Druskininkų pučiamųjų instrumentų orkestro debiutą vainikavo pergalė

Panevėžio rajone surengtas respublikinis Juozo Gudavičiaus vardo muzikos konkursas „Kur giria žaliuoja“, suvienijęs pučiamųjų instrumentų orkestrus ir chorus pasirodyti vienoje scenoje. Trečius metus Paįstrio kultūros centro organizuotame renginyje dalyvavo ir Druskininkų pučiamųjų instrumentų orkestras. Konkurse dalyvavo šeši chorai ir trys orkestrai. Orkestrų grupėje iš pirmo žvilgsnio galėjo susidaryti įspūdis, jog didelės konkurencijos nebuvo, tačiau mūsų varžovų laimėjimai, potencialas ir pajėgos gerokai pranoko mūsiškes.

Druskininkų pučiamųjų instrumentų orkestras K. Dineikos sveikatingumo parke vasarą džiugino druskininkiečius ir  kurorto svečius/Dianos Sinkevičiūtės nuotrauka

 

Štai Vilniaus Karoliniškių muzikos mokyklos pučiamųjų skyriuje dirba 20 mokytojų, orkestre groja daugiau kaip 30 muzikantų, o Lietuvos pučiamųjų orkestrų čempionate A kategorijoje jie jau yra pelnę antrąją vietą.

Įspūdingi ir kito konkurso dalyvio – Panevėžio rajono Šilagalio kultūros centro pučiamųjų instrumentų 36 muzikantų orkestro „Sklepučini“ pasiekimai: tarptautiniame muzikos festivalyje „Zlata lyra“ Lenkijoje laimėtas Grand PRIX, tarptautiniame muzikos festivalyje „EuroBosel“ Vokietijoje Brass bend kategorijoje užimta pirmoji vieta, pernai respublikiniame Juozo Gudavičiaus vardo muzikos konkurse „Kur giria žaliuoja“ laimėtas I laipsnio diplomas, orkestras du kartus nominuotas ir „Aukso paukštei“. Ryškūs ir asmeniniai orkestro dirigento Vilmanto Vapsvos pasiekimai – jis – dabartinis Lietuvos varinių pučiamųjų instrumentų orkestrų asociacijos prezidentas, du kartus išrinktas geriausiu saviveiklinių orkestrų kategorijos dirigentu.

O mūsų pučiamųjų instrumentų orkestrą sudarė 17 muzikantų, įskaitant ir dirigentą. Konkurse Druskininkams atstovavo M. K. Čiurlionio meno mokyklos ir muzikos studijos „Mikutis“ mokiniai, meno mokyklos mokytojai ir dainininkas, televizijos projektų „Kelias į žvaigždes-3“ ir „Mes vieno kraujo“ nugalėtojas Anatolijus Oleinik, konkurse grojęs baritoniniu saksofonu ir kajonu.

Vienintelis reikalavimas, kurį turėjo įgyvendinti visi konkurso dalyviai – atlikti po vieną kompozitoriaus Juozo Gudavičiaus kūrinį. Būtent šis reikalavimas mums kėlė daugiausia rūpesčių. Kokį kūrinį bepasirinktume (maestro yra sukūręs daugiau kaip pusantro šimto vokalinės ir instrumentinės muzikos kūrinių), jį tekdavo pritaikyti mūsų orkestro sudėčiai.

Orkestro vadovas apsisprendė aranžuoti populiariausią kompozitoriaus chorinę dainą „Kur giria žaliuoja“. Tenka pripažinti, kad net ir konkurso dieną dar teko daryti nedidelius pakeitimus, kad kūrinys „nenukentėtų“, atliekant jį mūsų netradicine orkestro sudėtimi. Ir neapsirikome! Šio chorinės muzikos šedevro atlikimas, mūsų interpretacija įtikino komisiją ir sužavėjo žiūrovus, nes plojimai nesibaigė, net ir po pasirodymo mums išėjus iš scenos.

Pasibaigus konkursui, po žiuri svarstymo jos pirmininko Remigijaus Vilio kalba buvo trumpa – nedideliam, bet darniam orkestrui iš Druskininkų skiriama pirmoji vieta. Kartu su pirmąja vieta laimėtas ir piniginis prizas – 250 eurų, kuris buvo pervestas į Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos sąskaitą ir ateityje bus panaudotas orkestro reikmėms.

Tokie konkursai kolektyvams padeda bręsti ir tobulėti, todėl pirmiausia noriu padėkoti Druskininkų savivaldybei už orkestro vasaros stovyklos finansavimą bei kultūros projektų rėmimą, Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklos administracijai – už transportą ir galimybę išvykti į konkursą. Nuoširdžiai dėkojame ir mokytojams Vytautui Andruškevičiui, Vitalijui Miesčionaičiui, Danui Juškevičiui, negailėjusiems laiko papildomoms repeticijoms, mokiniams ir jų tėveliams – už kantrybę. Ir, žinoma, tariame AČIŪ Anatolijui Oleinik už patarimus bei jo paties didelį indėlį į pergalę. Visus ypač sužavėjo išradingas ir virtuoziškas grojimas, kiek neįprastu mušamuoju instrumentu – kajonu, kuris Anatolijaus rankose suskambo, kaip pilnas mūšamųjų instrumentų komplektas.

Po konkurso komisijos nariai smalsavo, kaip mums pavyko prisikalbinti populiarų dainininką į orkestrą? Ir jų nuostaba buvo dar didesnė, kai sužinojo, jog jis – buvęs mūsų mokinys, kuris randa laiko tarp koncertinių turų, pasirodymų televizijoje dalyvauti mūsų orkestro repeticijose ir koncertuose.

Pirmas konkursas, pirmoji vieta, pirmoji pergalė. Orkestro planai – ateinančiais metais įsigyti koncertinius rūbus ir trūkstamų instrumentų, surengti kūrybinę vasaros stovyklą, organizuoti tradicinius vasaros koncertus K. Dineikos sveikatingumo parke, dalyvauti XIX-ame pučiamųjų orkestrų čempionate, pučiamųjų orkestrų festivalyje Lenkijoje ir, žinoma, su jaunatviška energija įsilieti į miesto kultūrinius renginius.

Naudodamasis proga kviečiu jaunuosius muzikantus drąsiai rinktis pučiamuosius instrumentus. Bet kada galima užeiti į Druskininkų M. K. Čiurlionio meno mokyklą ir pasikonsultuoti su pučiamųjų instrumentų mokytojais, o ateityje galbūt drauge patirti ir kolektyvinio muzikavimo džiaugsmą.

 

Juozas Mikolainis,

orkestro vadovas, mokytojas-ekspertas