo gyveno Druskininkai 2019-aisiais, kalbėjomės su Druskininkų savivaldybės meru Ričardu Malinausku.


Ričardas Malinauskas, Druskininkų savivaldybės meras

– Gerbiamas mere, kokie Druskininkams buvo šie metai? Juk Druskininkai turi kuo pasidžiaugti?

– Šie, kaip ir visi metai, kuriais keliaujame, buvo įvairūs – turėjo ir šviesių, ir tamsių spalvų.

Norėčiau pasidžiaugti Druskininkų pasiektais rezultatais įvairiose srityse, pradedant nuo ūkinių, komunalinių reikalų iki miesto infrastruktūros plėtojimo. Kadangi Druskininkų gyvenimas didžiąja dalimi priklauso nuo turistų, ypač džiugina 10 proc. išaugę turistų srautai. Tai yra pats geriausias augimo rodiklis per dešimtmetį. Tą pakilimą matau ne tik iš Statistikos departamento gaunamų duomenų, bet girdžiu iš mūsų verslininkų, dirbančių kurorte. Akivaizdu, kad einame teisinga linkme.

Puiki yra mūsų švietimo bendruomenė, pasiekusi vieną iš geriausių rezultatų Lietuvoje. Akivaizdu, jog prieš daugelį metų atliktas mūsų švietimo tinklo optimizavimas, buvo sėkmingas. Pedagogų darbas, švietimo specialistų pastangos duoda tokių rezultatų, kuriuos deramai įvertino šalies švietimo srities ekspertai.

Visose apklausose esame viršuje. Jei mes patenkame į geriausiųjų penketuką net pagal tuos kriterijus, kurie nepritaikyti mažosioms savivaldybėms, viską darome teisingai.

Pagaliau, po ne vienerius metus trukusio įdirbio Druskininkuose pradėtos Kultūros ir kongresų rūmų pastato statybos. Šiandien į šį objektą jau investuota daugiau nei 4 mln. eurų. Tai suteikia vilties, kad šis, ne tik Druskininkams, bet ir visai šaliai svarbus projektas bus tikrai įgyvendintas.

Kai kalbamės apie šį objektą su Vyriausybe ir Kultūros ministerija, visi vienu balsu pritaria, jog toks objektas labai reikalingas, visi tarsi palaiko, bet kai reikia skirti lėšų ir priimti konkrečius sprendimus, deja, jų pasigendame.

Džiugu, kad Savivaldybė, investuodama savo 2 mln. eurų, įrodė, kad gali vykdyti šį projektą ir sugeba panaudoti lėšas. Todėl Kultūros ministerija pasiūlė VIP lėšas, kurių negalėjo įsisavinti kitos savivaldybės.

– Druskininkai 2021 metais taps Pasaulio lietuvių sporto sostine, pas mus vyks Pasaulio lietuvių sporto žaidynės. Kaip vyksta pasirengimas šiam svarbiam renginiui?

– Šiemet esminius darbus pradėjo Premjero sudaryta pasirengimo Pasaulio lietuvių sporto žaidynėms darbo grupė. Jau sušauktas ne vienas pasitarimas, diskutuota dėl sporto šakų, infrastruktūros tobulinimo, lėšų skyrimo renginiams ir infrastruktūrai. Tikiu, kad Druskininkai, organizuodami tokį svarbų renginį, kaip visada, nepadarys gėdos Lietuvai. Žaidynėse dalyvaus apie 8 tūkst. sportininkų iš Lietuvos ir užsienio. Laukiama net 3 tūkst. dalyvių iš įvairių pasaulio šalių. Kadangi nuolat akcentuojame emigrantų sugrįžimo, Lietuvos garsinimo pasaulyje svarbą, mes pasinaudosime proga per šias žaidynes reklamuoti ir Lietuvą, ir Druskininkus.

– Savivaldybė šiemet perėmė į savo rankas „Snow Arenos“ valdymą. Kaip sekasi?

– Savivaldybė, įgyvendindama „Snow Arenos“ projektą, konkurso būdu atrinko operatorių, kuris investavo lėšas į tokio objekto sukūrimą ir veiklą joje vykdė nuo 2011 metų. Deja, šiemet, iškilus problemoms ir verslui nusprendus keisti veiklos kryptį, Savivaldybė, siekdama užtikrinti arenos veiklą ir pagerinti paslaugų kokybę, priėmė sprendimą perimti šio objekto valdymą.

Džiaugiuosi, kad, praėjus vos keliems mėnesiams po arenos perėmimo, iš lankytojų girdime gerus atsiliepimus – ir dėl pasikeitusios darbo aplinkos, ir dėl teikiamų paslaugų, įskaitant sniego kokybę bei įrangą.

Visada laikėmės pozicijos: jei objekto reikia miestui, prioritetas – privataus verslo investicija, bet jai neatsiradus, Savivaldybė imasi ir visada imsis iniciatyvos įgyvendinti reikiamą projektą. Šiuo metu planuojamos arenos operatoriaus paieškos.

Dabartinė „Snow Arenos“ valdytoja – savivaldybės įmonė AQUA. Beje, džiugina šios įmonės rezultatai – Vandens parką jau aplankė per 5 mln. lankytojų. Kolektyvas neužmigo ant laurų, kuria naujas pramogas ir paslaugas.

– Sakėte, kad šie metai turėjo ir tamsių spalvų.

– Kalbant apie Savivaldybės reikalus, vieni iš pačių niūriausių praeinančių metų prisiminimų – politinis ažiotažas prieš Druskininkus, sukeltas saujelės vietinių politikierių, kurie, šmeiždami ir juodindami Druskininkus, į šį procesą įtraukė ir aukščiausio politinio lygmens veikėjus bei institucijos. Iki šiol sunkiai galiu įsivaizduoti, kaip gali šiuolaikiška, demokratine ir Europos valstybe besivadinančios Lietuvos valdžios atstovai vadovautis ne teisine baze, bet priversti valstybines institucijas tarnauti jų užgaidoms – susidoroti su vienu ar kitu žmogumi, taikyti dvigubus standartus, klastojant dokumentus ir priverčiant teismus priimti absurdiškus sprendimus.

– Kaip vertinate Druskininkų bendruomenės vaidmenį Savivaldybės gyvenime?

– Labiausiai norėčiau pasakyti ačiū druskininkiečiams. Tiems, kurie už mane balsavo per savivaldos rinkimus, tiems, kurie, siekdami išsiaiškinti tiesą, surinko šešis su puse tūkstančio parašų ir kreipėsi į Seimą dėl komisijos sudarymo, kad būtų išsiaiškinta tiesa apie tai, kas ir kodėl piktybiškai kenkia Druskininkams. Deja, Seimo nariams neužteko noro ar tvirto stuburo išsiaiškinti tiesą, sukuriant darbo grupę. O gal išsigando, kad visi pamatys jų purvinos politikos užkulisius?

Džiugina Druskininkų bendruomenės vieningumas – ir vieningai pasirenkant politikus, kurie rūpinsis Druskininkais, ir požiūriu į žmones su negalia bei kitais klausimais. Matau mūsų verslo bendruomenės, įvairių klubų, visų žmonių norą kartu kurti, bendrauti, padėti vieni kitiems – tai puikiai įrodė druskininkiečių organizuojami labdaros renginiai, įvairios gerumo akcijos.

Kai kas norėtų mus suskaldyti, įkalti pleištą tarp mūsų, bet nepavyksta – turime tvirtą ir vieningą bendruomenę, žmonės atsirenka, kas yra kas. Tik taip susitelkę, pasiekiame tokių rezultatų, kuriais šiandien didžiuojamės.

– Kokie šie metai buvo Jums, kaip žmogui? Ko norėtumėte palinkėti druskininkiečiams artėjančių švenčių proga?

– Esu ir būsiu šalininkas tos pozicijos, jog savivalda yra arčiausiai žmogaus ir geriausiai žino jo problemas. Daug metų teko spręsti nesibaigiančias problemas savivaldos ir centrinės valdžios santykių srityje. Po 16 metų vadovavimo Lietuvos savivaldybių asociacijai, šiais metais priėmiau sprendimą nekandidatuoti į LSA prezidento postą. Sulaukiau kolegų pasitikėjimo ir gavau jų pasiūlymą vadovauti Lietuvos kurortų asociacijai. Šioje srityje, manau, pavyks nuveikti daug naudingų darbų mūsų kurorto ir visos Lietuvos labui.

Jei kalbėsime apie asmeninį gyvenimą, tai mes visi siekiame, trokštame, darome viską, kad būtume laimingi. To siekiu ir aš. Esu iš tų žmonių, kurie nelinkę viešinti savo asmeninio gyvenimo, tačiau niekam ne paslaptis, kad esu vedęs. Šie metai atvertė naują mano šeimyninio gyvenimo puslapį. Džiaugiuosi ir esu laimingas, suradęs savo žmogų.

Kiekvienas laimingas žmogus kuria gėrį aplink save. To visiems ir linkiu. Mylėkime ir branginkime žmones, esančius šalia ir džiaukimės tuo, kad juos turime.R