Šviesų stebukladariai turizmo sostinę – Druskininkus nukėlė į fantastišką dimensiją

Tai, kas praėjusį savaitgalį vyko Druskininkuose – žodžiais nenusakoma, protu sunkiai suvokiama, vaizdai ir potyriai – kaip fantastiniame filme.  Paskutinį rugsėjo savaitgalį Druskininkai vėl tapo Lietuvos turizmo sostine.  O jei tiksliau – Druskininkai šia sostine yra ištisus metus, tik Pasaulinės turizmo dienos proga dar ryškiau ir spalvingiau  apie tai praneša Lietuvai ir Pasauliui. 

Didžiausio Turizmo dienų lankytojų susižavėjimo sulaukė šviesos ir garso projektai. Roberto Kisieliaus nuotrauka

„Jau tapo tradicija, kad ši šventė yra unikali ir kiekvieną kartą leidžia pamatyti vis kitokius Druskininkus – ne išimtis buvo ir šie metai“, – sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

Daug peno ir kūnui, ir sielai

Miesto turizmo ir verslo objektai turizmo gurmanams buvo  paruošę turtingą sveikatai naudingų paslaugų, aktyvių veiklų ir pramogų sąrašą. Daugelis viešbučių, restoranų, sveikatos namų, šeimos pramogų kompleksų svečiams, pateikusiems slaptažodį TURIZMO GURMANAS, taikė specialias kainas ir nuolaidas.

Skonio gurmanams Druskininkų kavinės ir restoranai taip paruošė ypatingus pasiūlymus. Ištarus stebulingąjį slaptažodį, ypatingas Šefo komplimentas laukė šeimos restorane „Toli toli“, tikrais Italijos picų skoniais buvo galima pasimėgauti neseniai duris atvėrusioje picerijoje „Marinara“, restorane„Bukhara“ vyko tradicinis Plovo virimo čempionatas, o „ 10-th avenue“ pakvietė į druskininkietišką „ Oktoberfest“.

Turizmo dienų metu vyko daug pažintinių renginių. Istorijos gurmanams visą paketą ekskursijų pristatė gidai: į svečius kvietė „Dzub Dzub“ studija-galerija, kurioje įsikūrę medžio skulptoriaus G. Akstino sukurti koplytstulpiai, kryžiai, mitologiniai personažai, ypatingą galimybę dalyvauti pažintinėje ekskursijoje „Ne viskas auksas, kas auksu žiba“ suteikė Lietuvos prabavimo rūmai, pakvietę  į akredituotą Prabavimo ir įspaudavimo laboratoriją.

Nebuvo pamiršti ir meno gurmanai  – jie turėjo progą pažinti muziejų ir galerijų meno klodus.

Efektyviausia šventės dalis – šviesų projektai

Tačiau didžiausio Turizmo dienų lankytojų susidomėjimo sulaukė šviesos ir garso projektai, pristatyti įvairiose kurorto vietose. Net 48 šviesų dailininkai iš visos Lietuvos tris dienas ir tris naktis kūrė tai, kuo savaitgalį žavėjosi druskininkiečiai ir tūkstančiai svečių iš Lietuvos ir užsienio.  Virtinė gurmaniškų patirčių – netikėti vaizdiniai sprendimai, drąsios vizualizacijos, šviesos refleksijos ir sensorinės  garso terpės kvietė dvi dienas po miestą klajoti iki išnaktų ir dovanojo keliautojams nepamirštamus pojūčius.

Transformavosi ir vis kitokius pavidalus įgijo gerai pažįstami miesto pastatai: sinchronizuota muzikos ir šviesos kompozicija  išryškino miesto muziejaus architektūrines detales. Šviesų nuspalvinta Druskininkų Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės bažnyčia įgavo didybės, o vaizdinės projekcijos viduje, skambant vargonų muzikai ir choro „Druskininkai“ balsams, sukelė neįtikėtinus sielos virpesius.

Su išskirtiniu projektu ne tik turizmo, bet ir muzikos bei šiuolaikinių menų gurmanams į gimtąjį miestą šia proga sugrįžo  visai Lietuvai gerai žinomas alternatyvios muzikos kūrėjas, būgnininkas ir prodiuseris Adas Gecevičius. Kartu su vidžėjumi Vytautu Žarnausku muzikantas miestui ir jo svečiams padovanojo fantastišką  pasirodymą, kai ambiento garsai ir įspūdingos projekcijos apgaubė ir magiškai nuspalvino Druskininkų savivaldybės pastatą.  Tūkstančiai šventės lankytojų šeštadienį, sulaikydami kvapą, stebėjo šį pasirodymą.

Šviesų stebuklai lankytojus sutikdavo prie kiekvieno svarbesnio kurorto objekto, tam, kad viską pamatytum ir pasigrožėtum, prireikė keletos valandų.

Šiltai ir įspūdingai pasitikdamas metų laiko virsmą, kurortas durų neužveria, o atvirkščiai, paruošęs dar ilgesnį paslaugų sąrašą, primena, kad turizmo gurmanai čia laukiami ištisus metus.

Simonas Kazakevičius, Druskininkų savivaldybės mero pavaduotojas:

„Ruošdamiesi Druskininkų turizmo dienoms, sau kėlėme daug tikslų: suteikti realią naudą, išskirtinius pasiūlymus kurorto svečiams, nudžiuginti pramogomis visus renginio dalyvius ir parodyti dar nematytus Druskininkus.

Daug žmonių dirbo prie to, kad šventės dalyviai turėtų nepamirštamą reginį – ačiū visiems už pastangas, išradingumą ir atsakomybę.

Po šventės sulaukėme daug gerų atsiliepimų ir iš bendruomenės narių, ir iš kurorto svečių – tai mums paskatinimas nesustoti, ieškoti naujų raiškos formų, kas kartą stebinti.

Švęsti Turizmo dienas yra Druskininkų tradicija, tačiau norime, kad šventė kiekvienais metais būtų unikali ir nepakartojama“.

Turizmo dienų svečių įspūdžiai

Vygis ir Akvilė – iš Vilniaus:  „Druskininkuose buvome pirmą kartą, nes draugai rekomendavo atvažiuoti į Turizmo dienas.  Kadangi miesto nepažįstame, o norėjosi kuo daugiau pamatyti, tai labai padėjo planelis, kuriame nurodytos šviesų instaliacijų išdėstymo lokacijos. Įspūdžiai – patys geriausi, stebino šviesų dailininkų kūrybiškumas, sugebėjimas pritaikyti savo projektus prie vietos reljefo ir pastatų. Neįsivaizdavome, kad Druskininkuose taip gražu ir naktį, ir dieną“.

Algina ir Tomas Akvinavičiai – iš Kauno: „Pernai per Turizmo dienas lankėmės Druskininkuose, labai patiko, tai šiemet vėl atvažiavome. Šiemet buvo dar stipriau. Ypač sužavėjo projekcijos ant savivaldybės pastato ir bažnyčios vidaus apšvietimas. Fantastiška, apšvietimo meistrai pademonstravo savo išmonę ir neribotas technines galimybes. Pasijutome, jog būtume nukelti į kitą realybę. Ačiū, Druskininkai, už nerealią šventę“.

Zelta, Aivars, Zane – iš Latvijos: „ Mes pirmą kartą atvykome į Druskininkus, atvykome į Vandens parką, kuris tikrai geresnis nei mūsiškis Jūrmaloje. Labai apsidžiaugėme, kad patekome į Turizmo dienos šventę. Kiek daug žmonių, kokie puikūs apšvietimo projektai, mums Latvijoje to matyti neteko. Labai sužavėjo prie ežero esančio pastato (Miesto muziejus – autor. past) apšvietimas. Atrodė jog plaukia didelis laivas – rūmai su galingais prožektoriais. Labai patiko demokratiška atmosfera, kurią patyrėme Druskininkuose“.

Ryškiausias Turizmo dienų akimirkas užfiksavo Robertas Kisielius ir Justinas Kyga

Vaidas, Remigijus, Živilė, Rūta – draugų kompanija iš Vilniaus: „Į Druskininkus atvažiavome pažiūrėti šviesos instaliacijų, nes esme šviesų festivalių fanai, visada stengiamės važiuoti ten, kur vyksta meniniai apšvietimo projektai. Į Druskininkus mus pakvietė draugai, kurie patys čia pristatė savo šviesų projektą. Visą penktadienio vakarą vaikščiojome po Druskininkus, stebėjomės šviesų dailininkų išmone. Galime pasakyti, jog čia buvo tikras Šviesų festivalis,  nenusileidžiantis sostinės projektams. Druskininkai pavarė!“

Rimantas ir Vaida Balsevičiai – iš Alytaus: „Turizmo dienose Druskininkuose lankomės trečią kartą. Žinoma, šiemet nustebino apšvietimo įvairovė, fantastiški vaizdai, ypač patiko prie fontano vykęs projektas su prasmingais tekstais, Čiurlionio muzika ir išraiškingu apšvietimu. Kadangi esame ekskursijų mėgėjai, tai labai džiaugėmės, jog galėjome dalyvauti žygyje pėsčiomis po naktinius Druskininkus. Buvo labai smagu. Druskininkai tikrai sugeba sukurti kurorto svečiams puikias šventes!“

Laimutis Genys