Lygiadienis Viečiūnuose: auka už vasaros gėrybes ir nusiteikimas minoriškam rudeniui
Praėjusį šeštadienį Viečiūnuose surengta „Rudens lygiadieno“ šventė, kurios jau kelerius pastaruosius metus ypatingai laukia vietinė bendruomenė, į ją atvyksta nemažai svečių iš Druskininkų ir kitų šalies vietovių.
Renginio akimirkas užfiksavo Robertas Kisielius
„Rudens lygiadienio“ šventę Viečiūnuose praėjusį šeštadienį pradėjo žygis Viečiūnų takais. Jį inicijavo Druskininkų viešosios bibliotekos Viečiūnų padalinys, o renginio vedlė buvo mokytoja, kraštotyrininkė Julė Bliūdžiuvienė. Žygio metu aplankytos net devynios stotelės, kurios ne tik nustebino istorijomis, negirdėtomis ar primirštomis detalėmis, bet ir Teatro grupės pasirodymais bei inscenizacijomis. Vienos iš jų buvo šmaikščios ir linksmos, kitos – kinematografiškos.
„Žygis per Vieciūnus“ – tai kelionė per kaimą ant Nemuno kranto. Senaisiais kaimo takais mus vedė J. Bliūdžiuvienė. Patyręs praeities ieškotojas Balys Petrulionis, kurio jubiliejų minime, žinojo, kad sunkiausia pamatyti tai, kas arčiausia – čia pat, po kojomis. Pasivaikščioję ir pasiklausę senųjų pasakojimų, sustojome Kemsinėje. Čia vaišinomės, klausėmės kapelos, senųjų Vieciūnų dainininkių, prisiminimus apie B. Petrulionį papasakojo bendruomenės skaitovai“, – mintimis dalijosi Druskininkų viešosios bibliotekos Viečiūnų padalinio darbuotojai.
Gausus būrys žygeivių nepraleido progos sužinoti įdomių detalių apie Viečiūnus, išgirsti intriguojančių istorijų, piknikauti kartu su kapela „Viečiūnai“ (vad. Linas Savulionis) ir folkloro ansambliu „Žemynėlė“ (vad. Lina Balčiūnienė).
Į vakarinę renginio dalį susirinko ne tik gausus būrys viečiūniškių, bet ir svečių iš Druskininkų, Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų. Renginį šokiu „Priegalvėlis“ pradėjo liaudiškų šokių moterų kolektyvas „Bitės“ (vad. Indrė Čaplikienė). Renginio svečiams buvo pristatyta įspūdingo dydžio meno kūrėjo, tautodailininko Deivido Sinkevičiaus ant bendruomenės pastato sienos sukurta stilizuota freska „Verpstė“.
Renginio akimirkas užfiksavo Robertas Kisielius
Bendruomenės centre surengtas Justinos Baigytės gamtos fotografijų parodos „Miškais“ atidarymas, o visi norėjusieji galėjo dalyvauti Dzūkijos krašto amatininkų edukacijose.
Renginyje šurmuliavo ir tradicinė mugė „Vieciniai gamina geriau“, kurioje vietos gyventojai prekiavo savo pagamintais gardumynais ar sukurtais rankdarbiais.
Šventės dalyviams smagių emocijų padovanojo tautodailininkės Daivos Stoncelienės surengtos dirbtuvės. Ji pakvietė dekoruoti paukštelius, kurie „nutūpė“ ant šalia Bendruomenės centro esančio naujo objekto – „Bendrystės medžio“.
Visa „Rudens lygiadienio“ šventės programa tikrai spalvinga – ją sukūrė ir joje dalyvavo didelė dalis bendruomenės: Viečiūnų lopšelis darželis „Linelis“, Viečiūnų seniūnija, Viečiūnų vaikų dienos užimtumo centras, projekto partneriai Kauno taikomosios dailės mokyklos Alytaus filialas ir kiti.
Vakarą vainikavo Sauliaus Petreikio ir grupės koncertas „Kur suteka saulės“. Atliekamoje muzikoje skambėjo tradiciniai ir archainiai pučiamieji instrumentai, o pasirodymai pasižymėjo energija ir įvairių emocijų gausa. Daugybe skirtingų instrumentų grojančio atlikėjo pasirodymai priminė spalvingą kelionę, kurioje persipina baltiškų ir skandinaviškų pasaulių garsiniai lobynai. Šią dvasią tikrai buvo galima pajusti, besiklausant koncerto, o kartu ir simboliškai pasiruošti Lygiadienio apeigoms – jas vainikavo liaudiškų šokių moterų kolektyvas „Bitės“ ir kolektyvo „Viduramžiai“ kojūkininkai su ugnies šou. Apeigų metu liepsnose paskendo meniškai sukurtos šiaudinės skulptūros – ugniai paaukotas ožys ir lygiadienio ženklai.
Renginys organizuotas įgyvendinant Druskininkų kultūros centro projektą „Verpstės festivalis“ ir Viečiūnų bendruomenės „Versmė“ projektą „Rudens šventė. Lygiadienis“.
Renginį finansavo Lietuvos kultūros taryba, LR Žemės ūkio ministerija, Druskininkų savivaldybė, Viečiūnų bendruomenė „Versmė“.
Druskininkų kultūros centro informacija