Užgavėnių metamorfozės Druskininkuose: pasi‘parinkim – lai sniegas pavirsta į lietų!

Užbaigę neįtikėtinai žaismingą kalėdinių švenčių maratoną, Druskininkai nenurimsta ir toliau kurpia stulbinančius kurortinio relakso scenarijus – laikas kviesti pavasarį ir budinti narcizų laukus! Belikus 7 savaitėms iki Velykų, vasario 10 d. raginame atvykti smagiai pašėlioti į žiemos švenčių periodo užbaigtuvių tūsą – Užgavėnių dūzges. Jei jau buvote, tai žinote – dūgsim dūgsim dūzginėsim, net iš kojų virst pradėsim, bet žiemai sprukt namo tikrai padėsim!

Tradicijų virsmas į modernias valiūkiškas šėliones

Šventės konceptas įprastai netradicinis, pritaikytas labiau miestiečiams, bet tinkamas ir kaimiečiams. Anot Druskininkų kultūros centro etnografės Linos Balčiūnienės, kurorto žmonėms niekada nebuvo svarbūs papročiai ir ritualai, turėję užtikrinti žemės derlingumą ir gausų derlių: čia nieks nesėjo linų, tad nebuvo reikalo rogėmis apvažiuoti laukus, kad jie geriau augtų, ką jau kalbėti apie laistymąsi vandeniu, kad sniegas kuo greičiau pavirstų lietumi. Todėl nieko nuostabaus, kad šventė, tradiciškai turinti kaimiškąjį arba agrarinį prieskonį, Druskininkuose jau kokį gerą dešimtmetį rengiama kitokia bei išsiskiria ir savo forma, ir turiniu.

Etnografė šypsosi, kad šiandien į miestą ekologišku traukinuku išvykstantys žiemos išvarymo šaukliai yra simbolinė aliuzija į senąsias tradicijas, kurią galime traktuoti šiuolaikiškai – jei linų neauginam, tai tegul į kurortą plūsta turistai iš visos Lietuvos, svečių šalių, nes kuo jų daugiau, tuo gausesnis pinigų „derlius“, sotesnė ir turtingesnė miesto būtis.

„Renginių žiūrovams norisi pramogauti, linksmintis, patirti kuo daugiau pozityvių emocijų, o ne garbinti archaiškus kalendorinių švenčių ritualus, – sako renginio režisierė Asta Žiurinskienė. – Būtent tai paskatino orientuotis į miestietiškąją Užgavėnių šventės tradiciją, ieškoti įdomesnių formų, kurios pasirodė gerokai patrauklesnės publikai ir išpildė mūsų lūkesčius – įtraukti žiūrovą į veiksmą, kad jis taptų aktyviu šventės dalyviu. Todėl šiandien Užgavėnės Druskininkuose – ne tradicijų, o labiau žaismės, smagaus siautulio ir relakso šventė. Tai užkoduota jau pačiame šventės pavadinime.“

Komiškos personažų refleksijos, juoko terapija ir neemocinis valgymas

Bet kokiu atveju renginio pagrindas – daug linksmybių, išdaigų, žaidimų. Kadaise protėviai, tikėję ypatinga juoko galia numarinti žiemą ir pažadinti pavasarį, buvo teisūs – juoko terapija ligi šiol gyva! Teatralizuotoje šventės dalyje dominuoja dar pokario metais miestuose per Užgavėnių karnavalus paplitęs parodijų žanras su farso elementais: pašiepiamos, per juoką kritikuojamos ekonominės, socialinės, moralinės problemos.

Druskininkų duzgėse pakito ir pagrindinių personažų išorinė išraiška – čia nebėra žydų, daktarų, gandro ilgakojo, velnių, raganų, arklių su rogėmis ar meškos maurojimo. Veikėjai – šių dienų vyraujančių aktualijų refleksijos, pajuokiant įvykių tendencijas, žmonių įpročius. Šventės pradžią – pre‘partį šįmet skelbs DJ Lailailai, laiminguosius blic‘fotosesijai ant žaliojo kilimo pakvies ponia Giegel, Apss‘kalbų šou ves Kandrius Kanatapkinas ir Lašinas Lašinkevičius. Akylesni žiūrovai netruks suprasti aliuzijas į gerai pažįstamus portalų ar televizijų šoumenų portretus.

Užgavėnės yra ta šventė, kai kiekvienas gali atsipalaiduoti ir truputį būti ne toks, kaip visada. O norint atsipalaiduoti, tereikia pasislėpti – užsidėti kaukę – ir gali garsiai dainuot, judėti, kaip nori, išdykauti ir dūzginti. Susikurti naują įvaizdį padės šventinio makiažo salono „Pa‘virsk kuo nori“ paišytojos, o etnografines kaukes pakeisti į stilingai ir spalvingai dekoruotas, sukursiančias ekstravagantišką dūzgių dalyvių įvaizdį, bus galima Užgavėnių kaukių dirbtuvėse.

Sako, gerai užsigavėsi – bėdų neregėsi! Visi žino, kad per Užgavėnes būtina devyniskart per dieną prisikimšti pilvą artėjančiam gavėnios laikotarpiui bei geresnio gyvenimo garantui. Sočiai užsigavėti kvies prabangus aikštės restoranas „Pasaulio skarvada“: garsūs virtuvės šefai, vis dar negavę „Michelin“ žvaigždutės, tieks gardžius Užgavėnių valgius – blynus, šiupinį ir kitus riebius patiekalus. Ragaukite, skanaukite ir kirskite iki soties, kad net pilvas iki nosies užsiraitytų!

Morės monai, demonų gaudynės ir kitos linksmybės

Veiklų netrūks ir po žiemos sąstingio išsiilgusiems aktyvaus judėjimo. Šventės dalyviai, pasipuošę kaukėmis ir kitais Užgavėnių atributais, galės dalyvauti užgavėniškose kovos su žiemos demonais rungtyse – „Persirengėlių žygyje su kliūtimis“, kuriame laukia daugybė iššūkių, bet tinka ir vaikams, bei vienintelėse Lietuvoje ir visame pasaulyje „Moremonų gaudynėse“.

Turima duomenų, kad žiema rengia pasalą ir kaupia jėgas šturmui, o moremonai – žiemos demoniūkščai – kurorte suka lizdus. Tad skelbiama skubi Moremonų gaudytojų mobilizacija-registracija. Savanorių užduotis nelengva ─ iš naujo praminti pasivaikščiojimo takus, išgaudyti demoniūkščius, išvaryti žiemą ir nuvalyti kelią pavasariui. Pasismaginkite, laukia gardūs prizai!

Vienintelės Lietuvoje moremonų gaudynės, persirengėlių žygis su kliūtimis, šventinio makiažo salonas, kaukių dirbtuvės, žiemos atrakcijų arena, žaliojo kilimo fotosesija, įtraukus apps‘kalbų šou, blynai bei karštoji valanda – apkalbėtojos Morės krachas – tai dar ne viskas, kuo ruošiasi pralinksminti šventės organizatoriai.

Pasi‘parinkim – lai sniegas pavirsta į pavasario lietų!

Didžiausia šventės naujiena – Pramogų aikštėje įkurtas pirčių kiemas ir maudynės kubiluose. Tai ne šiaip atrakcija – tai dar viena senos, gerokai primirštos tradicijos – laistymosi vandeniu – modifikacija. Kadaise buvo tikima, kad apliejus vandeniu bičių avilį, jos bus sveikos ir gausios, o avilys pilnas medaus. Pats, paragavęs šlapio sniego ar šventinto vandens, pasijausi lyg pakrikštytas ir būsi laimingas.

Taigi garsieji „Vantos lapo“ pirtininkai Druskininkų pramogų aikštėje ruošiasi užkurti tikrą pirtį! Visų norinčiųjų laukia karštas pirties garas, svaiginantys žolelių aromatai, audringi vantų šokiai, dvasingi ritualai, druskos pilingai, atpalaiduojantys masažai, maudynės kubiluose po žiemos dangum, ir, žinoma, arbatos laužas! Nepamirškite pasirūpinti šlepetėmis, kepurėmis, chalatais, rankšluosčiais, maudymosi reikmenimis, o visu kitu pasirūpins profesionalai! To nebuvo niekur, tad turite ne tik pamatyti, bet ir patirti!

Na, o pabaigoje laukia after’partis ir dūzgių dūzgės – pilvams iškratyti, kojoms pramankštinti. Radži nereikia  Užgavėnių kaukės, jis ryškus, pašėlęs, linksmas ir nutrūktgalvis, žodžiu – visom prasmėm auksinė muzikos pažiba! Atlikėjas užkurs tokią pirtį, kad visi nersim stačia galva į kubilus!

Karštoji valanda ir geroji Pelenų dienos paskata

Jeigu aktyviai pajudėjot, sočiai užsigavėjot, kaip reikiant patriukšmavot, sudrebinot žemę, išgaudėt žiemos demonus, gausiai apsilaistėte vandeniu ir atlikote vienintelį privalomą darbą – išvežėte bent vieną vežimą mėšlo, – oi, nebe tie laikai! – atsikratėte ko nors ilgai kaupto ir nereikalingo, pasiruoškite atgimimui – karštose liepsnose sudeginkite visas gyvenimo negeroves kartu su anonimine apkalbėtoja More.

Ir nors po Užgavėnių išauš pati nuobodžiausia metų diena – Pelenų diena, neskubėkite keltis, palaukite, kol patekės saulė ir traktuokite Gavėnią, kaip gerą progą pradėti laikytis pavasario dietos ar tiesiog sveikos mitybos principų. Juk kartu pasirūpinome, kad atvertume duris šviesai ir žydinčiam pavasariui!

„Druskininkai – kurortas, kviečiantis čia pailsėti ir atgauti jėgas ištisus metus. Žiema, vasara ar niūrus ruduo – kurorto svečiams ir gyventojams siūlome daugybę pramogų tiek kūnui, tiek sielai, – sako Druskininkų savivaldybės Turizmo, komunikacijos ir kultūros skyriaus vedėja Vaiva Žagunienė. – Atsipūtę po sveikatinimo procedūrų, mūsų svečiai turi galimybę apsilankyti aukštos kokybės kultūriniuose renginiuose, beje, nemokamai. Tad kviečiame pasinaudoti proga iki soties prisivalgyti ir pasilinksminti prieš prasidedant ramiajam Gavėnios laikotarpiui. Na, o jei norite pasirodyti žurnalų viršeliuose – žaliasis kilimas kaip tik jums!“

Druskininkų kultūros centro informacija