Druskininkų iššūkiai ir pokyčiai per 30 Nepriklausomybės metų

Šiandien Druskininkus palankiai vertina įvairių sričių ekspertai. Turizmo rinkodaros ekspertas, projekto WeloveLithuania.com įkūrėjas Simonas Rudaminas pabrėžė, kad Druskininkai gali būti pristatomi vienu iš sėkmingiausių pavyzdžių Lietuvoje, kaip, dirbant nuosekliai su pasirinktomis užsienio rinkomis, matomas nuolatinis turistų augimas. KTU profesorius, hab. dr. Gediminas Merkys, atlikęs Druskininkų gyventojų ir kurorto svečių apklausą, viešai pažymėjo, kad kurorto svečiai sužavėti Druskininkais, vertinimai itin palankūs, o juk šiuolaikinis vartotojas – pretenzingas, matęs pasaulio, išmano paslaugos standartą. Aukštus įvertinimus Druskininkams kasmet skiria Lietuvos laisvosios rinkos institutas, bankas „Citadelė“, identifikuojantis ekonomiškai stipriausius šalies regionus ir kiti ekspertai.

Prezidentas Valdas Adamkus yra sakęs: „Druskininkus seniai laikau pavyzdžiu kitiems Lietuvos miestams. Atrodytų, ne taip seniai apie jūsų kurortą buvo sakoma: liūdnas, apleistas ar net merdintis. Tačiau žmonių pastangos ir valia, išmintis ir bendrystė daro didelius darbus“.

1999-ųjų pabaigoje jau nieko nebestebino apleisti pastatai, kurortas palaipsniui nyko: viena po kitos bankrutavo įmonės, užsidarinėjo sanatorijos, turistų praktiškai nebuvo/Druskininkų savivaldybės archyvo nuotrauka

Prireikė ne vieno dešimtmečio, kad kurortas sulauktų tokių vertinimų.

1990-aisiais Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą Druskininkai pasitiko, kaip žinomas ir klestintis buvęs Sovietų sąjungos kurortas. Tuo metu praktiškai visos sanatorijos buvo valstybinės, orientuotos tik į gydymą ir sveikatos atstatymą, jas šimtu procentų užpildydavo profesinės sąjungos, dalinusios Druskininkų sanatorijų kelialapius žmonėms iš visos tuometės Sovietų sąjungos. Tada nereikėjo lenktyniauti nei dėl paslaugų kokybės, nei dėl paslaugų gausos – turistų srautais buvo pasirūpinta.

2003 m. po renovacijos atidaryta Druskininkų gydykla nestovi vietoje, nuolat pasiūlo naujovių – rekonstravus dalį vonių skyriaus, dabar čia siūlomas Lietuvoje dar nematytas kompleksas ir pristatoma unikali sveikatingumo programa „Sveikatos ratas“/Centro AQUA archyvo nuotrauka

Atkūrus Nepriklausomybę, pasikeitus politinei santvarkai ir ekonominei situacijai, nutrūkus buvusiai sistemai, kuri užpildydavo kurorto sveikatinimo įstaigas, Druskininkai žingsnis po žingsnio ėmė prarasti savo populiarumą. Valstybė nuolat mažino finansavimą kurorto sveikatinimo įstaigoms – kurortas palaipsniui nyko: viena po kitos bankrutavo įmonės, užsidarinėjo sanatorijos, turistų praktiškai nebuvo. 1999-ųjų pabaigoje jau nieko nebestebino pastatai užkaltais langais, išjungtas vakarinis apšvietimas, duobėtos gatvės, didžiulė bedarbystė.

Naujas Druskininkų laikotarpis prasidėjo 2000-aisiais, kai buvo patvirtinta nauja strategija ir vizija kurortą plėtoti ne tik sanatorinio gydymo, bet ir poilsio, pramogų, komercinio sporto ir kultūrinio turizmo kryptimis. Tai davė pastebimų rezultatų, dėl kurių Druskininkai tapo tokie, kokie yra šiandien.

Lietuvos Nepriklausomybės trisdešimtmečio proga nusprendėme apžvelgti Druskininkų iššūkius ir pokyčius: kaip keitėsi ir augo kurortas. Nuo šiol kiekviename „Mano Druskininkai“ numeryje rasite išskirtinę rubriką, kurioje – kurortui svarbūs faktai ir istoriją menančios nuotraukos.