Štai, ką turėtumėte žinoti siųsdami siuntas į ne ES šalis
Prekių ir daiktų siuntimas tarp Europos Sąjungos valstybių narių yra greitas ir paprastas – siuntoms, kurios yra siunčiamos ES ribose, nėra taikomi muito mokesčiai, joms nereikia praeiti muitinės procedūrų. Tai reiškia, kad siuntos gavėjas neturi deklaruoti gaunamos siuntos ir mokėti mokesčių.
Tačiau prekėms, keliaujančioms už ES ribų, reikia specialių procedūrų ir dokumentų. Vienas iš pavyzdžių – siuntai turi būti suteiktas EORI kodas. Visą siuntimo procesą, kuris išties gali būti sudėtingas, kontroliuoja muitinės. Kiekviena šalis turi savo nepriklausomą muitinę su savo procesais ir taisyklėmis. Taigi, ką turėtumėte žinoti, jeigu siunčiate siuntas ne į ES šalis?
Pirmiausiai, siųsdami siuntas ne į ES šalis, turėsite užpildyti muitinės sąskaitą faktūrą. Muitinės sąskaita faktūra yra kartu su siunta keliaujantis dokumentas, kuriame pateikiama informacija apie siuntinyje esančias prekes. Ji reikalinga muitinės formalumams atlikti, o be jos siunta negali išvežti iš šalies. Jei siunčiate siuntinį į šalį, esančią už ES ribų, turite užpildyti muitinės sąskaitą faktūrą, kurioje konkrečiai nurodoma kiekviena jūsų eksportuojama prekė. Štai, ką turite joje nurodyti:
- Siuntėjo vardas ir pavardė ir surinkimo adresas;
- Gavėjo vardas ir pavardė ir pristatymo adresas;
- Detalizuotas prekių aprašymas;
- Bendra siuntos vertė;
- Eksporto priežastis.
Ką daryti, jeigu gavau siuntą ne iš ES šalies?
Siuntų ne iš ES šalių gavimą taip pat kontroliuoja muitinės. Tai reiškia, kad šią siuntą jūs turite deklaruoti arba, kitaip tariant, įforminti, nes tik tuomet ji iš muitinės pateks į paštą. Nesvarbu, ar siunta yra dovana, ar ne, jai vis tiek turi būti taikoma importo procedūra, kaip nustatyta paskirties šalies muitinės teisės aktuose. Siunta įforminama pagal kilmės šalį, vertę, kiekį, bet ne jos paskirtį.
Beveik visos siuntos, gautos ne iš ES šalių, yra apmokestinamos muito mokesčiu. Muito mokestis – tai mokestis, taikomas prekėms, kai jos gabenamos per tarptautines sienas. Juos muitinė apskaičiuoja naudodama išsamią informaciją apie jūsų siuntoje esančias prekes. Muitai ir mokesčiai taikomi jūsų siuntos išlaidoms, paprastai įvežant į šalį.
Taigi, kas moka šiuos mokesčius ir muitus? Siuntą gaunantis asmuo arba įmonė yra teisiškai įpareigota sumokėti muitą, nebent siuntėjas pirkimo-pardavimo sutartyje sutiko priimti šiuos mokesčius.
Kada siuntos yra apmokestinamos?
Jau minėjome, kad daugeliu atveju siuntos iš ne ES šalių yra apmokestinamos. Siunta laikoma apmokestinama, kai siunčiamos prekės yra pardavimo sandorio dalis ir yra skirtos eksportavimui. Muitai ir mokesčiai gali skirtis priklausomai nuo prekės klasifikavimo kodo, vertės, pagaminimo šalies ir susijusių krovinių gabenimo mokesčių. Kiekviena šalis nustato savo standartus, pagal kuriuos prekės yra neapmokestinamos ar apmokestinamos.
Kadangi siuntimas ne į ES šalis yra sudėtingas procesas, jūs galite pasinaudoti tarpininkų – kurjerių brokerių – paslaugomis. Apie jas sužinokite čia https://www.siusk24.lt/.