Regiono įmonių dėmesys atliekų rūšiavimui auga: domina patirtis, prašo konteinerių

Pamatyti, kaip tvarkomos išrūšiuotos ir nerūšiuotos atliekos, kaip jos perdirbamos ir panaudojamos, tikrai verta. Tuo įsitiko „Eglės sanatorijos“ atstovai, apsilankę Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) technologijų parke ir savo akimis pamatę visą atliekų tvarkymo procesą.

Technologinį atliekų tvarkymo procesą „Eglės“ sanatorijos darbuotojams pristatė ARATC inžinierius technologas Ernestas Tocionis (viduryje) / ARATC archyvo nuotrauka

„Tai mums padarė didelį įspūdį ir pranoko lūkesčius“, – sakė kartu su būriu kolegų ARATC padalinyje pabuvojusi „Eglės sanatorijos“ darbuotojų saugos ir sveikatos specialistė Monika Leščinskaitė.

„Eglės sanatorija“ – viena įmonių, kuri aktyviai bendradarbiauja su Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro specialistais, pristatančiais atliekų tvarkymo reikalavimus, galimybes bei naujoves. Pirmieji ARATC atstovų ir sanatorijos darbuotojų susitikimai įvyko Birštone ir Druskininkuose. Jų metu ir kilo mintis darbuotojams patiems pamatyti, kur patenka surinktos atliekos bei kas su jomis daroma toliau.

„Džiaugiamės, galėję susipažinti ir pamatyti, kaip veikia žiedinė ekonomika, ir kur dar reikia pasitempti vartotojams“, – po apsilankymo ARATC technologijų padalinyje sakė M. Leščinskaitė.

Ji papasakojo, kad „Eglės sanatorija“ tvarumo principus taiko visoje savo veikloje: atliekas surenkantys įmonės darbuotojai sanatorijos teritorijoje Druskininkuose ir Birštone važinėja elektromobiliais, po procedūrų likęs durpinis purvas naudojamas aplink esančių laukų tręšimui, įmonėje įdiegta dokumentų valdymo sistema, leidžianti sumažinti spausdinimui naudojamo popieriaus kiekį.

Sanatorijos viešosiose erdvėse klientams yra sudarytos sąlygos rūšiuoti atliekas, o artimiausiu metu atsiras galimybė rūšiuoti atliekas ir kambariuose.

„Besikeičiantis įmonių požiūris į atliekų rūšiavimą, atsakingą jų tvarkymą daro labai didžiulę teigiamą įtaką visai sistemai ir kiekvienam žmogui – galimybė rūšiuoti ir namuose, ir darbe stiprina rūšiavimo įpročius, didina motyvaciją bei pasitikėjimą rūšiavimo nauda“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Praėjusiais metais įsigaliojo teisės aktai, numatantys, kad pakuočių atliekos, kurios savo pobūdžiu ir sudėtimi panašios į namų ūkių pakuočių atliekas, yra surenkamos vienodomis sąlygomis ir iš fizinių, ir iš juridinių asmenų – iš įmonių konteinerių, kaip ir iš gyventojų, jos taip pat turi būti vežamos be jokių papildomų mokesčių bei sutarčių.

Per metus nuo šių teisės aktų įsigaliojimo Alytaus regione rūšiavimo konteineriai pastatyti 644 įmonėms. Iki šių metų balandžio 1 dienos Druskininkų savivaldybėje rūšiavimo konteineriai pastatyti 81 įmonei.

Dėl individualaus arba bendro naudojimo rūšiavimo konteinerių komplektų, skirtų stiklo, popieriaus, plastiko ir metalo atliekoms bei antrinėms žaliavoms pastatymo Alytaus regiono įmonės turi kreiptis į Alytaus regiono atliekų tvarkymo centrą, pateikdami prašymą elektroniniu paštu
info@alytausratc.lt.

Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro informacija