Druskininkus papuošė iškilių asmenybių atminimui skirti suoleliai

Šiemetė Pasaulinė kultūros diena Druskininkuose buvo išskirtinė – ta proga įvairiose miesto erdvėse buvo atidengti skulptoriaus Romualdo Inčirausko sukurti atminimo suoleliai, skirti Druskininkams nusipelniusių žmonių – Ignaco Fonbergo, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio, Žako Lipšico ir Karolio Dineikos – atminimui įamžinti ir atspindintys kiekvienos Druskininkams svarbios asmenybės unikalumą.

Druskonio ežero pakrantė M. K. Čiurlionio atminimo suolelio pastatymui parinkta neatsitiktinai – iškilusis mūsų tautos kūrėjas žavėjosi Druskininkų gamta, čia gyveno ir kūrė / Roberto Kisieliaus ir Laimos Rekevičienės nuotraukos

Iškilmingoje atminimo suolelių atidengimo ceremonijoje dalyvavo daugybė druskininkiečių, savivaldybės vadovai, Tarybos nariai, įvairių įstaigų atstovai.

„Mes didžiuojamės, kad nuo šiol mieste yra vietos, kuriose bus galima pasidžiaugti mūsų miesto ir krašto įžymybėmis, žmonėmis, kurie dėl savo nuveiktų darbų tikrai nusipelno būti įamžinti“, – atidengdamas suolelius sakė Druskininkų savivaldybės meras Ričardas Malinauskas.

M. K. Čiurlionio asmenybės ir jos kūrybinio palikimo tikriausiai pristatyti niekam nereikia, ir atminimo ženklų M. K. Čiurlioniui niekada nebus per daug. „O koks nuostabus tas senasis Druskininkų miškas, kaip jį mylėjo Čiurlionis! Kokių vaizdų sukeldavo, kokių minčių įkvėpdavo nuotaikingas nepaliaujamas senų pušų ošimas“, – apie M. K. Čiurlionio meilę Druskininkų gamtai yra rašiusi jo sesuo Jadvyga Čiurlionytė.

Ir iš tikrųjų Druskininkai yra Čiurlionio miestas, o kitąmet mes visi būsime M. K. Čiurlionio paliesti, nes būtent toks yra mūsų miesto, kaip Lietuvos kultūros sostinės, šūkis. O ir Druskonio ežero pakrantė atminimo suolelio pastatymui parinkta neatsitiktinai – M. K. Čiurlionis žavėjosi Druskininkų gamta, čia gyveno ir kūrė.

I. Fonbergo atminimo suolelis pastatytas Gydyklų parke, netoli mineralinio vandens biuvetės / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Skulptorius R. Inčirauskas didžiajam mūsų šalies menininkui sukūrė išskirtinį, zodiako ženklais ir M. K. Čiurlionio parašu puoštą suolelį, kuris ir buvo pastatytas Druskonio pakrantėje.

Ignacijus Fonbergas Druskininkuose niekada negyveno, bet mūsų kurorto istorijai ir raidai jo darbai ypatingai reikšmingi net ir šiandien. Mokslininko atlikti Druskininkų mineralinių vandenų tyrimai buvo didelis postūmis Druskininkuose vystyti kurortinį gydymą. I. Fonbergo iniciatyva buvo parengtas ir Druskininkų gydyklos projektas. Būtent todėl atminimo suolelis pastatytas Gydyklų parke, netoli mineralinio vandens biuvetės.

„Aš didžiuojuosi gimęs kaime, kurio žemę lietė jo kojos. Mūsų brangieji, nepamirštamieji Druskininkai!“, – taip 1972-aisiais, likus dvejiems metams iki mirties, paklaustas apie M. K. Čiurlionį, rašė kitas, ne mažiau garsus ir žinomas druskininkietis Žakas Lipšicas, Lietuvos žydų kilmės skulptorius, žymus kubizmo atstovas, gyvenęs ir kūręs Prancūzijoje, JAV, Izraelyje ir Italijoje.

Ž. Lipšico atminimui skirtas sukurtas suolelis pastatytas prie Ž. Lipšico žydų muziejaus / Roberto Kisieliaus nuotraukos

„Savo ruožtu, aš tvirtinu, kadangi skulptūra iš esmės yra masių menas, tai galvoti ir kurti ją reikia ta dvasia. Didžioji skulptūra visais laikais buvo menas, kuriame kiekvienas randa kažką savita. Tačiau jeigu skulptorius galvoja apie mases, tai ir masės turi galvoti apie skulptorių: tik šio tarpusavio supratimo dėka menas gali būti didis“, – 1935 m. žurnalui „Cahiersd‘Art“ sakė Žakas Lipšicas. O jo atminimui skirtas skulptoriaus R. Inčirausko sukurtas suolelis pirmadienį atidengtas prie Ž. Lipšico žydų muziejaus.

Na, o Karolį Dineiką – gydomosios kūno kultūros specialistą, dėstytoją, mokslininką, pirmųjų krepšinio taisyklių kūrėją – žmonės vadino „stebukladariu iš Druskininkų“. Net 28-erius savo gyvenimo metus jis Druskininkuose puoselėjo sveikatingumo parką, ypač daug dėmesio skirdamas gydymui oru, saule, vandeniu. Jo gydymo ir sveikatinimo metodai aktualūs iki šių dienų. Taigi ir K. Dineikos atminimui skirtas suolelis buvo pastatytas K. Dineikos sveikatingumo parke.

K. Dineikos atminimui skirtas suolelis buvo pastatytas K. Dineikos sveikatingumo parke / Roberto Kisieliaus nuotraukos

Iškilmingą atminimo suolelių ceremoniją vedė gidė Lilijana Stepanovienė, pateikusi įdomių istorinių faktų apie kiekvieną Druskininkams nusipelniusią asmenybę, o nuo vieno suolelio link kito pėsčiomis ėjusiems druskininkiečiams ji papasakojo unikalių istorijų apie įvairius kurorto objektus.

I. Fonbergo atminimo suolelis pastatytas Gydyklų parke / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Ir miestelėnai, ir kurorto svečiai neslėpė džiaugsmo, kad kurorte atsirado dar daugiau išskirtinių objektų, prie kurių bus galima stabtelėti, pasėdėti, pasigrožėti ar nusifotografuoti.

Visų keturių atminimo suolelių autorius – skulptorius R. Inčirauskas / Roberto Kisieliaus nuotrauka

„Mano Druskininkai“ informacija