Druskininkų fontanai – atgaiva miestiečiams, svečiams bei patraukli kurorto įvaizdžio dalis

Mūsų kurortas gali didžiuotis ne tik iš žemės gelmių trykštančiais mineraliniais šaltiniais, bet ir originaliais fontanais, kurie puošia miestą ir suteikia Druskininkams papildomo žavesio. Fontanų teikiama gaiva buvo ypač aktuali praėjusią savaitę, kai Lietuvą buvo užplūdusi karščio banga ir visiems norėjosi vėsumos bei galimybės atsigaivinti.

Druskininkuose veikia keturi viešosiose vietose įrengti fontanai. Vieni iš jų kaip magnetas traukia žmones ne tik atsigaivinti ir pasigrožėti, bet ir ilgiau pasiliktų jų erdvėje. Kiti yra tiesiog neatskiriama Druskininkų miesto peizažo dalis, sustiprina patrauklaus miesto įvaizdį.

Gydyklų parke esantis fontanas yra laikomas vienu gražiausiu Lietuvoje / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Apie miesto fontanus, jų paskirtį, technines galimybes ir teikiamus malonumus pasikalbėjome su ekspertais, juos prižiūrinčių įmonių atstovais.

Fontanas garsina Druskininkus

Pačiame Druskininkų centre, Gydyklų parke nuo 2011 metų veikiantis muzikinis fontanas yra viena iš mėgstamiausių druskininkiečių ir miesto svečių susibūrimo vietų bei bene populiariausia lankytina vieta Druskininkuose. Šis fontanas yra laikomas vienu gražiausiu Lietuvoje.

Juozas Grigas, Druskininkų savivaldybės Ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Šį fontaną administruojančio Sveikatinimo ir poilsio centro „Aqua“ Marketingo ir pardavimų vadovė Jūratė Vaitkevičiūtė pasakojo, kad jame cirkuliuoja apie 25 kubiniai metrai vandens. Po remonto fontane atsirado vandens rūko efektas, kuris išgaunamas, aukštu slėgiu pučiant vandenį.

Fontano čiurkšlės „šoka“ pagal grojančią muziką. Tam tikslui fontane yra sumontuota apie 100 didžiųjų purkštukų ir keletas šimtų mažųjų purkštukų.

Vakarais fontanas nušvinta įvairiomis spalvomis, šviesų efektai išgaunami 134 prožektoriais, sumontuotais pačiame fontane ir dar keturiomis dešimtimis prožektorių, sumontuotų aplink fontaną.

Šio fontano lankytojai turi galimybę užsakyti savo mėgstamą kūrinį, kurio skambėjimui „akomponuoja“ šokančios fontano čiurkšlės.

J. Vaitkevičiūtė sakė, jog daugiau muzikinių pageidavimų prie fontano sulaukiama savaitgaliais ir šventinėmis dienomis, vakarais.

„Kai Druskininkai sulaukia daugiau svečių, tai ir fontano melodijų užsakoma daugiau. Pavyzdžiui, savaitgalio dieną sulaukiame apie 80 užsakymų. Šiuo metu repertuare yra 52 dainos, dar ruošiamos 7 naujos. Suprogramuoti fontaną pagal kiekvieną dainą – sudėtingas ir kruopštus darbas, labai smagu, kad tai daro druskininkiečiai specialistai. Paskutiniais metais labai atnaujinta galimų pasirinkti kūrinių paletė“, – sakė J. Vaitkevičiūtė.

Purkštuką sugadino… antis

Pasidomėjus, kokie būna dažniausi fontano gedimai, kas juos likviduoja, centro „Aqua“ atstovė sakė, kad dažniausiai nusukami, išderinami arba nulaužiami purkštukai.

„Būtent todėl prašome nelipti ant fontano kraštų, kad žmonės nepaslystų ir neįkristų į fontaną. Pirmiausia tai pavojinga pačiam žmogui – jis gali susižeisti. Taip pat gali būti sugadinamas fontano veikimo principas – nusukant, nulaužiant purkštukus jis yra išderinamas. Įsivaizduokite, visi purkštukai suderinti purkšti vandenį į kairę pusę, bet, įkritus žmogui, jis vieną purkštuką pasuka, ir jo srovė jau purškia ne į kairę, o į dešinę. Kuriozas: neseniai, ieškant purkštuko gadintojo ir peržiūrint vaizdo kamerų įrašus, rasta „nusikaltėlė“ – antis. Ji tupėjo fontane, kažkieno pabaidyta, bekildama nulaužė purkštuką… Taip pat pasitaiko ir prožektorių gedimų, juos reikia pakeisti. Gedimus likviduoja centro „Aqua“ technikos skyrius“, – pasakojo J. Vaitkevičiūtė.

2022 pavasarį po rekonstrukcijos pradėjęs veikti fontanas buvo patobulintas mechaniškai valdomais purkštukais, įdiegta rūko sistema ir srovėmis „šaudyklėmis“.

Gydyklų parke veikiantis muzikinis fontanas yra viena iš mėgstamiausių druskininkiečių ir miesto svečių susibūrimo vietų bei bene populiariausia lankytina vieta Druskininkuose / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Čiurkšlę gali pakelti į 27 metrų aukštį

Neatskiriama Druskininkų įvaizdžio dalimi galime laikyti ir Druskonio ežere į keliasdešimties metrų aukštį vandens srovę pučiantį fontaną.

Kaip pasakojo Druskininkų savivaldybės Ūkio ir turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotojas Juozas Grigas, šio fontano konstrukcija yra sumontuota ant pontono, ji pritvirtinta prie ežero dugno, kabelis nuvestas į krante esančią dėžę.

„Fontane buvo sumontuotas galingas siurblys, kuris 2020 metais po perkūnijos sudegė. Tada buvo sumontuotas naujas, labai galingas, kurio svoris – 165 kilogramai, galingumas 30 KW, per valandą gali išpurkšti iki 231 kubinio metro vandens. Pagal charakteristikas, jis vandens čiurkšlę gali pakelti iki 27 metrų aukštį“, – pasakojo J. Grigas.

Jis papasakojo, kad šio fontano darbas reguliuojamas iš krante esančios spintos. Galima nustatyti, kada fontanas turi įsijungti, o kada išsijungti. Galimi įvairūs kiti nustatymai. Anot J. Grigo, anksčiau fontanas veikdavo nuo 8 iki 24 valandos, bet dabar jo veikimo laikas šiek tiek sutrumpintas – jis veikia nuo 12 iki 20 val., nes jis yra tikras „elektros ryklys“.

Neatskiriama Druskininkų įvaizdžio dalimi galime laikyti ir Druskonio ežere į keliasdešimties metrų aukštį vandens srovę pučiantį fontaną / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Prieš kelerius metus fontanas buvo tvarkomas, tada buvo sumontuoti 4 specialūs šviestuvai, kad vakare apšviestų fontano čiurkšlę.

J. Grigas priminė, kad dar vienas fontanas yra tarp Druskonio ir Vijūnėlės esančiame vandens telkinyje, ten stovi paprastas siurblys ir tiesiog purškia tvenkinio vandens čiurkšlę.

Nedidelis, rutulio formos fontanas yra M. K. Čiurlionio ir Druskininkų gatvių sankryžoje: „Ten konstrukcija nesudėtinga – yra vandens rezervuaras, iš kurio imamas vanduo, paskui tas pats vanduo sugrįžta į rezervuarą ir purškiamas toliau. Jei vėjas ištaško vandenį į šalis, jo nesugrįžta analogiškas kiekis, automatiškai įsijungia vandens papildymo mechanizmas, toks pat, kaip klozeto bakeliuose“, – pasakojo J. Grigas.

Jis teigė, jog visi keturi Druskininkuose veikiantys fontanai yra skirtingi, tačiau kiekvienas iš jų turi savo žavesio.

Nedidelis, rutulio formos fontanas veikia M. K. Čiurlionio ir Druskininkų gatvių sankryžoje / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Dar vienas fontanas yra tarp Druskonio ir Vijūnėlės esančiame vandens telkinyje / Roberto Kisieliaus nuotrauka

Klausomiausi muzikinio fontano kūriniai

Jei bandytume apibendrinti labiausiai klausomų kūrinių statistiką, tai akivaizdu, kad per penkerius metus lyderiai mažai keičiasi. Tarp labiausiai prie fontano klausomų kūrinių tvirtai pirmauja Eurovizijos nugalėtojos Loreen „Euphoria“, taip pat labai dažnai pageidauta Freddie Mercury „Barcelona“, Whitney Houston „l Will Always Love You“, legendinės grupės „Queen“ „Dont stop me now“. Iš lietuvių autorių populiariausi Marijono Mikutavičiaus „Trys milijonai“, Egidijaus Dragūno („Sel“) „Lyja“ ir pernai lyderio pozicijoje buvęs grupės „The Roop“ eurovizinis kūrinys „Discoteque“.

Laimutis Genys